Բիզնեսին նվիրված մոտիվացիոն գրքերի ներկայացում - քննարկում
Ս.թ. մարտի 16-ին Նորամուծության և ձեռներեցության ազգային կենտրոնը «Էդիթ Պրինտ» հրատարակչության հետ համատեղ կազմակերպել է վերջինիս կողմից հայերեն թարգմանված և հրատարակված համաշխարհային բեսթսելերներ հանդիսացող բիզնեսին նվիրված մոտիվացիոն գրքերի ներկայացում - քննարկում:
Միջոցառման նպատակն էր կարևորել  «Էդիթ Պրինտ» հրատարակչության կողմից  ձևավորված նոր մշակույթը` հայերեն թարգմանելու և հանրությանը հնարավորություն ընձեռելու մայրենի լեզվով ուսումնասիրելու բիզնեսին նվիրված մոտիվացիոն գրականության համաշխարհային  բեսթսելերները, ինչպես նաև արժևորել հրատարակչություն-գրադարան համագործակցությունը, որը կնպաստի նաև համալրելու ՆՁԱԿ-ի գիտատեխնիկական գրադարանի ֆոնդը լավագույն բիզնես գրականությամբ:
Միջոցառմանը մասնակցել են Երևանի պետական համալսարանի, Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանի, Եվրոպական կրթական տարածաշրջանային ակադեմիայի, Եվրասիա միջազգային համալսարանի, Ռուսաստանի Գ. Վ. Պլեխանովի անվան տնտեսագիտական համալսարանի Երևանի մասնաճյուղի ուսանողներ, դասախոսներ, գրադարանների ղեկավարներ և հետաքրքրված անձինք:
Բացման խոսքով հանդես է եկել Նորամուծության և ձեռներեցության ազգային կենտրոնի տնօրեն Գևորգ Վարդանյանը, որից հետո խոսքը փոխանցել «Էդիթ Պրինտ» հրատարակչության մարքեթինգի տնօրեն Շավարշ Կարապետյանին: Վերջինս խոսել է հրատարակչության իրականացրած աշխատանքների և մոտակա ծրագրերի մասին, շեշտել, որ հրատարակչությունը շարունակում է հայերեն թարգմանել և հայ ընթերցողներին տրամադրել մոտիվացիոն և բիզնես գրականության համաշխարհային բեսթսելերները, որոնք  տասնամյակներ շարունակ օգնել են միլիոնավոր մարդկանց առավել հաջողակ լինել իրենց մասնագիտական և անձնական կյանքում:  Նշել նաև, որ այս նախաձեռնությամբ ոչ թե միայն բիզնես նպատակներ են հետապնդել, այլ փորձել են թե՛ նյութական, թե՛ հոգևոր արժեքները համատեղել և օգնել մեր հայրենակիցներին հետ չմնալու ժամանակի շնչից:
Ներկաները ծանոթացել են հետևյալ բեսթսելերներին, դրանք են`
• Հանրահայտ գործարար և գրող Սթիվեն Քովիի «Ամենաարդյունավետ մարդկանց 7 սովորույթները» գիրքը, որտեղ ներկայացված է սկզբունքակենտրոն մոտեցում`լուծելու անհատական և մասնագիտական խնդիրները, օգնելու փոխվել և օգտվել փոփոխությունների արդյունքում ստեղծված հնարավորություններից: Time ամսագիրն այն ընդգրկել է «Բիզնեսի կառավարման վրա ամենամեծ ներգործությունն ունեցող 25 գրքերի» ցանկում:
• Կյանքն ու գործը ճիշտ և արդյունավետ ղեկավարելու բոլոր ժամանակների բեսթսելեր Սպենսեր Ջոնսոնի և Քեն Բլանչարդի​ «Նոր՝ մենեջեր «Մեկ րոպեն»» գիրքը, որը համարվում է երբևէ հրատարակված ամենահաջողակ մենեջմենթի գրքերից:
• Մոտիվացիոն գրականության նմուշներից է կյանքում և բիզնեսում փոփոխություն մտցնելու բոլոր ժամանակների թիվ 1 բեսթսելերը՝ դոկտոր Սպենսեր Ջոնսոնի «Ո՞ւր է իմ պանիրը» գիրքը, այն ունի շատ կարևոր պատգամ և կարող է արմատապես փոխել մեր վերաբերմունքը փոփոխության նկատմամբ:
Բանախոսը ներկայացրել է նաև Վահագն Դիլբարյանի  «100 բիզնես գաղտնիքներ» վերնագրով առաջին հայալեզու, ծավալուն բիզնես ուղղվածություն ունեցող գիրքը, որտեղ ամբողջությամբ պրակտիկ խորհուրդներ են և ներկայացված է Հայաստանի փորձը: Գիրքը հնարավորություն է տալիս յուրացնել սեփական բիզնեսը զարգացնելու 100 մոտեցում, ինչպես նաև կրթել երիտասարդ սերնդին իրենց կարիերայում և սեփական նախագծերում ավելի գրագետ բիզնես մոտեցումներ ցուցաբերելու համար:
Ելույթից հետո Շ. Կարապետյանը գրքերը նվիրել է ՆՁԱԿ-ի գիտատեխնիկական գրադարանին և հայտնել համագործակցությունը շարունակելու մասին: Ի պատասխան ՆՁԱԿ-ի տնօրենը հրատարակչության  ղեկավարությանը հանձնել է շնորհակալագիր` ի նշան երախտագիտության` գրադարանին արժեքավոր բիզնես գրքեր նվիրաբերելու համար:
Վերջում ներկաները իրենց հարցերը ուղղել են հրատարկչության ներկայացուցիչներին և հայտնել իրենց շնորհակալությունը և գոհունակությունը մարդկանց գրքասիրությամբ և ընթերցասիրությամբ վարակելու համար, որի արդյունքում կունենանք կարդացած, զարգացած, ժամանակի շունչը զգացող հասարակություն:
Ելույթներ են ունեցել նաև հրատարակչության կոմերցիոն տնօրեն` Արեգ Մկրտչյանը, «Մենեջեր «Մեկ րոպեն»» և «Ո՞ւր է իմ պանիրը» գրքերի թարգմանիչ Նազելի Կարապետյանը և «Ամենաարդյունավետ մարդկանց 7 սովորույթները» գրքի թարգմանիչ Ալինա Միրզոյանը:
Միջոցառման շրջանակներում գործել է ՆՁԱԿ-ի գիտատեխնիկական գրադարանում առկա բիզնես գրականության ցուցահանդես, մասնակիցներից ոմանք  դարձել են գրադարանի օգտատեր:
• Մոտիվացիոն գրականությունը՝ սեփական երկիրն ավելի լավը դարձնելու միջոց. գրքերի ներկայացում-քննարկում

Презентация-обсуждение мотивационных книг по бизнесу
16 марта с. г. Национальный центр инноваций и предпринимательства совместно с «Эдит Принт» организовал презентацию и обсуждение публикуемых на армянском языке мотивационных книг по бизнесу, являющимися  бестселлерами в мире.
Цель мероприятия - освещение новой культуры, созданную Эдит Принт, довести до читателя мировые бестселлеры мотивационных книг по бизнесу и другую литературу на армянском языке, а также оценить сотрудничество издатель-библиотека, которое будет способствовать пополнению научно-технической библиотеки НЦИП.
В мероприятии приняли участие представители Ереванского государственного университета, Армянского государственного университета экономики, Европейской региональной образовательной академии, Международного университета Евразии, студенты, преподаватели Ереванского отделения Экономического университета им. Плеханова, руководители библиотек и заинтересованные лица.
Со вступительной речью выступил директор Национального центра инноваций и предпринимательства - Геворг Варданян.
Шаверш Карапетян, директор по маркетингу издательства «Эдит Принт»  рассказал об издательской деятельности и планах на будущее, подчеркнув, что издательство продолжает переводить на армянский язык и предоставляет читателям из Армении мотивационные и бизнес бестселлеры, которые помогли миллионам людей в течение десятилетий стать более успешными в своей профессиональной и личной жизни. Следует отметить, что эта инициатива не только преследовала бизнес-цели, но и пыталась объединить как материальные, так и духовные ценности и помочь нашим соотечественникам идти в ногу со временем.
Участники познакомились со следующими бестселлерами:
• Книга «7 наиболее эффективных привычек результативных людей» известного бизнесмена и писателя Стивена Кови - это принципиально новый подход к решению индивидуальных и профессиональных вопросов, помощи изменения и использования возможностей, созданных изменениями. Журнал Time включил её в список из 25 книг с наибольшим влиянием на управление бизнесом.
• Лучший и эффективный способ управления жизнью и бизнесом, бестселлер всех времен, книга «Новый менеджер «Одна минута»» Спенсера Джонсона и Кена Бланчарда, которая считается одной из самых успешных книг по управлению, когда-либо изданных.
• Одним из примеров мотивационной литературы, предвнесенным изменения в жизни и бизнесе, явлется бестселлер всех времен, книга доктора Спенсера Джонсона «Где мой сыр» может радикально изменить наше отношение к изменениям.
Докладчик также представил первую армяноязычную, бизнес-ориентированную книгу «100 бизнес-секретов» Ваагна Дилбаряна, которая представляет собой практические советы и опыт Армении. Книга дает возможность освоить 100 подходов к развитию своего бизнеса, а также воспитать молодое поколение по подъему по карьерной лестнице и предоставить более грамотные бизнес-подходы в своих проектах.
После выступления Ш. Карапетян книги передал в научно-техническую библиотеку и выразил готовность продолжить сотрудничество. В ответ директор НЦИП вручил благодарность руководству издательской компании за предоставленные ценные бизнес-книги.
В рамках мероприятия состоялась выставка бизнес литературы  научно-технической библиотеки НЦИП, некоторые из участников стали пользователями библиотеки.