Հայաստանի տնտեսության ապագան ստարտափ էկոհամակարգերի զարգացման մեջ է.
Ստարտափ էկոհամակարգի զարգացումը կարող է իսկական հեղափոխություն գործել հայաստանյան տնտեսության մեջ. արագ զարգացող ստարտափ ընկերությունները, որոնք իրենց գաղափարներն ու ապրանքները վաճառում են աշխարհով մեկ, լուրջ ներդրումներ կներգրավեն աշխարհի տարբեր ծայրերից՝ տնտեսական զարգացում և ֆինանսական կայունություն ապահովելով երկրում` անկախ կառավարության գործողություններից և երկրում քաղաքական իրավիճակից: Նման կարծիք NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում այս մասին ասաց Global AM հասարակական կազմակերպության նախագահ Գևորգ Պողոսյանը:
Ստարտափները նորարարական գաղափարներ ունեցող նոր ընկերություններ են, որոնք, որպես կանոն, մեծ ներուժ ունեն արագընթաց զարգացման և միջազգային շուկա մուտք գործելու համար: Գևորգ Պողոսյանի խոսքով՝ եթե Հայաստանում առնվազն մի քանի նման ընկերություն լինի, ապա դրանք, ընդամենը 4-5 տարի ինտենսիվ զարգանալով, կարող են լուրջ ազդեցություն ունենալ երկրի տնտեսության վրա:
Գևորգ Պողոսյանը նշեց, որ հայաստանյան որոշ ստարտափներ արդեն իսկ դուրս են եկել երկրի սահմաններից: Օրինակ, GG և Menu.am ծառայություններն արդեն սկսել են աշխատել հարևան երկրներում: Մյուսներն հայտնի են ոչ միայն տարածաշրջանում, այլև՝ ամբողջ աշխարհում. դրանց թվում են Pixart, Joomag, Teamable, Sololearn նախագծերը, ինչպես՝ նաև ավելի նորերը, ինչպիսիք են «խելացի» Volterman դրամապանակը և Moon թռչող տեսախցիկը: Վերջին երկու նախագծերը վերջին ամիսներին քրաուդֆանդինգի միջոցով մեծ ներդրումներ են ներգրավել. Volterman-ն ընդամենը մեկ ամսվա ընթացքում ավելի քան 1 միլիոն դոլար է հավաքել (ներկայումս՝ ավելի քան 1,8 միլիոն. ուշագրավ է, որ այդ ներդրումների միայն 3,7 տոկոսն իրականացվել է Հայաստանից, մնացած բոլոր ներդրողներն այլ երկրներից են), Moon տեսախցիկը՝ 420 000 դոլար: Երկու դեպքում էլ, ինչպես նշեց Գևորգ Պողոսյանը, խոսքը Հայաստանում մշակվող և ստեղծվող, սակայն ամբողջ աշխարհում վաճառվող նախագծերի մասին է:
Ըստ Գևորգ Պողոսյանի՝ հայկական ստարտափները միջազգային շուկա դուրս բերելու համար անհրաժեշտ է ուսումնասիրել այդ շուկան. պետք է իմանալ, թե ինչ ընկերություններ կան այնտեղ, ինչով են զբաղվում, ինչպիսի հնարավորություններ է ընձեռում այս կամ այն երկիրը և ինչպես մեր նախագծերը կարող են հետաքրքրել իրենց սպառողներին: Դրանով էլ  զբաղվում է Պողոսյանի ղեկավարած կազմակերպությունը՝ օգնում է խթանել հայաստանյան ստարտափ նախագծերը միջազգային շուկայում:
Այսօր՝ մարտի 2-ին, Creative Minds ՀԿ-ի կողմից «Էրազմուս+» եվրոպական ծրագրի շրջանակներում կազմակերպված միջոցառումը ևս, ըստ նրա, կարող է նպաստել տեղական ստարտափների զարգացմանը: 9 երկրներից 30 երիտասարդներ այցելել են Global AM-ի գրասենյակ, որտեղ հնարավորություն են ունեցել ծանոթանալ Հայաստանում ստարտափ էկոհամակարգին և կիսվել իրենց երկրների փորձով:
Ինչպես նշեց Գևորգ Պողոսյանը, յուրաքանչյուր երկիր ունի ստարտաթ էկոհամակարգի զարգացման իր առանձնահատկությունները, ուստի յուրաքանչյուր երկրի փորձը հետաքրքիր և արժեքավոր է հայաստանյան ստարտափների և նրանց համար, ովքեր դրանք զարգացնում են: «Անկախ կոնկրետ երկրում ստարտափ էկոհամակարգի զարգացման մակարդակից՝ մենք միշտ սովորելու բան ունենք: Ինչն էլ մենք անում ենք այսօրվա միջոցառմանը՝ կիսվում ենք մեր փորձով, ուսումնասիրում ենք այլ երկրների փորձը: Հետագայում մենք, իհարկե, կշարունակենք պահպանել շփումներն այս երիտասարդների հետ, քանի որ նեթվորքինգը մեր առաջնահերթություններից մեկն է»,- ասաց Պողոսյանը:

Global AM: Будущее экономики Армении - в развитии стартап-экосистемы
Развитие стартап-экосистемы может совершить самую настоящую революцию в экономике Армении: быстро развивающиеся стартап-компании, продающие свои идеи и товары во всем мире, будут привлекать серьезные инвестиции со всех концов света, обеспечивая экономическое развитие и финансовую стабильность в стране независимо от действий правительства и политической ситуации в стране. Такое мнение в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am выразил руководитель НПО «Global AM» Геворг Погосян.
Стартапы – это новые компании с инновационными идеями, которые, как правило, имеют большой потенциал для скоростного развития и выхода на международный рынок. По мнению Геворга Погосяна, если в Армении будет хотя бы несколько таких компаний, своим интенсивным развитием они всего за 4-5 лет могут оказать серьезное влияние на экономику страны.
Некоторые армянские стартапы, как отметил Геворг Погосян, уже вышли за границы Армении. Например, сервисы GG и Menu.am уже начинают работать в соседних странах. Другие известны уже не только в регионе, но и во всем мире: в их числе популярные проекты Pixart, Joomag, Teamable, Sololearn, а также более новые, но уже завоевавшие сердца многих потребителей: «умный» кошелек Volterman и левитирующая камера Moon.
Два последних проекта в течение последних месяцев собрали крупные инвестиции через краудфандинг: Volterman всего за один месяц собрал более миллиона долларов (на сегодняшний день – уже более 1.8 млн; интересно, что лишь около 3.7% этих инвестиций были сделаны из Армении, все остальные инвесторы были из других стран), камера Moon – 420 000 долларов. В обоих случаях, как подчеркнул Геворг Погосян, речь идет о проектах, разрабатываемых и создаваемых в Армении, но продающихся во всем мире.
Чтобы выводить армянские стартапы на международный рынок, нужно этот самый рынок как следует изучать, отметил Геворг Погосян: нужно знать, какие там есть компании, чем они занимаются, какие возможности предоставляет та или иная страна и как наши проекты могут заинтересовать их потребителей. Этим и занимается руководимая Погосяном организация – она помогает продвигать армянские стартап-проекты на международном рынке.
Мероприятие, организованное сегодня, 2 марта, молодежной НПО «Creative Minds» в рамках европейской программы «Эразмус+», тоже, по словам руководителя организации, может по-своему способствовать развитию местных стартапов: 30 молодых людей из 9 стран мира посетили офис Global.am, где получили возможность ознакомиться со стартап-экосистемой в Армении и поделиться опытом своих стран.
Как отметил Геворг Погосян, в каждой стране есть свои особенности развития стартап-экосистемы, и поэтому опыт каждой страны интересен и ценен для армянских стартаперов и для тех, кто их продвигает.
«Независимо от уровня развития стартап-экосистемы в конкретной стране, нам всегда есть чему у нее поучиться. Это мы и делаем на сегодняшнем мероприятии: делимся своим опытом, изучаем опыт других сран. В дальнейшем мы, конечно, будем продолжать поддерживать отношения с этими молодыми людьми, ведь нетворкинг – одна из наших приоритетных задач», - отметил Погосян.