«ՀայաստանԻնժեներական շաբաթ»
2019թ. հունիսի 28-ին Վանաձորի տեխնոլոգիական կենտրոնում (ՎՏԿ) կազմակերպվում է Հայաստանում երրորդ Ինժեներական համաժողով-ցուցահանդեսը: Այս տարի միջոցառումը կիրականացվի «Հայաստան — Ինժեներական շաբաթ» միջոցառման շրջանակում:
Միջոցառման նպատակն է ցուցադրել Հայաստանում ինժեներական ոլորտի վերջին ձեռքբերումները և քննարկել ոլորտի գլոբալ զարգացումները, ինժեներական կրթության և գործարար միջավայրի մարտահրավերները, ինչպես նաև խթանել կազմակերպությունների և ոլորտի հիմնական դերակատարների միջև փորձի և գաղափարների փոխանակումը հետևյալ հիմնական ուղղություններում` էլեկտրոնիկա, կապի տեխնոլոգիաներ և 5G, մաթեմատիկական մոդելավորում, ինքնակառավարվող տրանսպորտային միջոցներ, բիո-ճարտարագիտություն և քիմիա, մեծ տվյալների մշակում և այլն:
Ինժեներական և բարձր տեխնոլոգիական ընկերությունների, ինչպես նաև տարածաշրջանային համաչափ զարգացմանը միտված այս համաժողով-ցուցահանդեսը կներգրավի շուրջ 300 մասնակիցներ՝ պետական, գիտահետազոտական, կրթական, դոնոր կազմակերպություններից, նորաստեղծ և կայացած ինժեներական ընկերություններից, ոլորտի հայաստանյան և արտերկրյա ներկայացուցիչներից: Ավելի քան 30 տեղական և միջազգային կազմակերպություններ իրենց արտադրանքը, լուծումներն ու ծառայութունները կներկայացնեն ցուցահանդեսային հատվածում:
Ինժեներական երրորդ համաժողով-ցուցահանդեսի գործընկերներն ու հովանավորներն են՝ ՀՀ կառավարությունը, Ինժեներական ասոցիացիան (ԻԱ), PMI Science/Ֆիլիպ Մորիս Հայաստանը,  Ինժեներական քաղաքը (ԻՔ), Նորարար լուծումների տարածաշրջանային կենտրոնը (ՆԼՏԿ), Գյումրու տեխնոլոգիական կենտրոնը (ԳՏԿ), Հայաստանի ազգային ինժեներական լաբորատորիաները, Հայ-հնդկական ՏՀՏ գերազանցության կենտրոնը, Մոբայլ լուծումների ԵԿԱ տարածաշրջանային կենտրոնը։

“Неделя инженерии в Армении”
28 июня 2019 года в Ванадзорском технологическом центре организуется третья Инженерная конференция – выставка в Армении. В этом году мероприятие пройдет в рамках “Недели инженерии в Армении”.
Целью мероприятия является демонстрация последних достижений в области инженерии в Армении, обсуждение глобальных развитий, проблемы инженерного образования и бизнес-среды, а также содействие обмену опытом и идеями между организациями и основными представителями области в следующих направлениях: электроника, коммуникационные технологии и 5G, математическое моделирование, самоуправляемые транспортные средства, биоинженерия и химия, большие данные и другое.
Около 300 участников из государственных, исследовательских, образовательных, донорских организаций, недавно созданных и успешных инженерные компаний, армянских и зарубежных представителей отрасли примут участие в этой конференции-выставке, которая направлена на равномерное региональное развитие компаний в области инженерии и высоких технологий. Более 30 местных и международных организаций представят свои продукты, решения и услуги на выставочной части.
Партнеры и спонсоры третьей Инженерной конференции-выставки Правительство РА, Инженерная ассоциация (EA), PMI Science/Филип Морис Армения,  Инженерный город (EC), Центр инновационных решений и технологий (ISTC), Гюмрийский технологический центр (GTC), Армянские национальные инженерные лаборатории (ANEL), Армяно-индийский центр превосходства информационных и телекоммуникационных технологий (AITC), Региональный центр ЭКА мобильных решений (mLab ECA).