Շանհայում բացվել է աշխարհի ամենաերկար կամուրջը՝ ստեղծված 3D տպագրության միջոցով
Պեկինի ճարտարապետության համալսարանական դպրոցի մասնագետների թիմը 3D տպագրության միջոցով 26,3 մետր երկարությամբ բետոնե կամուրջ է պատրաստել, որը նրանց պնդմամբ ամենաերկարն է աշխարհում:
3,6 մետր լայնությամբ հետիոտն կամուրջն անցնում է Շանհայում գտնվող ջրանցքի վրայով: Կամուրջը նախագծել են ճարտարապետական դպրոցի գիտնականները:
Նրանց խոսքով՝ կամրջի աղեղնաձև տեսքը փոխառել են Չինաստանի ամենահին կանգուն կամրջից:
Հաստատության կարծիքով՝  կամրջի կառուցումը նշանակալի քայլ է տեխնոլոգիական հմտություններն առօրյա կյանքում օգտագործելու մշակույթի ձևավորման հարցում:
Կամուրջը կառուցվել է 176 բետոնե կտորից, որոնք տպվել են երկու ռոբոտ սարքի օգնությամբ: Բոլոր բաղադրիչները տպվել են 450 ժամում:

A team led by professor Xu Weiguo at the Tsinghua University School of Architecture in Beijing has 3D-printed a 26.3-metre-long concrete bridge, which they claim is the world's longest.
The 3.6-metre-wide pedestrian bridge, which spans a canal in Shanghai's Baoshan District, was installed earlier this year. It was designed by Tsinghua University School of Architecture's Zoina Land Joint Research Center for Digital Architecture (JCDA), and built by Shanghai Wisdom Bay Investment Management Company.
According to JCDA, the bridge's arched form is informed by the 1,400 year old Anji Bridge in Zhaoxian, which is China's oldest standing bridge.
Although based on an ancient from, the institution believes that the bridge marks a step towards the emerging technology being utilised more regularly on real-world engineering projects.