Չինաստանում գործարկվել է աշխարհի ամենախոշոր ռադիոհեռադիտակը
Չինաստանում գործարկվել է աշխարհի խոշորագույն ռադիոհեռադիտակը, որի բացման արարողությանը Գունչժոու նահանգում ներկա էին այլ երկրներից հրավիրված հարյուրավոր գիտնականներ:
Հեռադիտակն ունի 500 մ տրամագծով ալեհավաք, ինչը բազմիցս գերազանցում է Պուերտո Ռիկոյում Արեսիբո աստղադիտարանում գտնվող հեռադիտակի չափերը , որը մինչ այդ աշխարհում խոշորագույնն էր համարվում:
Նոր հեռադիտակի աշխատանքի առաջին իսկ ժամերին ստացվել են ազդանշաններ պուլսարից, որը Երկրից ավելի քան 1300 լուսային տարվա հեռավորության վրա է:
Չինական ռադիոհեռադիտակի ստեղծման համար հինգ տարի է պահանջվել: Այն կառուցելու համար 180 մլն դոլար է ծախսվել, այն ֆունդամենտալ գիտությունների ու տիեզերքի յուրացման ոլորտում Չինաստանի իրականացրած խոշոր ու կարևոր նախագծերից մեկն է:
Աստղադիտարանը Չինատանի հարավում է գտնվում, այն կառուցելու համար իշխանությունները գրեթե 8 հազար գյուղացիների են տեղահանել:
«Սինհուա» գործակալության փոխանցմամբ չինացի աստղագետների տրամադրության տակ հզոր գործիք է հայտնվել հեռավոր գալակտիկաներին հետևելու, գուցե նաև այլմոլորակային բանականություն որոնելու համար:
«Նոր հեռադիտակի վերջնական նպատակն է բացահայտել այն օրենքները, որոնցով զարգանում է տիեզերքը: Տեսականորեն եթե մենք ազդանշան ստանանք այլմոլորակային քաղաքակրթությունից, այն կանցնի այն ռադիոազդանշաններով, որոնք մենք արդեն հիմա ստանում ենք աստղ -պուլսարներից»,- հայտնել է Չինաստանի գիտությունների ակադեմիայի աշխատակից Ցզյան Լեին, որը ղեկավարում է աստղագիտական դիտարկումների ազգային ինստիտուտը:

Китай запустил крупнейший в мире радиотелескоп
Крупнейший в мире радиотелескоп введен в строй в Китае. На церемонии его открытия в провинции Гуйчжоу на юге страны присутствовали сотни ученых, приглашенных из других стран.
Телескоп FAST имеет антенну диаметром в 500 метров, что намного превышает размеры апертуры телескопа в обсерватории Аресибо в Пуэрто-Рико, который до этого считался крупнейшим в мире.
Уже в первые часы работы нового телескопа получены сигналы пульсара, расположенного на расстоянии более 1300 световых лет от Земли.
На создание китайского радиотелескопа ушло пять лет. Он обошелся в 180 миллионов долларов и относится к числу крупных престижных проектов, которые осуществляет Китай в области фундаментальных наук и освоении космоса.
Обсерватория расположена в уникальной местности среди карстовых холмов на юге Китая. Китайские власти переселили почти 8 тысяч местных крестьян, чтобы освободить место для строительства.
Как сообщает агентство Синьхуа, китайские астрономы получили в свое распоряжение мощный инструмент для наблюдения за далекими галактиками, а также, возможно, для поисков внеземного разума.
«Конечной целью нового телескопа является открытие законов, по которым развивается вселенная. В теории, если мы получим сигнал от внеземной цивилизации, он будет походить на те радиосигналы, которые мы уже сейчас получаем от звезд-пульсаров», - заявил сотрудник Китайской Академии наук Цзян Леи, возглавляющий Национальный институт астрономических наблюдений.