ԱՄՆ-ում կստեղծեն աշխարհում ամենահզոր Frontier գերհամակարգիչը
AMD եւ Cray ընկերությունները Միացյալ Նահանգների իշխանությունների հետ համագործակցությամբ մինչեւ 2021-2022 թվականը կմշակեն գերհամակարգիչ, որը, սպասվում է, կդառնա ամենահզորն ինչպես ԱՄՆ-ի տարածքում, այնպես էլ ամբողջ աշխարհում: Այս մասին հայտարարել է ԱՄՆ-ի էներգետիկայի նախարար Ռիք Փերրին CNBC հեռուստաալիքի եթերում:
Նրա խոսքով՝ ԱՄՆ-ի AMD մշակող ընկերությունը Cray-ի հետ մեկտեղ, որը մասնագիտացած է գերհամակարգիչների ստեղծման բնագավառում, հավակնոտ նպատակ են դրել ստեղծելու մեքենա, որի աշխատանքային անվանումն է Frontier: Փերրին ընդգծում է, որ նոր գերհամակարգչի մոտավոր հզորությունը կկազմի 1,5 էքսաֆլոպս: Դա նշանակում է, որ այն մեկ վայրկյանում կկարողանա մշակել մեկուկես քվինտիլիոն (1 500 000 000 000 000 000) հաշվողական գործողություն: Փերրին ճշտել է, որ նոր գերհամակարգիչը կգործի Թենեսիի նահանգի Համալսարանին կից Օք Ռիջ ազգային լաբորատորիայի հիմքի վրա:
«Frontier-ի ռեկորդային հզորությունը մեր երկրին հնարավորություն կընձեռի առաջատար դիրքեր գրավել համաշխարհային գիտության բնագավառում, որն ապահովում է ամերիկացիների եւ ամբողջ աշխարհի կյանքն ու տնտեսական բարգավաճումը»,- ասել է ԱՄՆ-ի էներգետիկայի նախարարության ղեկավարը:
Ավելի վաղ տեղեկացվել է, որ ԱՄՆ-ի իշխանություններն՝ Intel ընկերության հետ համատեղ պլանավորում են ձեռնամուխ լինել մեկ այլ գերհամակարգչի՝ Aurora-ի ստեղծմանը, որը կգործի Չիկագոյի (Իլինոյսի նահանգ) Արգոնի ազգային լաբորատորիայում: Դրա արտադրողականությունը կկազմի մեկ էքսաֆլոպս:

В США создадут самый мощный в мире суперкомпьютер
Компании AMD и Cray в сотрудничестве с американскими властями разработают к 2021-2022 году суперкомпьютер, который, как ожидается, станет самым мощным как на территории США, так и во всем мире.
По его словам, американская компания-разработчик процессоров AMD вместе с Cray, которая специализируется на создании суперкомпьютеров, задались амбициозной целью создать машину, рабочее название которой - Frontier. Перри подчеркивает, что приблизительная мощность нового суперкомпьютера будет составлять 1,5 эксафлопса. Это означает, что за секунду он сможет обрабатывать порядка полутора квинтиллионов (1 500 000 000 000 000 000) вычислительных операций. Перри уточнил, что новый суперкомпьютер будет функционировать на базе Национальной лаборатории Ок-Ридж при Университете штата Теннесси.
"Рекордная мощность Frontier даст нашей стране возможность лидировать в мировой науке, которая обеспечивает жизнь и экономическое процветание американцев и всего мира", - сказал глава Минэнерго США.
Ранее сообщалось, что власти США совместно с компанией Intel планируют приступить к созданию другого суперкомпьютера - Aurora, который будет функционировать в Аргоннской национальной лаборатории в Чикаго (штат Иллинойс). Его производительность составит один эксафлопс.