Ինովացիոն համագործակցության Միջպետական ծրագրի շրջանակներում ԱՊՀ երկների մասնագետները քննարկեցին համագործակցության խնդիրները մինչև 2030 թվականը ընկած ժամանակահատվածի համար
Հայաստանն ամենահաջողակ երկրներից մեկն է, քանզի  արժևորվում է մտավոր ներուժը և կադրային մասով ակտիվ գործունեություն են ծավալում նորարարական տարածքների մասնակիցները:
Այս մասին խոսել է Երևան-Մինսկ-Բիշքեկ-Նուր-Սուլթան հեռուստակամուրջի ժամանակ ԱՊՀ երկրների գործերի կառավարման պետ, "ՌՈՍՍՈՏՐՈՒԴՆԻՉԵՍՏՎՈ"-ի միջպետական աջակցության զարգացման և ինտեգրման, լիազոր ներկայացուցիչ մինչև 2020 թվականը ընկած ժամանակահատվածի ԱՊՀ մասնակից պետությունների ինովացիոն համագործակցության Միջպետական ծրագրի պատվիրատու-համակարգող Սերգեյ Մալենկոն:
Մայիսի 31-ին, Աշխաբադում ԱՊՀ երկրների կառավարությունների ղեկավարների խորհրդի նիստում որոշվեց մինչեւ 2030 թվականը մշակել համագործակցության երկրների ինովացիոն համագործակցության  միջպետական նախագիծ:
Հեռուստակամուրջի մասնակիցները հունիսի 3-ին, քննարկեցին ԱՊՀ մասնակից երկրների ինովացիոն համագործակցության միջպետական ​​ծրագիրը. ձեռքբերումներ, հեռանկարներ, հաջողված նախագծեր:
Միջպետական ​​ծրագրի շրջանակներում մինչեւ 2020 թվականը իրականացվել են համալիր միջոցառումներ` բիզնես կառույցների, պետական ​​եւ տեղական ինքնակառավարման մարմինների միջեւ փոխգործակցության որակի վերլուծություն` ըստ ծրագրի անդամ երկրների ինովացիոն զարգացման տեսանկյունից: Ծրագրի օպերատորն է «Սկոլկովո» հիմնադրամը: Հայաստանում կան առանձնահատուկ  սարքավորումներ` հատկապես միկրոմասնիկների հետ աշխատելու համար:
Դրանք այնպիսի սարքավորումներ են, որոնք պարզապես այլեւս աշխարհում չկան (խոսքը վերաբերում է «Արեալ» արագացուցիչին, որը մշակել է «Կենդլ» Սինխրոտրոն հետազոտությունների ինստիտուտը): Եվ այժմ Հայաստանը ակտիվորեն աշխատում է արտաքին շուկաներում», - ասել է Մալենկոն:
Նա ընդգծել է, որ այս առումով Հայաստանը հանդիսանում է ամենահաջողակ երկրներից մեկը, քանի որ այն կարևորում է մտավոր ներուժը:
Միեւնույն ժամանակ հայ մասնագետները համատեղ աշխատում են ռուսների հետ` կրթական ծրագրի մշակման գործում:
«Սկոլկովո» հիմնադրամի տարածքային զարգացման դեպարտամենտի ղեկավար Ալեքսանդր Օկունևը հեռուստակամուրջի ժամանակ պարզաբանեց, որ ծրագիրը արդեն հասանելի է մայրենի լեզվով և այն առաջարկում են ոչ միայն ԱՊՀ մասնակից, այլև երրորդ երկրներին:
Նորամուծության և ձեռներեցության ազգային կենտրոնի տնօրեն Գևորգ Վարդանյանը նշեց, որ մինչև 2020 թվականը ընկած ժամանակահատվածում` պետական ​​ծրագրի շրջանակներում ձեռնարկվել են մի շարք միջոցառումներ համակարգի ձևավորման համար:
Կենտրոնը ակտիվորեն մասնակցել է նորմատիվ փաստաթղթերի ստեղծմանը:
Գևորգ Վարդանյանը շեշտեց, որ Կենտրոնը սերտորեն համագործակցում է Երևանում Ռուսաստանի գիտության եւ մշակույթի կենտրոնի հետ, նորարարության համար կադրային աջակցություն տրամադրելու, մասնավորապես, նորարարական մենեջերների, այս ոլորտի կադրերի վերապատրաստման եւ մասնագիտական ​​ հնարավորությունների ինքնադրսևորման և ընդլայնման համար:
Այսօր կենտրոնը  հայտ է ներկայացրել «Սկոլկովո»-ին համատեղ նախագծեր իրականացնելու համար:
Խոսքը վերաբերում է հայ մասնագետների մշակումներին`հիդրոգելներին: Հիդրոգելները կիրառվում են տակդիրների, կոսմետոլոգիայի, պլաստիկ վիրաբուժության, հանքերի մաքրման, նավթամուղերի եւ ագրոարդյունաբերության մեջ:
Երկրորդ նախագիծը`  մրգերի, թեյի, բանջարեղենի համար խնայողական  համակցված չորանոցների զարգացումն է:
«Այս պահին բանակցություններ են ընթանում», - ասաց պարոն Վարդանյանը:
Իր հերթին, Երեւանում Ռուսաստանի գիտության եւ մշակույթի կենտրոնի (Ռոսսոտրուդնիչեստվոյի հայաստանյան ներկայացուցչության) ղեկավար Սերգեյ Ռիբինսկին Sputnik-ի թղթակցի հետ զրույցում նշել է, որ նորարարական համագործակցությունը մեծ նշանակություն ունի ԱՊՀ մասնակից բոլոր անդամ երկրների, այդ թվում` Հայաստանի համար:
«Նորարարական համագործակցությունը շարժիչ է, հաշվի առնելով գիտական ​​եւ տեխնոլոգիական առաջընթացի իրավիճակը:  Առանց այդ երկրների զարգացում հնարավոր չէ», - ասաց Ռիբինսկին: Ըստ նրա, հայ մասնագետները լրջորեն ներգրավված են տարբեր երկրներում ինովացիոն համագործակցությանը:
Հայաստանում մեծ հաջողությամբ գործում է «Երիտասարդ նորարարի դպրոց» ինովացիոն համագրոծակցության ռուս-հայկական կենտրոնը: Վերջին անգամ դպրոցի մասնակիցները հանդիպել են մայիսին: Նա նշեց, որ Հայաստանը պետք է ավելի նախաձեռնող լինի,  անհրաժեշտ է գտնել այլ հնարավորություններ ԱՊՀ  երկրների հետ նախագծերի խթանմանը նպաստելու համար: Այդ նկատառումով Հայաստանը բավականաչափ փորձ և պաշար է կուտակել:

Specialists from CIS countries discussed problems of cooperation in the framework of the project of an Interstate Program of Innovative Cooperation through 2030
Armenia is one of the most successful countries, because for this country important is the intellectual potential, active work is carried out with the personnel reserve, participants of the innovative space. Head of the CIS Affairs, Assistance to International Development and Integration of Rossotrudnichestvo, representative of the customer-coordinator of the Interstate Program for Innovative Cooperation of the CIS Member States Sergey Malenko said during the Moscow-Yerevan-Minsk-Bishkek-Nur-Sultan Bridge TV.
On May 31, at the meeting of the Council of the CIS Heads of Government in Ashgabat was decided to develop a draft Interstate program of innovative cooperation of the Commonwealth countries until 2030. The participants of the Bridge TV, which took place on Monday, June 3, discussed an Interstate program for Innovative Cooperation in the CIS countries: achievements, prospects, successful projects.
In the framework of the interstate program up to 2020, a set of measures were done: analysis of the quality of interaction between business structures, state and municipal authorities in terms of the development of innovations for the program of member states. Program Operator is «Skolkovo» Foundation.
In Armenia, unique installations are made, including the work with microparticles. These are installations that are simply no longer practical in the world (most likely, this is the  «Areal»  linear accelerator developed by the «Candle» Synchrotron Research Iinstitute ). And now Armenia is actively working in foreign markets, said Malenko.
He noted that in this regard, Armenia is one of the most successful countries, since it is important for Armenia intellectual potential.
At the same time, Armenian and Russian specialists work together for an educational program. The head of the regional development department of the «Skolkovo» Foundation, Alexander Okunev, explained during the  Bridge TV, that the program is already available in the national (Armenian) language and is being offered not only to CIS members, but also to third countries.
Director of the National Center of Innovation and Entrepreneurship of RA  Gevorg Vardanyan noted that within the framework of the state program until up to 2020 a number of measures were implemented to form the system. The Center actively participated in the creation of normative documents of the program. Gevorg Vardanyan noted that the Center closely cooperates with the Russian Center for Science and Culture in Yerevan to provide personnel support for innovation activities, in particular, training of innovative managers,
In particular, the center has submitted demands for applications to implement joint projects with «Skolkovo». It is about the development of Armenian specialists - hydrogels. Hydrogels are used in the manufacture of pampers, cosmetology, plastic surgery, for the cleaning of mines, oil pipelines and in the agro-industry. The second project is the development of economical combined dryers for fruits, tea, vegetables.
Negotiations are at present carried on, - said Gevorg Vardanyan.
Besides, the Head of the Russian Center for Science and Culture in Yerevan (the representative office of Rossotrudnichestvo in Armenia), Sergei Rybinsky, in an interview with Sputnik Armenia correspondent, noted that Innovative Cooperation is of great importance for all CIS member countries, including Armenia.
«Innovative cooperation is an engine», taking account the fact of scientific and technological progress. Without this, the development of countries is impossible," said Rybinsky.
As to him, Armenian specialists are seriously involved in various areas of innovative cooperation in different countries. «School of the Young Innovator of the Russian-Armenian Center for Innovative Cooperation is operating with great success in Armenia. The last time school participants met in May.
He noted that Armenia should have more initiatives, it is necessary to look for the possibility of promoting projects with other CIS countries. For this, Armenia has accumulated sufficient experience and baggage.