Ինովացիոն համագործակցության Միջպետական ծրագրի շրջանակներում ԱՊՀ երկների մասնագետները քննարկեցին համագործակցության խնդիրները մինչև 2030 թվականը ընկած ժամանակահատվածի համար
Հայաստանն ամենահաջողակ երկրներից մեկն է, քանզի  արժևորվում է մտավոր ներուժը և կադրային մասով ակտիվ գործունեություն են ծավալում նորարարական տարածքների մասնակիցները:
Այս մասին խոսել է Երևան-Մինսկ-Բիշքեկ-Նուր-Սուլթան հեռուստակամուրջի ժամանակ ԱՊՀ երկրների գործերի կառավարման պետ, "ՌՈՍՍՈՏՐՈՒԴՆԻՉԵՍՏՎՈ"-ի միջպետական աջակցության զարգացման և ինտեգրման, լիազոր ներկայացուցիչ մինչև 2020 թվականը ընկած ժամանակահատվածի ԱՊՀ մասնակից պետությունների ինովացիոն համագործակցության Միջպետական ծրագրի պատվիրատու-համակարգող Սերգեյ Մալենկոն:
Մայիսի 31-ին, Աշխաբադում ԱՊՀ երկրների կառավարությունների ղեկավարների խորհրդի նիստում որոշվեց մինչեւ 2030 թվականը մշակել համագործակցության երկրների ինովացիոն համագործակցության  միջպետական նախագիծ:
Հեռուստակամուրջի մասնակիցները հունիսի 3-ին, քննարկեցին ԱՊՀ մասնակից երկրների ինովացիոն համագործակցության միջպետական ​​ծրագիրը. ձեռքբերումներ, հեռանկարներ, հաջողված նախագծեր:
Միջպետական ​​ծրագրի շրջանակներում մինչեւ 2020 թվականը իրականացվել են համալիր միջոցառումներ` բիզնես կառույցների, պետական ​​եւ տեղական ինքնակառավարման մարմինների միջեւ փոխգործակցության որակի վերլուծություն` ըստ ծրագրի անդամ երկրների ինովացիոն զարգացման տեսանկյունից: Ծրագրի օպերատորն է «Սկոլկովո» հիմնադրամը: Հայաստանում կան առանձնահատուկ  սարքավորումներ` հատկապես միկրոմասնիկների հետ աշխատելու համար:
Դրանք այնպիսի սարքավորումներ են, որոնք պարզապես այլեւս աշխարհում չկան (խոսքը վերաբերում է «Արեալ» արագացուցիչին, որը մշակել է «Կենդլ» Սինխրոտրոն հետազոտությունների ինստիտուտը): Եվ այժմ Հայաստանը ակտիվորեն աշխատում է արտաքին շուկաներում», - ասել է Մալենկոն:
Նա ընդգծել է, որ այս առումով Հայաստանը հանդիսանում է ամենահաջողակ երկրներից մեկը, քանի որ այն կարևորում է մտավոր ներուժը:
Միեւնույն ժամանակ հայ մասնագետները համատեղ աշխատում են ռուսների հետ` կրթական ծրագրի մշակման գործում:
«Սկոլկովո» հիմնադրամի տարածքային զարգացման դեպարտամենտի ղեկավար Ալեքսանդր Օկունևը հեռուստակամուրջի ժամանակ պարզաբանեց, որ ծրագիրը արդեն հասանելի է մայրենի լեզվով և այն առաջարկում են ոչ միայն ԱՊՀ մասնակից, այլև երրորդ երկրներին:
Նորամուծության և ձեռներեցության ազգային կենտրոնի տնօրեն Գևորգ Վարդանյանը նշեց, որ մինչև 2020 թվականը ընկած ժամանակահատվածում` պետական ​​ծրագրի շրջանակներում ձեռնարկվել են մի շարք միջոցառումներ համակարգի ձևավորման համար:
Կենտրոնը ակտիվորեն մասնակցել է նորմատիվ փաստաթղթերի ստեղծմանը:
Գևորգ Վարդանյանը շեշտեց, որ Կենտրոնը սերտորեն համագործակցում է Երևանում Ռուսաստանի գիտության եւ մշակույթի կենտրոնի հետ, նորարարության համար կադրային աջակցություն տրամադրելու, մասնավորապես, նորարարական մենեջերների, այս ոլորտի կադրերի վերապատրաստման եւ մասնագիտական ​​ հնարավորությունների ինքնադրսևորման և ընդլայնման համար:
Այսօր կենտրոնը  հայտ է ներկայացրել «Սկոլկովո»-ին համատեղ նախագծեր իրականացնելու համար:
Խոսքը վերաբերում է հայ մասնագետների մշակումներին`հիդրոգելներին: Հիդրոգելները կիրառվում են տակդիրների, կոսմետոլոգիայի, պլաստիկ վիրաբուժության, հանքերի մաքրման, նավթամուղերի եւ ագրոարդյունաբերության մեջ:
Երկրորդ նախագիծը`  մրգերի, թեյի, բանջարեղենի համար խնայողական  համակցված չորանոցների զարգացումն է:
«Այս պահին բանակցություններ են ընթանում», - ասաց պարոն Վարդանյանը:
Իր հերթին, Երեւանում Ռուսաստանի գիտության եւ մշակույթի կենտրոնի (Ռոսսոտրուդնիչեստվոյի հայաստանյան ներկայացուցչության) ղեկավար Սերգեյ Ռիբինսկին Sputnik-ի թղթակցի հետ զրույցում նշել է, որ նորարարական համագործակցությունը մեծ նշանակություն ունի ԱՊՀ մասնակից բոլոր անդամ երկրների, այդ թվում` Հայաստանի համար:
«Նորարարական համագործակցությունը շարժիչ է, հաշվի առնելով գիտական ​​եւ տեխնոլոգիական առաջընթացի իրավիճակը:  Առանց այդ երկրների զարգացում հնարավոր չէ», - ասաց Ռիբինսկին: Ըստ նրա, հայ մասնագետները լրջորեն ներգրավված են տարբեր երկրներում ինովացիոն համագործակցությանը:
Հայաստանում մեծ հաջողությամբ գործում է «Երիտասարդ նորարարի դպրոց» ինովացիոն համագրոծակցության ռուս-հայկական կենտրոնը: Վերջին անգամ դպրոցի մասնակիցները հանդիպել են մայիսին: Նա նշեց, որ Հայաստանը պետք է ավելի նախաձեռնող լինի,  անհրաժեշտ է գտնել այլ հնարավորություններ ԱՊՀ  երկրների հետ նախագծերի խթանմանը նպաստելու համար: Այդ նկատառումով Հայաստանը բավականաչափ փորձ և պաշար է կուտակել:

Специалисты из стран стран СНГ обсудили вопросы сотрудничества в рамках проекта межгосударственной программы инновационного сотрудничества стран союза до 2030 года.
Армения – одна из самых успешных стран, поскольку делается вклад в интеллектуальный потенциал, проводится активная работа с кадровым резервом, участниками инновационного пространства. Об этом в мультимедийном пресс-центре Sputnik Армения во время видеомоста Москва-Ереван-Минск-Бишкек-Нур-Султан сказал начальник Управления по делам СНГ, содействия международному развитию и интеграции Россотрудничества, уполномоченный представитель заказчика-координатора Межгосударственной программы инновационного сотрудничества государств-участников СНГ до 2020 года Сергей Маленко.
31 мая на заседании Совета глав правительств СНГ в Ашхабаде было принято решение разработать проект межгосударственной программы инновационного сотрудничества стран Содружества до 2030 года. Участники видеомоста, прошедшего в понедельник, 3 июня, обсуждали межгосударственную программу инновационного сотрудничества в странах СНГ: достижения, перспективы, успешные проекты.
В рамках межгосударственной программы до 2020 года был сформирован комплекс мероприятий: осуществление анализа качества взаимодействия бизнес-структур, органов государственного и муниципального управления по части развития инноваций государств-участников программы. Оператор программы — фонд "Сколково"
Армении уникальные установки, которые сделаны в том числе в части работы с микрочастицами. Это установки которых просто больше нет в мире (скорее всего, речь идет о линейном ускорителе "Ареал", разработанном институтом синхротронных исследований "Кэндл". - ред.). И сейчас Армения самым активным образом работает на внешних рынках", - сказал Маленко.
Он подчеркнул, что в этом плане Армения — одна из самых успешных стран, поскольку делается вклад в интеллектуальный потенциал.
При этом армянские специалисты совместно с российскими работают над образовательной программой. Руководитель департамента регионального развития Фонда "Сколково" Александр Окунев во время видеомоста пояснил, что программа уже доступна на национальном (армянском) языке и ее предлагают не только членам СНГ, но и третьим странам.
Директор национального центра инноваций и предпринимательства Армении Геворг Варданян отметил, что в рамках госпрограммы до 2020 года были проведены ряд мероприятий по формированию системы. Центр активно участвовал в создании нормативных документов программы. Варданян подчеркнул, что центр тесно взаимодействует с Российским центром науки и культуры (РЦНК) в Ереване для осуществления кадровой поддержки инновационной деятельности, в частности, подготовки инновационных менеджеров, повышения квалификации в этой области и расширения возможностей профессиональной самореализации и др.
В частности, центр сегодня подал заявки на реализацию совместных проектов со "Сколково". Речь идет о разработке армянских специалистов — гидрогелях. Гидрогели используются в производстве памперсов, косметологии, пластической хирургии, для очистки рудников, нефтепроводов и в агропромышленности. Второй проект – разработка экономичных комбинированных сушилок для фруктов, чая, овощей.
"На данный момент ведутся переговоры", - сказал Варданян.
В свою очередь руководитель Российского центра науки и культуры в Ереване (представительство Россотрудничества в Армении) Сергей Рыбинский в беседе с корреспондентом Sputnik Армения подчеркнул, что инновационное сотрудничество имеет большое значение для всех стран-членов СНГ, в том числе для Армении.
"Инновационное сотрудничество – двигатель, учитывая ситуацию научно-технического прогресса. Без этого развитие стран невозможно", - сказал Рыбинский.
По его словам, армянские специалисты серьезно вовлечены в различные направления инновационного сотрудничества разных стран. В Армении с большим успехом действует Школа молодого инноватора Российско-Армянского центра инновационного сотрудничества (РАЦИС). В последний раз участники школы собирались в мае.
Он отметил, что от Армении должно быть больше инициатив, нужно искать возможность продвижения проектов с другими странами СНГ. Для этого у Армении накоплены достаточный опыт и багаж.