2021թ. դեկտեմբերի 21-ին ՆՁԱԿ-ի գիտատեխնիկական գրադարանում ZOOM առցանց հարթակում կազմակերպվել է վեբինար-քննարկում «Գրադարանների էլեկտրոնային ռեսուրսների առանձնահատկությունները, առկա խնդիրները և լուծումները» թեմայով, հաշվի առնելով տեխնոլոգիական նոր առաջընթացի պայմաններում էլեկտրոնային ռեսուրսներով գրադարանների հավաքածուների համալրման հրամայական դառնալը:
Վեբինարին մասնակցել են Հայասատանի ազգային գրադարանի, Հանրապետական գիտաբժշկական գրադարանի, Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի «Վաչե և Թամար Մանուկյան» մատենադարանի, «Ավ. Իսահակյանի անվան ԿԳ» ՀՈԱԿ-ի և մասնաճյուղերի,  Հայաստանի ամերիկյան, պետական տնտեսագիտական, Վ. Բրյուսովի անվան պետական, ազգային պոլիտեխնիկական համալսարանների  գիտական գրադարանների,  Մխիթար Սեբաստացի կրթահամալիրի,  Խ. Աբովյանի անվան Հայաստանի պետական մանկավարժական  համալսարանի, դպրոցների գրադարանների, ՆՁԱԿ-ի և 4 մասնաճյուղերի  ներկայացուցիչներ:
Մասնակիցներին ողջունել է Գիտատեխնիկական գրադարանի ղեկավար Լևոն Ղարիբյանը և հանդես եկել ծավալուն զեկուցումով: Իր ելույթում նա խոսել է գրադարանային էլեկտրոնային ռեսուրսների առանձնահատկությունների, համացանցում դրանց մտավոր սեփականության անվերահսկելիության խնդիրների, գոյություն ունեցող հեղինակային իրավունքի պաշտպանության տեխնոլոգիաների մասին: Նշել է նաև, որ ժամանակի պահանջներից ելնելով էլեկտրոնային ռեսուրսներով գրադարանային ֆոնդերի համալրումը հնարավորություն կընձեռի առավել արդյունավետ ու բազմաբնույթ դարձնել առցանց ծառայությունները, ինչի շնորհիվ ժամանակակից օգտվողին տանը կամ աշխատանքային վայրում հեռավար կտրամադրվի օպերատիվ, հավաստի և լիարժեք տեղեկատվություն:
Գրադարանի համապատասախան բաժինների վարիչներ՝ Գայանե Հովհաննիսյանը, Հասմիկ Հարությունյանը, Լաուրա Ավետիսովան իրենց ելույթներում ներկայացրել են էլեկտրոնային հրատարակությունների համալրման, մշակման, պահպանման և սպասարկման գործընթացը, դրանք կանոնակարգող ՌԴ իրավական և նորմատիվ-տեխնիկական որոշ փաստաթղթեր, ինչպես նաև խոսել են գրադարանի սեփական փորձի մասին:
Վերջում մի շարք մասնակիցներ ստացել են իրենց հետաքրքրող հարցերի պատասխանները: Առաջարկություններ են եղել շարունակական դարձնել փորձի փոխանակման և մասնագիտական քննարկման վեբինարների կազմակերպումը, ստեղծել «Գրադարանավարի առցանց հարթակ» համացանցում և միասնական ջանքերով, ակտիվ փոխհամագործակցության շնորհիվ դիմակայել ժամանակակից գրադարանային մարտահրավերներին:

21 декабря 2021г.  в Научно-технической библиотеке НЦИП-а в онлайн-формате на платформе ZOOM состоялась профессиональная дискуссия на тему «Особенности электронных ресурсов библиотек, существующие проблемы и пути их решения», учитывая необходимость комплектования фондов библиотек электронными средствами в условиях нового технологического прогресса.
В вебинаре приняли участие представители филиалов НЦИП, Национальной библиотеки Армении, Республиканской научно-медицинской библиотеки, Матенадарана «Ваче и Тамар Манукяны» Первопрестольного Святого Эчмиадзина, ОНКО “ЦБ им. Ав. Исаакяна” и филиалов; научных библиотек Американского, Государственного экономического, Государственного им. Брюсова, Национального политехнического университетов; библиотек Образовательного комплекса Мхитар Себастаци, Государственного педагогического университета им. Х. Абовяна, школьных библиотек.
Участников поприветствовал руководитель научно-технической библиотеки Левон Гарибян и выступил с весомым докладом. В своем выступлении он рассказал об особенностях ресурсов электронных библиотек, о проблемах неконтролируемости интеллектуальной собственности в сети интернет, о существующих технологиях защиты авторских прав. Он отметил, что пополнение библиотечных фондов электронными ресурсами в связи с требованиями времени сделает онлайн-сервисы более эффективными и разнообразными, благодаря чему современный пользователь получит оперативную, достоверную и полную информацию удаленно дома или на работе.
Завотделами библиотеки - Гаяне Оганесян, Асмик Арутюнян, Лаура Аветисова, в своих выступлениях представили процесс комплектования, обработки, сохранности и обслуживания электронных изданий, некоторые регулирующие их правовые, нормативно-технические документы, а также поделились собственным опытом.
В конце вебинара ряд участников получили ответы на свои вопросы. Были предложения о продолжении обмена опытом в таких профессиональных дискуссионных вебинарах, о создании совместными усилиями «онлайн-платформы библиотекаря» в интернете и активным сотрудничеством для решения современных библиотечных проблем.