Տեղեկատվական սեմինար «Հայաստանում գործող ընկերություններին հասանելի ծրագրեր և գործիքներ»
Նորամուծության և ձեռներեցության ազգային կենտրոնը գործընկեր կազմակերպություններ «Հայաստանի արտահանման ապահովագրական գործակալություն» ԱՓԲԸ, Եվրոպական միության պատվիրակություն Հայաստանում,  գերմանական «SES» ավագ փորձագետների ծառայություն,  «Գիտական և նորարարական գործընկերությանն աջակցման կենտրոն» հիմնադրամի  հետ համագործակցությամբ  ս.թ. մայիսի 23-ին անցկացրել է տեղեկատվական սեմինար «Հայաստանում գործող ընկերություններին հասանելի ծրագրեր և գործիքներ» թեմայով:
Միջոցառմանը ներկա էին Երևանի առևտրաարդյունաբերական պալատի, «Բի Էս Սի» բիզնեսի  աջակցման կենտրոնի, բիզնես խորհրդատվական, հետազոտական, ծրագրային ապահովման, ծառայություններ տրամադրող ընկերությունների, բուհերի, ՀՀ ԳԱԱ փորձաքննությունների ազգային բյուրոյի, փոքր և միջին ձեռնարկատիրության ներկայացուցիչներ և այլ հետաքրքրված անձինք:
Բացման խոսքով հանդես եկավ Նորամուծության և ձեռներեցության ազգային կենտրոնի (ՆՁԱԿ) գործադիր տնօրեն Հայկ Մարգարյանը, ով կարևորեց Հայաստանում գործող ընկերությունների աջակցմանը ուղղված ծրագրերի, այդ թվում ՆՁԱԿ-ի կողմից ևս իրականացվող պետական ծրագրի վերաբերյալ նմանօրինակ տեղեկատվական միջոցառումների կազմակերպումը և հրավիրեց ներկաներին Կենտրոնի հետ համագործակցության:
ՆՁԱԿ-ի գլխավոր մասնագետ Մարգարիտա Մանուկյանը ներկայացրեց ՀՀ կառավարության որոշմամբ հաստատված Բարձր որակավորում ունեցող մասնագետների ներգրավման աջակցության ծրագիրը, որի  նպատակն է բարձրացնել ՀՀ տարածքում գործող ընկերությունների արտադրողականությունը` աջակցելով տնտեսավարողներին ներգրավել բարձր որակավորում ունեցող մասնագետների:
Ձեռներեցների համար Եվրամիության շուկա արտահանման հնարավորությունների մասին ներկայացրեց Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության առևտրի հարցերով պատասխանատու Կարեն Ազարյանը:
Հայաստանի արտահանման ապահովագրական գործակալության ներկայացուցիչ Գրիգոր Գասպարյանը ներկայացրեց Հայաստանի արտահանման ծրագրերը, արտահանող ընկերություններին մատուցվող ապահովագրական ծառայությունները, որոնք հանդիսանում են  արդյունավետ լուծում արտահանման ռիսկերի կառավարման համար:
Գերմանական SES հայաստանյան ներկայացուցիչ Մարիամ Մաժինյանը և ծրագրի ղեկավարը ներկայացրերին Ավագ փորձագետների ծառայությունը, համաձայն որի գերմանացի փորձագետները իրենց օգնությունն ու կարողություններն են առաջարկում կազմակերպություններին, ինչպես նաև փոքր և միջին ձեռնարկատիրության, կրթական ու առողջապահական ոլորտների ներկայացուցիչներին:
ԵՄ Հորիզոն Եվրոպա ծրագրի ընդհանուր նկարագրի և եվրոպական նորարարական խորհրդի մրցույթների մասին ծավալուն ներկայացրեց ԳՆԳԱԿ հիմնադրամի ծրագրի ղեկավար Անահիտ Խաչիկյանը:
Միջոցառման ընթացքում մասնակիցները ստացան իրենց հետաքրքրող հարցերի պատասխանները, իսկ վերջում ունեցան անմիջական շփման և կապերի հաստատման հնարավորություն ոլորտի մասնագետների հետ:

Информационный семинар - «Программы и инструменты, доступные компаниям, работающим в Армении»
В Национальном центре инноваций и предпринимательства в сотрудничестве с партнерскими организациями «Экспортного страхового агентства Армении», Представительства Европейского Союза в Армении, Германcкой службы старших экспертов «SES», Фонда «Центр поддержки научно-инновационного партнерства» 23 мая состоялся информационный семинар на тему «Программы и инструменты, доступные компаниям, работающим в Армении».
В мероприятии приняли участие представители: Ереванской торгово-промышленной палаты, Центра поддержки бизнеса BSC, бизнес-консалтинговых, исследовательских, программных, сервисных компаний, университетов, Национального бюро экспертиз НАН РА, малых и средних предприятий и другие заинтересованные лица.
Со вступительной речью выступил Айк Маргарян, исполнительный директор Национального центра инноваций и предпринимательства (NCIC), который подчеркнул важность организации подобных информационных мероприятий относительно программ, направленных на поддержку компаний, работающих в Армении, в том числе государственной программы, реализуемой НЦИП-ом, и пригласил участников к сотрудничеству с Центром.
Главный специалист Национального Центра Маргарита Манукян представила утвержденную постановлением Правительства РА программу поддержки привлечения высококвалифицированных специалистов. целью которой является повышение производительности компаний, действующих на территории РА, путем поддержки бизнесменам в привлечении высококвалифицированных специалистов.
Карен Азарян, ответственный за торговые вопросы делегации ЕС в Армении, представил возможности экспорта на рынок Европейского Союза  для предпринимателей.
Григор Гаспарян, представитель Агентства по страхованию экспорта Армении, представил экспортные программы Армении, страховые услуги, предоставляемые компаниям-экспортерам, которые являются эффективным решением по управлению экспортными рисками.
Представитель немецкой  организации SES в Армении Мариам Мажинян и руководитель проекта представили Службу старших экспертов, согласно которой немецкие эксперты предлагают свою помощь и навыки организациям, а также представителям малого и среднего бизнеса, образовательного и медицинского секторов.
Анаит Хачикян, руководитель программы фонда «Центр поддержки научно-инновационного партнерства», выступила с подробной презентацией общего описания программы EU Horizon Europe и конкурсов Европейского инновационного совета.
В ходе мероприятия участники получили ответы на интересующие их вопросы, а в конце при непосредственном общении установили связи со специалистами в данной области.