Տեղեկատվական սեմինար «Հայաստանում գործող ընկերություններին հասանելի ծրագրեր և գործիքներ»
Նորամուծության և ձեռներեցության ազգային կենտրոնը գործընկեր կազմակերպություններ «Հայաստանի արտահանման ապահովագրական գործակալություն» ԱՓԲԸ, Եվրոպական միության պատվիրակություն Հայաստանում,  գերմանական «SES» ավագ փորձագետների ծառայություն,  «Գիտական և նորարարական գործընկերությանն աջակցման կենտրոն» հիմնադրամի  հետ համագործակցությամբ  ս.թ. մայիսի 23-ին անցկացրել է տեղեկատվական սեմինար «Հայաստանում գործող ընկերություններին հասանելի ծրագրեր և գործիքներ» թեմայով:
Միջոցառմանը ներկա էին Երևանի առևտրաարդյունաբերական պալատի, «Բի Էս Սի» բիզնեսի  աջակցման կենտրոնի, բիզնես խորհրդատվական, հետազոտական, ծրագրային ապահովման, ծառայություններ տրամադրող ընկերությունների, բուհերի, ՀՀ ԳԱԱ փորձաքննությունների ազգային բյուրոյի, փոքր և միջին ձեռնարկատիրության ներկայացուցիչներ և այլ հետաքրքրված անձինք:
Բացման խոսքով հանդես եկավ Նորամուծության և ձեռներեցության ազգային կենտրոնի (ՆՁԱԿ) գործադիր տնօրեն Հայկ Մարգարյանը, ով կարևորեց Հայաստանում գործող ընկերությունների աջակցմանը ուղղված ծրագրերի, այդ թվում ՆՁԱԿ-ի կողմից ևս իրականացվող պետական ծրագրի վերաբերյալ նմանօրինակ տեղեկատվական միջոցառումների կազմակերպումը և հրավիրեց ներկաներին Կենտրոնի հետ համագործակցության:
ՆՁԱԿ-ի գլխավոր մասնագետ Մարգարիտա Մանուկյանը ներկայացրեց ՀՀ կառավարության որոշմամբ հաստատված Բարձր որակավորում ունեցող մասնագետների ներգրավման աջակցության ծրագիրը, որի  նպատակն է բարձրացնել ՀՀ տարածքում գործող ընկերությունների արտադրողականությունը` աջակցելով տնտեսավարողներին ներգրավել բարձր որակավորում ունեցող մասնագետների:
Ձեռներեցների համար Եվրամիության շուկա արտահանման հնարավորությունների մասին ներկայացրեց Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության առևտրի հարցերով պատասխանատու Կարեն Ազարյանը:
Հայաստանի արտահանման ապահովագրական գործակալության ներկայացուցիչ Գրիգոր Գասպարյանը ներկայացրեց Հայաստանի արտահանման ծրագրերը, արտահանող ընկերություններին մատուցվող ապահովագրական ծառայությունները, որոնք հանդիսանում են  արդյունավետ լուծում արտահանման ռիսկերի կառավարման համար:
Գերմանական SES հայաստանյան ներկայացուցիչ Մարիամ Մաժինյանը և ծրագրի ղեկավարը ներկայացրերին Ավագ փորձագետների ծառայությունը, համաձայն որի գերմանացի փորձագետները իրենց օգնությունն ու կարողություններն են առաջարկում կազմակերպություններին, ինչպես նաև փոքր և միջին ձեռնարկատիրության, կրթական ու առողջապահական ոլորտների ներկայացուցիչներին:
ԵՄ Հորիզոն Եվրոպա ծրագրի ընդհանուր նկարագրի և եվրոպական նորարարական խորհրդի մրցույթների մասին ծավալուն ներկայացրեց ԳՆԳԱԿ հիմնադրամի ծրագրի ղեկավար Անահիտ Խաչիկյանը:
Միջոցառման ընթացքում մասնակիցները ստացան իրենց հետաքրքրող հարցերի պատասխանները, իսկ վերջում ունեցան անմիջական շփման և կապերի հաստատման հնարավորություն ոլորտի մասնագետների հետ:

Informative seminar on "Programs and tools available to companies operating in Armenia"
On May 23, the National Center for Innovation and Entrepreneurship in cooperation with partner organizations:  Export Insurance Agency of Armenia, BSC Business Support Center, Delegation of the European Union to Armenia, Export Insurance Agency of Armenia, Senior Experts Service, SIPAC Foundation held an informative seminar on "Programs and tools available to companies operating in Armenia".
The event was attended by representatives of the Yerevan Chamber of Commerce and Industry, BSC, business consulting, research, software, service providing international companies, universities, National Bureau of Expertise NAS, RA, small and medium enterprises and other interested persons.
Hayk Margaryan, executive director of the National Center for Innovation and Entrepreneurship (NCIE), made a welcoming speech, who highlighted the importance of organizing similar information events regarding the programs aimed at supporting companies operating in Armenia, including the state program implemented by NCIE and invited the attendees to cooperate with the Center.
Margarita Manukyan, the chief specialist of the NCIE, presented the support program for the involvement of highly qualified specialists approved by the decision of the Government of the Republic of Armenia, which is aimed at increasing the productivity of companies operating in the territory of RA by supporting businessmen to attract highly qualified specialists.
Delegation of the European Union to Armenia, Mr. Karen Azaryan, presented the possibilities of exporting to the European Union market for entrepreneurs.
Grigor Gasparyan, representative of the Export Insurance Agency of Armenia, presented Armenia's export programs, insurance services provided to exporting companies, which are an effective solution for export risk management.
German SES Armenian representative Mariam Mazhinyan and the project manager presented the Senior Experts Service, according to which German experts offer their help and skills to organizations, as well as representatives of small and medium enterprises, educational and health sectors.
Anahit Khachikyan, head of the program of the SIPAC Foundation, made a detailed presentation about the general description of the Horizon Europe program and the competitions of the European Innovation Council.
During the event, the participants received answers to the questions they were interested in, and at the end, they had the opportunity to make direct contact and establish connections with specialists in the field.