«ԱՊՀ 25 տարին. փոխըմբռնում, համագործակցություն, զարգացում»
Նոյեմբերի 9-ն Մոսկվայում մեկնարկել է «ԱՊՀ 25 տարին. փոխըմբռնում, համագործակցություն, զարգացում» միջազգային համաժողով, որի կազմակերպիչն է ԱՊՀ–ի, արտասահմանում ապրող հայրենակիցների և միջազգային մարդասիրական համագործակցության (Ռոսսոտրուդնիչեստվո) հարցերով Դաշնային գործակալությունը` ՌԴ ԱԳՆ-ի աջակցությամբ:
Բանավեճեր և կլոր սեղաններ անցկացվեցին, որոնց ընթացքում քննարկվեցին թե՛ մարդասիրական համագործակցությունը, թե՛ երիտասարդ դիվանագետների երկխոսության հարցերը, թե՛ կրոնական հարցերն ու Ռուսաստանում հայրենակիցների ուսուցման խնդիրները։ Համաժողովի ավելի քան 500 մասնակիցների շարքում ԱՊՀ ինտեգրացիոն մարմինների, ԶԼՄ-ների ներկայացուցիչներ էին, հոգևորականներ ու հասարակական գործիչներ, գիտնականներ, գործարարներ։ Բանավիճելու համար գործում էր շուրջ 10 հարթակ, որտեղ քննարկվում էր հարցերի լայն շրջանակ` սկսած երիտասարդության խնդիրներից մինչև գիտական նորարարություններ, ԶԼՄ-ների հեռանկարներից մինչև կրթության բարեփոխումներ։
Համաժողովին մասնակցում էր «Նորամուծության և ձեռներեցության ազգային կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի տնօրեն Գևորգ Վարդանյանը:
Միջազգային համաժողովի շրջանակներում Նորամուծության և ձեռներեցության ազգային կենտրոնի տնօրեն Գևորգ Վարդանյանը պարգևատրվել է ԱՊՀ, արտերկրում բնակվող հայրենակիցների և միջազգային հումանիտար համագործակցության (Ռոսսոտրուդնիչեստվո) գործերով դաշնային գործակալության «Միջազգային հումանիտար համագործակցության զարգացման, ինչպես նաև ԱՊՀ ձևավորման 25-ամյակի հետ կապված ակտիվ աշխատանքի համար» դիպլոմով։

Moscow forum to mark CIS 25th anniversary on 9-10 November
The International Forum titled as 25 Years of the CIS: Mutual understanding, Cooperation, Development", was organized in Moscow on 9-10 November. The director of the «National Center of Innovation and entrepreneurship» SNCO Gevorg Vardanyan participated at the forum. The forum will gather representatives of government bodies of the CIS member states, mass media, MPs, figures of culture, science and education. During the forum they will discuss the development of multilateral humanitarian cooperation, including the application of innovations in the humanitarian sector, prospects of cooperation for state, scientific and business organizations in the implementation of education projects, the formation of the common information space. The forum will also highlight the youth policy and an interfaith dialogue.
Award delivery has passed in the frameworks of the International Forum: the director of the «National Center of Innovation and entrepreneurship» SNCO Gevorg Vardanyan has awarded a diploma: diploma of Federal agency on affairs of the Commonwealth of Independent States, the compatriots living abroad, and on the international humanitarian cooperation (Rossotrudnichestvo). «For active work for the development of the international humanitarian cooperation, and also in connection with the 25 anniversary of formation of the Commonwealth of Independent States».