«ԱՊՀ 25 տարին. փոխըմբռնում, համագործակցություն, զարգացում»
Նոյեմբերի 9-ն Մոսկվայում մեկնարկել է «ԱՊՀ 25 տարին. փոխըմբռնում, համագործակցություն, զարգացում» միջազգային համաժողով, որի կազմակերպիչն է ԱՊՀ–ի, արտասահմանում ապրող հայրենակիցների և միջազգային մարդասիրական համագործակցության (Ռոսսոտրուդնիչեստվո) հարցերով Դաշնային գործակալությունը` ՌԴ ԱԳՆ-ի աջակցությամբ:
Բանավեճեր և կլոր սեղաններ անցկացվեցին, որոնց ընթացքում քննարկվեցին թե՛ մարդասիրական համագործակցությունը, թե՛ երիտասարդ դիվանագետների երկխոսության հարցերը, թե՛ կրոնական հարցերն ու Ռուսաստանում հայրենակիցների ուսուցման խնդիրները։ Համաժողովի ավելի քան 500 մասնակիցների շարքում ԱՊՀ ինտեգրացիոն մարմինների, ԶԼՄ-ների ներկայացուցիչներ էին, հոգևորականներ ու հասարակական գործիչներ, գիտնականներ, գործարարներ։ Բանավիճելու համար գործում էր շուրջ 10 հարթակ, որտեղ քննարկվում էր հարցերի լայն շրջանակ` սկսած երիտասարդության խնդիրներից մինչև գիտական նորարարություններ, ԶԼՄ-ների հեռանկարներից մինչև կրթության բարեփոխումներ։
Համաժողովին մասնակցում էր «Նորամուծության և ձեռներեցության ազգային կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի տնօրեն Գևորգ Վարդանյանը:
Միջազգային համաժողովի շրջանակներում Նորամուծության և ձեռներեցության ազգային կենտրոնի տնօրեն Գևորգ Վարդանյանը պարգևատրվել է ԱՊՀ, արտերկրում բնակվող հայրենակիցների և միջազգային հումանիտար համագործակցության (Ռոսսոտրուդնիչեստվո) գործերով դաշնային գործակալության «Միջազգային հումանիտար համագործակցության զարգացման, ինչպես նաև ԱՊՀ ձևավորման 25-ամյակի հետ կապված ակտիվ աշխատանքի համար» դիպլոմով։

«25 лет СНГ: взаимопонимание, сотрудничество, развитие»
9 ноября 2016 г. в Москве стартовал Международный форум «25 лет СНГ: взаимопонимание, сотрудничество, развитие» Организатором форума выступило Федеральное агентство по делам СНГ, соотечественников, проживающих за рубежом, и по международному гуманитарному сотрудничеству (Россотрудничество) при поддержке Министерства иностранных дел РФ.
В рабочих зонах проводили панельные дискуссии и круглые столы, на которых обсуждали и гуманитарное сотрудничество, и вопросы диалога молодых дипломатов, и религиозные вопросы, и проблемы обучения соотечественников в России. Среди более чем пятисот участников форума — представители интеграционных органов СНГ, СМИ, религиозные и общественные деятели, ученые, бизнесмены. Одновременно работают около десяти дискуссионных площадок, на которых обсуждается самый разный спектр вопросов — от проблем молодежи до научных инноваций, от перспектив СМИ до реформирования образования.
В форуме участвовал директор Национального центра инноваций и предпринимательства Геворг Варданян.
Директор Национального центра инноваций и предпринимательства Геворг Варданян в рамках международного форума «25 лет СНГ: Взаимопонимание, Сотрудничество, Развитие» отмечен дипломом Федерального агентства по делам Содружества Независимых Государств, соотечественников, проживающих за рубежом, и по международному гуманитарному сотрудничеству (Россотрудничество) «За активную работу по развитию международного гуманитарного сотрудничества, а также в связи с 25-летием образования Содружества Независимых Государств»