«Oracle Cloud Day-ը Հայաստանում» համաժողովը ներկայացրեց թվային դարաշրջանի տեխնոլոգիաների ապագան
Երևանում մայիսի 25-ին կայացավ «Oracle Cloud Day» համաժողովը, որի ընթացքում ՏՏ ոլորտի 80 առաջատար ընկերությունների ղեկավարներ ծանոթացան ժամանակակից ՏՏ-զարգացումներին ու հեռանկարներին, ինչպես նաև պատկերացում կազմեցին տեխնոլոգիաների ապագայի վերաբերյալ:
Մենք ապրում ենք թվային դարաշրջանում, երբ այնպիսի տեխնոլոգիաները, ինչպես օրինակ ամպը, արհեստական բանականությունը, մեքենայական ուսուցումը և կանխատեսելի վերլուծությունը, կոտրում են հին բիզնես-մոդելների գործընթացների վերաբերյալ կարծրատիպերը և առաջարկում նոր լուծումներ:
«Տեխնոլոգիաներն այսօր փոխում են մեր կյանքն ու աշխատանքը, ամբողջությամբ վերափոխում ինդուստրիաները։ Երևանում Oracle Cloud Day-ի ընթացում ուրախ ենք ներկայացնել նորագույն տեխնոլոգիական ձեռքբերումները։ Հետաքրքրությունը, որը հայաստանյան պատվիրատուները ցուցաբերում են նորագույն՝ մասնավորապես ամպային տեխնոլոգիաների հանդեպ, լավագույն ապացույցն է, որ Հայաստանը մեծ ներուժ ունեցող երկիր է»,- նշեց Oracle-ի Կենտրոնական Ասիայի և Կովկասի տարածաշրջանային տնօրեն Դմիտրի Սմիրնովը։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ «Oracle Day» համաժողովի օրակարգը ներառում էր առաջադեմ տեխնոլոգիաներն ու ամպային լուծումներն՝ ուղղված ՏՏ-ենթակառուցվածքի արդիականացմանը, ինչը թվային դարում թույլ է տալիս յուրաքանչյուր ղեկավարի վերափոխել բիզնեսը։ Տարածաշրջանի թոփ-կառավարիչները և Oracle-ի փորձագետները ներկայացրեցին նոր ծրագրերը և վերջին նորարարությունները, որոնք կարող են օգնել ընկերություններին արագացնել դեպի թվային աշխարհ անցումն ու օգտագործել տվյալների ամպային մշակման առավելությունները։
Ելույթների հիմնական թեմաներն էին `
• Oracle ամպի հնարավորություններն ու առավելությունները
• Oracle Management Cloud - ՏՏ մոնիտորինգի նոր սերունդ
• Արտակարգ պահեստավորում (reservation) Oracle Cloud- ում
• Վերջերս հայտարարված Autonomous Data Warehouse Cloud Service, որը հիմնված է Oracle Autonomous Database 18с-ի վրա
• Ամպերում մեծ տվյալների պահպանում
• Oracle ինտեգրման ծառայություններ
Oracle կազմակերպությունն իր հաճախորդներին է տրամադրում լուծումներ, որոնք օգնում են արդյունավետ օգտվել գրեթե բոլոր առաջադեմ տեխնոլոգիաներից, այդ թվում` խոշոր տվյալների վերլուծություն (Big Data Analysis), մեքենայական ուսուցում (Machine Learning), “իրերի ինտերնետ” (Internet of Things, IoT), որոնք առանցքային դեր ունեն բիզնեսի վերափոխման հարցում, ինչպես նաև լիակատար և ինտեգրված տեխնոլոգիական ստեքերի կիրառում (բիզնես ծրագրեր, ինտեգրման տեխնոլոգիաներ և տվյալների բազաներ մինչ ծրագրային  Exadata համակարգերը): Oracle-ը տրամադրում է նաև Oracle Cloud նորարարական ամպային ծառայությունների պորտֆել, որոնք թույլ են տալիս ընկերություններին և կազմակերպություններին  տեղափոխել աշխատանքային ծանրաբեռնվածությունն ամպերում: Oracale-ն առաջարկում է ամպային ծառայություններ երեք մակարդակներում՝ SaaS (Software as a service ) հավելվածներ, պլատֆորմային PaaS (Platform as a Service) ծառայություններ և ենթակառուցվածքային IaaS (Infrastructure as a Service) ծառայություններ:
«Oracle Cloud Day»-ի ընթացքում մենք ներկայացնում ենք նորագույն տեխնոլոգիաներ, օրինակ, ավտոնոմ տվյալների բազա՝ Oracle Autonomous Database: Ավտոնոմ ամպային ծառայությունները ներկայացված էին ընդամենը մի քանի շաբաթ առաջ, և այսօր մենք այդ լուծումների մասին ենք խոսում Հայաստանում, իսկ ցանկացողներն արդեն կարող են կատարել պատվերներ»,- նշեց ԱՊՀ  և Արևելյան Եվրոպայի Oracle-բիզնեսի զարգացման տնօրեն Դմիտրի Յուդինը։ Նման միջոցառումները թույլ են տալիս պատվիրատուների և գործընկերների համար առավելագույնս արագ հասանելի դարձնել նորագույն մշակումների մասին տեղեկությունը և ստանալ հետադարձ կապի հնարավորություն տեխնոլոգիաների հետագա զարգացման նպատակով։
Oracle-ը միակն է ամպ մատակարարող ընկերությունների ցանկում, որն առաջարկում է այս տեխնոլոգիաներն օգտագործելու երեք տարբեր եղանակներ: Դրանք կարող են տեղակայվել և՛ հանրային ամպի մեջ, և՛ հաճախորդի կայքում: Բացի այդ, հաճախորդները ստանում են հնարավորություն օգտագործել Oracle Cloud at Customer մոդելում և օգտվել բաժանորդագրության բոլոր առավելություններից՝ ամպի հետ աշխատանք կատարելիս:

Конференция Oracle Cloud Day в Армении представила будущее технологий в цифровую эпоху
На бизнес-конференции руководители ведущих компаний страны познакомились с разработками будущего и преимуществами облачных технологий для цифровой трансформации бизнеса. Как передает «Арменпресс», об этом сообщает пресс-служба Oracle.
25 мая в Ереване прошла конференция Oracle Cloud Day, в ходе которой более 80 ИТ-руководителей ведущих компаний Армении познакомились с современными ИТ-трендами, а также смогли заглянуть в будущее технологий.
Мир вструпил в цифровую эпоху, когда такие технологии, как облачные вычисления, искусственный интеллект, машинное обучение и аналитика больших данных, разрушают стереотипы старых бизнес-моделей, процессов и решений.
«Сегодня технологии меняют то, как мы живем и работаем, и даже трансформируют целые индустрии. И на Oracle Cloud Day в Ереване мы рады представить самые новейшие технологические достижения. Интерес, который армянские заказчики проявляют к новым технологиям, в том числе и облачным, - лучшие подтверждение того, что Армения – страна с большим потенциалом», - прокомментировал Дмитрий Смирнов, Региональный директор Oracle по Центральной Азии и Кавказу.
Программа конференции охватила передовые технологии и облачные решения для модернизации ИТ-инфраструктуры, позволяющие каждому руководителю менять свой бизнес в век Digital. Региональные топ-менеджеры и эксперты Oracle представили новые программы и последние инновации, которые могут помочь компаниям ускорить переход в цифровой мир и использовать преимущества облачной обработки данных.
Основными темами выступлений стали:
- Обзор возможностей и преимущества облака Oracle Cloud
- Oracle Management Cloud – Новое поколение IT мониторинга
- Аварийное резервирование в Облаке Oracle
- Автономная СУБД для витрин данных
- Большие данные в облаках
- Интеграционные сервисы Oracle
Корпорация Oracle предоставляет заказчикам решения, помогающие с выгодой использовать практически все передовые технологии, включая аналитику больших данных, машинное обучение, интернет вещей (IoT), играющие ключевую роль в трансформации бизнеса, а также полный интегрированный технологический стек (от бизнес-приложений, интеграционных технологий и баз данных до программно-аппаратных комплексов) и портфолио самых инновационных облачных сервисов Oracle Cloud, которые позволяют предприятиям и организациям переносить рабочие нагрузки в облако. Oracle предлагает облачные сервисы на всех трех уровнях – SaaS-приложения, платформенные PaaS-сервисы и инфраструктурные IaaS-сервисы.
«На Oracle Cloud Day мы представляем самые новейшие технологии. Например, автономная база данных Oracle Autonomous Database и автономные облачные сервисы были представлены всего несколько недель назад и сегодня мы говорим об этих решениях в Армении и заказчики уже могут их заказать, - отметил Дмитрий Юдин, Директор по развитию бизнеса Oracle в СНГ и Восточной Европе. - Подобные мероприятия позволяют нам максимально быстро доносить до наших заказчиков и партнеров информацию о новейших разработках и получать обратную связь для дальнейшего развития технологий».
Единственная среди облачных поставщиков, корпорация Oracle сегодня предлагает три различных способа использования этих технологий. Они могут развертываться как в публичном облаке, так и на площадке заказчика, а также с помощью модели Oracle Cloud at Customer, когда клиент получает все преимущества подписки на облачные сервисы при работе в собственном ЦОД.
О корпорации Oracle
Oracle Cloud предлагает полные ERP, HCM и CX-комплексы SaaS-приложений и лучшие в своем классе сервисы PaaS и IaaS через дата-центры по всему миру в Северной и Южной Америке, Европе и Азии. За более подробной информацией о компании Oracle (NYSE: ORCL) обращайтесь, пожалуйста, на веб-сайт www.oracle.com/ru.
Товарные знаки
Oracle и Java являются зарегистрированными товарными знаками корпорации Oracle и/или входящих в нее компаний. Другие наименования могут быть товарными знаками соответствующих владельцев.