Հայաստանի տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտի ներուժը ներկայացվել է Գերմանիայի չորս քաղաքներում
Գերմանիայում Հայաստանի դեսպանության և Հայաստանում գերմանական տնտեսվարողների միության աջակցությամբ ապրիլի 10-13-ը Գերմանիա են այցելել ՀՀ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտի կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ` մասնակցելու «ՏՏ ոլորտի և բիզնես գործընթացների աութսորսինգ» թեմայով բեռլինյան ֆորումին, որի գործընկերներից է Հայաստանի Հանրապետությունը: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության մամուլի, տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապի վարչությունից՝ հավելելով. «Մինչ այդ հայկական պատվիրակությունը ապրիլի 10-ին մասնակցել է Կարլսռուեում, 11-ին` Լայպցիգում, 12-ին` Էրֆուրտում կայացած ՏՏ ոլորտի ֆորումներին, ինչպես նաև հանդիպումներ ունեցել գերմանացի գործընկերների հետ:
Ֆորումներին հայկական կողմը ներկայացրել է ՏՏ ոլորտում Հայաստանի ձեռքբերումները, օրենսդրական դաշտն ու զարգացման միտումները, քննարկել գերմանական կողմից հետ համագործակցության հեռանկարները:
Բեռլինյան ֆորումին իր ողջույնի խոսքում Գերմանիայում ՀՀ դեսպան Աշոտ Սմբատյանը նշեց, որ Հայաստանը միշտ էլ աչքի է ընկել իր մարդկային կապիտալով և այսօր էլ շարունակում է կառուցել տնտեսությունը` հիմնված գիտելիքահենք ներուժի վրա, որի կարևոր բաղադրիչներից է ՏՏ ոլորտը: Միաժամանակ դեսպանը մեծապես կարևորեց նման միջոցառումների և այցերի անցկացումը հայ-գերմանական գործարար կապերի ամրապնդման գործում:
Դեսպանը մասնավորապես հավելեց.
«Այս ոլորտում ունեցած հաջողությունների, մարդկային կապիտալի և մեր երկրում գործող խոշոր միջազգային կազմակերպությունների շնորհիվ Հայաստանն այսօր իր ներածին չափով նպաստում է ՏՏ ոլորտի համաշխարհային զարգացմանը
»:
Աշոտ Սմբատյանն անդրադարձավ նաև «աութսորսինգի» գաղափարին` ներկայացնելով Հայաստանի առավելությունները: Նա նշեց, որ Հայաստանը կարող է լուրջ պլացդարմ հանդիսանալ խոշոր ընկերությունների համար` հաշվի առնելով կրթված, ժամանակի միտումների հետ համընթաց քայլող երիտասարդության, համեմատաբար էժան աշխատուժի առկայությունը, Արևելքի և Արևմուտքի հետ լավ հարաբերությունները, տարբեր ինտեգրացիոն կառույցների և երկրների հետ արտոնյալ առևտրային ռեժիմներ ունենալու հանգամանքը:
Ապրիլի 13-ին հայկական պատվիրակությունը հյուրընկալվեց դեսպանությունում: Հանդիպմանը Հայաստանում գերմանական տնտեսվարողների միության ղեկավար Դիթմար Շտիլը ներկայացրեց այցի արդյունքներն ու հետագա անելիքները»:

Armenia’s IT potential presented in four German cities
By the assistance of the Armenian Embassy in Germany and the Union of German Entrepreneurs in Armenia, representatives of Armenian IT companies visited Germany on April 10-13 to participate in the “Outsourcing of IT and Business Processes” Berlin Forum. Armenia is one of the partners of the Forum, the Armenian foreign ministry told Armenpress.
Before this, the Armenian delegation participated in the IT forums held in Karlsruhe (April 10), Leipzig (April 11) and Erfurt (April 12), as well as met with German partners.
During the forums the Armenian side presented Armenia’s achievements in the IT field, the legislative field and development trends, discussed the cooperation prospects with the German side.
During the Berlin Forum Armenian Ambassador to Germany Ashot Smbatyan delivered welcoming remarks stating that Armenia has always been distinguished by its human capital and today as well continues building its economy based on knowledge-based potential one of the key components of which is the IT field. At the same time the Ambassador attached great importance to such events in terms of strengthening the Armenian-German business ties.
“Today, thanks to the achievements in this field, human capital and major international organizations operating in our country, Armenia contributes to IT global development as much as possible”, the Ambassador noted.
He also touched upon the “outsourcing” idea presenting Armenia’s advantages. He said Armenia can act as a major platform for large companies taking into account the existence of educated youth, relatively cheap labor force, good relations with the East and the West, as well as the fact of having privileged trade regimes with different integration structures and countries.