ՀՀ տրանսպորտի, կապի և ՏՏ փոխնախարարը հանդիպել է հայկական մի շարք ՏՏ ընկերությունների ներկայացուցիչներին
07.04.2018
ՀՀ տրանսպորտի, կապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարարի տեղակալ Ամալյա Եղոյանը հանդիպում էր կազմակերպել հայաստանյան 7 միջազգային խոշոր ՏՏ ընկերությունների ներկայացուցիչների հետ։ Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ տրանսպորտի, կապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարարության լրատվական ծառայությունից:
Նմանատիպ հանդիպում մեկ շաբաթ առաջ անցկացվել է ստարտափների հիմնադիրների հետ։ Նպատակն, ըստ նախարարի տեղակալի, թիմային աշխատանքի և քննարկման միջոցով ՏՏ ոլորտի զարգացմանն ուղղված 2018-2019թթ. աշխատանքային պլանի կազմումն է։
Ընկերությունների տնօրենները ներկայացրել են կրթական, հարկային և մարդկային ռեսուրսների վերաբերյալ իրենց հուզող հարցեր։
«Բոլոր հանդիպումներն էլ օգտակար են։ Դրանց արդյունքում առավել ակնառու են դառնում ՏՏ ոլորտի մեծ ու փոքր ընկերությունների խնդիրները։ Սկսնակ ընկերություններն այսօր կարիք ունեն պատվերների, ճանաչելի լինելու, վաճառքի, որպեսզի իրենց տրված հարկային արտոնությունները օգտագործեն իրենց թիմի ընդլայնման համար։ Մեծ ընկերությունները մատնանշում են մասնագետների պակասը. նրանց անհրաժեշտ են բարձրակարգ մասնագետներ»,-ասաց Ամալյա Եղոյանը։
Նրա խոսքով` խնդիր է նաև ոչ համակարգված աշխատանքը և, միգուցե, միմյանց հետ չշփվելը։ Ամալյա Եղոյանը կարծում է, որ եթե բոլորի ուժեղ ու թույլ կողմերը մեկտեղվեն, աշխատանքն ավելի արդյունավետ կլինի, ոլորտն էլ ավելի արագ կզարգանա։
«Մեր հաջորդ քայլը լինելու է խնդիրների ու առաջարկությունների վերլուծությունը։ Նախարարություն-մասնավոր հատված գործակցության շրջանակներում կստեղծվի աշխատանքային թիմ, ու կկազմենք աշխատանքային պլան, կշեշտադրվեն կարճաժամկետ գործողությունների կատարումը` շոշափելի արդյունքների հասնելու ձգտումով»,- ասաց նախարարի տեղակալը։
Ըստ մասնակիցների՝ քանի որ ՏՏ ոլորտն այս պահին մեր տնտեսության ամենաարագ զարգացող բնագավառներից է, կրթությունն ու հարկային դաշտը հնարավորինս ակտիվ պետք է արձագանքեն այդ զարգացումներին։ Հանդիպման ընթացքում առաջարկվեց, որ մասնավորի պահանջմունքները հաշվի առնվեն կրթական ծրագրերի մշակման ընթացքում թե՛ դպրոցներում, թե՛ բուհերում։

Замминистра транспорта, связи и информационных технологий Армении встретилась с представителями ряда армянских компаний ИТ-отрасли
07.04.2018
Замминистра транспорта, связи и информационных технологий Армении Амалия Егоян встретилась с представителями 7 крупных армянских компаний ИТ-отрасли. Об этом «Арменпресс»  сообщили в управлении по информации и связям с общественностью Министерства транспорта, связи и информационных технологий Армении.
Неделею раньше подобная встреча была организована с основателями стартапов. По словам замминистра транспорта, связи и информационных технологий Армении Амалии Егоян, целью  подобных встреч является составление плана развития  ИТ-отрасли на 2018-2019 и организация командной работы.
Директоры компаний представили волнующие их вопросы.
«Все встречи были полезными, в результате все проблемы отрасли становятся более зримыми. Начинающие компании нуждаются в заказах, известности, продажах, чтобы воспользоваться предоставленными им налоговыми льготами и расширить свои компании. Большие компании нуждаются в специалистах высокого уровня»,- сказала замминистра транспорта, связи и информационных технологий Армении Амалия Егоян.
По ее словам,  есть проблема и с координацией их работы, возможно – в недостатке общения. По мнению Амалии Егоян, совместив все сильные и слабые стороны, можно будет достичь лучших результатов и скорейшего развития отрасли.
«Следующим нашим шагом будет анализ проблем и предложений. Будет создана совместная рабочая группа, составлен рабочий план, расставлены акценты – для скорейшего достижения результатов»,- сказала Амалия Егоян.
По словам участников встречи, поскольку ИТ-отрасль является сейчас наиболее динамично развивающейся в Армении, образование и налогообложение должны показать на это быструю реакцию. Было предложено учесть указанные задачи как в школах, так и в ВУЗах.