Փոխհամագործակցության զարգացում
2018թ. սեպտեմբերի 26-ին Նորամուծության և ձեռներեցության ազգային կենտրոնի տնօրեն Գևորգ Վարդանյանը հյուրընկալել էր Ռուսաստանի պետական հանրային գիտատեխնիկական գրադարանի (ГПНТБ) գլխավոր տնօրեն` տեխնիկական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր, ՌԴ մշակույթի վաստակավոր գործիչ Յակով Շրայբերգին և գրադարանային աշխատանքների գծով տնօրենի տեղակալ Գալինա Եվստիգնևային: Հանդիպմանը ներկա էին նաև ՆՁԱԿ-ի գիտատեխնիկական գրադարանի ղեկավար Լ Ղարիբյանը, կազմակերպատնտեսական վարչության պետ Ս. Մադաթյանը և միջոցառումների կազմակերպման համակարգող Ա. Սարգսյանը:
Հանդիպման ընթացքում հյուրերը խոսեցին իրենց գրադարանի ներկայիս գործունեության, ծրագրերի, կազմակերպած միջազգային կոնֆերանսների արդյունքների, մոտակայում կազմակերպվող գրադարանային միջազգային «ЛИБКОМ» կոնֆերանսի մասին: Կենտրոնի տնօրինությունը հրավեր ստացավ մասնակցելու մոտակա կոնֆերանսին և գրադարանի 60-ամյա հոբելյանին նվիրված միջոցառումներին: Փոխհամագործակցությունը զարգացնելու ուղղությամբ Լ. Ղարիբյանը արեց մի շարք առաջարկություններ, մասնավորապես`մեթոդական օգնության և փորձի փոխանակման նպատակով Ռուսաստանի գրադարանային բարձրակարգ մասնագետներին գործուղել Հայաստան, ГПНТБ-ի հրատարակությունները անվճար տրամադրել Կենտրոնին, ստեղծել ԱՊՀ երկրների գիտատեխնիկական գրադարանների ասոցացիա և այլն:
Հանդիպման ավարտին Յակով Շրայբերգը պատրաստակամություն հայտնեց մոտակա միջազգային միջոցառման ժամանակ ԱՊՀ գործընկերների հետ քննարկել և նոր շունչ տալ նախկինում ձևավորված միջգրադարանային ծրագրերին:
Հանդիպումը վաղեմի գործընկերների հետ անցավ ջերմ ու բարեկամական մթնոլորտում: Հյուրերը հեռացան հայ և ռուս գործընկերության երկարամյա կապերը զարգացնելու ակնկալիքով: Շրայբերգը նվիրեց գրադարանին իր հեղինակած գրքերի եռհատորյակը և այլ նյութեր:

Cooperation Development
On September, 26th 2018, the director of the National Centre of Innovation and Entrepreneurship (NCIE) Gevorg Vardanyan has met with the general director of the State Public Scientific and Technical Library Jacob Shrajberg and the deputy director of the library - Galina Evstigneeva. At the meeting were present also: the head of the scientific and technical library of NCIE - L.Garibyan, the coordinator of the events organization – Aida Sargsyan and the head of the organizational-economic department Sergey Madatjan.
During the meeting visitors have told about the activities of the library, current actions, programs, results of the international conferences organized and about forthcoming International library conference «LIBKOM». The administration of the Center has received the invitation to take part in the forthcoming conference and the event devoted to the 60 anniversary of the State Public Scientific and technical Library. The head of library L.Garibyan has offered a number of recommendations, in particular, in the organization of methodological support and an exchange of experience: to send the Russian experts to Armenia, to create Association of scientific libraries of the CIS countries.
At the end of the meeting Jacob Shrajberg has expressed readiness to discuss the suggestions with the colleagues from CIS countries on forthcoming international event and to give a new image to the former interstate programs.
The meeting with old colleagues has passed in a warm and friendly atmosphere. Mr. Shrajberg has presented to the library a three-volume edition of his books and other materials.