Փոխհամագործակցության զարգացում
2018թ. սեպտեմբերի 26-ին Նորամուծության և ձեռներեցության ազգային կենտրոնի տնօրեն Գևորգ Վարդանյանը հյուրընկալել էր Ռուսաստանի պետական հանրային գիտատեխնիկական գրադարանի (ГПНТБ) գլխավոր տնօրեն` տեխնիկական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր, ՌԴ մշակույթի վաստակավոր գործիչ Յակով Շրայբերգին և գրադարանային աշխատանքների գծով տնօրենի տեղակալ Գալինա Եվստիգնևային: Հանդիպմանը ներկա էին նաև ՆՁԱԿ-ի գիտատեխնիկական գրադարանի ղեկավար Լ Ղարիբյանը, կազմակերպատնտեսական վարչության պետ Ս. Մադաթյանը և միջոցառումների կազմակերպման համակարգող Ա. Սարգսյանը:
Հանդիպման ընթացքում հյուրերը խոսեցին իրենց գրադարանի ներկայիս գործունեության, ծրագրերի, կազմակերպած միջազգային կոնֆերանսների արդյունքների, մոտակայում կազմակերպվող գրադարանային միջազգային «ЛИБКОМ» կոնֆերանսի մասին: Կենտրոնի տնօրինությունը հրավեր ստացավ մասնակցելու մոտակա կոնֆերանսին և գրադարանի 60-ամյա հոբելյանին նվիրված միջոցառումներին: Փոխհամագործակցությունը զարգացնելու ուղղությամբ Լ. Ղարիբյանը արեց մի շարք առաջարկություններ, մասնավորապես`մեթոդական օգնության և փորձի փոխանակման նպատակով Ռուսաստանի գրադարանային բարձրակարգ մասնագետներին գործուղել Հայաստան, ГПНТБ-ի հրատարակությունները անվճար տրամադրել Կենտրոնին, ստեղծել ԱՊՀ երկրների գիտատեխնիկական գրադարանների ասոցացիա և այլն:
Հանդիպման ավարտին Յակով Շրայբերգը պատրաստակամություն հայտնեց մոտակա միջազգային միջոցառման ժամանակ ԱՊՀ գործընկերների հետ քննարկել և նոր շունչ տալ նախկինում ձևավորված միջգրադարանային ծրագրերին:
Հանդիպումը վաղեմի գործընկերների հետ անցավ ջերմ ու բարեկամական մթնոլորտում: Հյուրերը հեռացան հայ և ռուս գործընկերության երկարամյա կապերը զարգացնելու ակնկալիքով: Շրայբերգը նվիրեց գրադարանին իր հեղինակած գրքերի եռհատորյակը և այլ նյութեր:

Развитие взаимосотрудничества
26 сентября 2018г. директор Национального центра инноваций и предпринимательства Геворг Варданян встретился с генеральным директором Государственной публичной научно-технической библиотеки (ГПНТБ) - Яковом Шрайбергом (доктор технических наук, профессор, заслуженный работник культуры Российской Федерации) и заместителем директора по библиотечной деятельности - Галиной Евстигнеевой. На встрече также присутствовали: руководитель научно-технической библиотеки НЦИП-а - Л. Гарибян, координатор организации мероприятий - А.Саргсян и заведующий организационно-хозяйственным отделом -  С. Мадатян.
Во время встречи гости рассказали о деятельности библиотеки, текущих мероприятиях, программах, результатах международных конференций, организованных Библиотекой, и о предстоящей Международной библиотечной конференции «ЛИБКОМ». Дирекция Центра получила приглашение принять участие в предстоящей конференции и мероприятиях, посвященных 60-летию Библиотеки. По направлению развития взаимосотрудничества Л. Гарибян предложил ряд рекомендаций, в частности, в организации методологической помощи и обмена опытом командировать российских специалистов в Армению, обеспечить бесплатный доступ Центра к публикациям ГПНТБ, создать Ассоциацию научных библиотек стран СНГ.
В завершение встречи Яков Шрайберг выразил готовность обсудить с коллегами из СНГ на предстоящем международном мероприятии и придать новый образ прежним сформировавшимся межгосударственным программам.
Встреча с давними коллегами прошла в теплой и дружественной атмосфере. Гости ушли, оставив желание развить долгосрочные связи армяно-российского сотрудничества. Шрайберг подарил библиотеке трехтомник своих книг и другие материалы.