Նոր ներդրումներ Կալիֆոռնիայից՝ հայաստանյան ՏՏ ոլորտում. Համաձայնագրեր են ստորագրվել
Բիզնես Արմենիայի աջակցությամբ Ձեռնարկությունների ինկուբատոր հիմնադրամի՝ Մարզերում բարձր տեխնոլոգիաների զարգացման ծրագրի ղեկավար, Գյումրիի ՏՏ կենտրոնի գործադիր տնօրեն Ամալյա Եղոյանը արտագնա գործարար առաքելություն է իրականացրել ԱՄՆ Կալիֆոռնիա նահանգ։ Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Բիզնես Արմենիայի հանրային կապերի բաժնից, շուրջ 50 գործարարների համար շնորհանդես է կազմակերպվել՝ հայաստանյան ՏՏ ոլորտի ներդրումային միջավայրի վերաբերյալ։
Արտագնա առաքելության ընթացքում համաձայնագրեր են ստորագրվել Հայաստանում ներդրումների մասին. Դրանցից մեկով, որ ստորագրվել է Ամալյա Եղոյանի և «Ալենա Սոլյուշընզ» ընկերության գործադիր տնօրեն Ասբեդ Կասիսի միջև, նախատեսվում է ընկերության մասնաճյուղեր հիմնել Վանաձորի և Գյումրիի ՏՏ կենտրոններում։ «Ալենա Սոլյուշընզը» տարբեր բիզնեսների համար տեխնոլոգիական լուծումներ առաջարկող ընկերություն է։
Մյուս համաձայնագրով, որ ստորագրվել է «Հայերքլաութ» ընկերության հիմնադիր, գործադիր տնօրեն Ավետիս Անթափլյանի հետ, նախատեսվում է Գյումրիում բացել ընկերության մարքեթինգային գրասենյակ։ «Հայերքլաութը» ՏՏ ոլորտի ընկերությունների համար կադրերի հավաքագրմամբ և խորհրդատվությամբ զբաղվող ընկերություն է։
«Բիզնես Արմենիան իր օտարերկրյա ներկայացուցիչների մեծ ցանցով պատրաստ է աջակցել դեպի Հայաստան ներդրումներին։ Այս դեպքում հատկապես ուրախ ենք, որ նոր ներդրումները կուղղվեն մարզեր»,- նշել է Բիզնես Արմենիայի գործադիր տնօրեն Արմեն Ավակ Ավակյանը։
«Գյումրին, Վանաձորը, Գավառը բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում ներդրումների համար հեռանկարային են, ունեն ենթակառուցվածքներ, համալսարանների մասնաճյուղեր, առաջին երկուսում տեխնոպարկեր են գործում։ Սա գնահատելի է, քանի որ ներդրումների մի մասը դեպի մարզեր ապակենտրոնացնելու ռազմավարություն ունենք»,- նշել է Ձեռնարկությունների ինկուբատոր հիմնադրամի՝ Մարզերում բարձր տեխնոլոգիաների զարգացման ծրագրի ղեկավար Ամալյա Եղոյանը։
Միացյալ Նահանգներում գործարարների հետ հանդիպմանը Ամալյա Եղոյանը նաև ներկայացրել է Հայաստանում ընկերություն հիմնելու, աշխատատեղեր ստեղծելու, բարձրորակ մասնագետներ ներգրավելու, վերապատրաստման, հաջող բիզնես ծավալելու ճանապարհային քարտեզը։

New Agreements Signed: Investments from California into Armenian IT Sector
With the support of Business Armenia, regional high-tech development manager at Enterprise Incubator Foundation and the executive director of Gyumri Information Technologies Center, Ms. Amalya Yeghoyan paid a business visit to California, USA. A conference on the foreign direct investment in the IT sector of Armenia was held for 50 businessmen, Business Armenia said in a press release.
New investment agreements were signed within the scope of the business visit.
Based on one of such documents signed by Ms. Amalya Yeghoyan and Executive Director of Alena Solutions Mr. Asbed Kassis, the company is planning on opening offices in the IT Centers of Vanadzor and Gyumri. Alena Solutions is a company offering technology solutions to various businesses.
The other agreement was signed with the founding co-chief executive officer of Hireclout Mr. Avetis Antaplyan. The company is planning on opening an office in Gyumri conducting the marketing of Hireclout. The main offerings of the company are technology recruitment and consulting.
“Business Armenia is ready to utilize its large network of representatives to support the foreign investments in Armenia. We are happy that these investments are to be directed to the marzes" stated the CEO of Business Armenia, Mr. Armen Avak Avakian.
“Gyumri, Vanadzor, Gavar are promising for investments in high-tech. Those have rich infrastructures, university branches. The first two have techno parks. This is remarkable because we are implementing a strategy of decentralizing the investments” mentioned the Regional high-tech development manager at enterprise incubator foundation and the executive director of Gyumri Information Technologies Center Ms. Amalya Yeghoyan.
At the meeting with businessmen, Ms. Amalya Yeghoyan also presented the roadmap for establishing a company in Armenia, creating jobs, attracting and training highlyqualified professionals, succeeding in business.