Գիտատեխնիկական տեղեկատվության միջպետական համակարգող խորհրդի 26-րդ նիստ
2019թ. սեպտեմբերի 24-ին ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության Նորամուծության և ձեռներեցության ազգային կենտրոնում («ՆՁԱԿ» ՊՈԱԿ) տեղի է ունեցել ԱՊՀ Գիտատեխնիկական տեղեկատվության միջպետական համակարգող խորհրդի 26-րդ նիստը (ԳՏՏՄՀԽ):
Նիստին մասնակցել են ԳՏՏՄՀԽ-ի նախագահ, ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության Նորամուծության և ձեռներեցության ազգային կենտրոնի տնօրեն Գևորգ Վարդանյանը, ԱՊՀ Գործադիր կոմիտեի գիտատեխնիկական համագործակցության և ինովացիոն դեպարտամենտի բաժնի պետը, ՌԴ-ի Գիտության և բարձրագույն կրթության նախարարության Գիտական և գիտատեխնիկական քաղաքականության դեպարտամենտի տնօրենի տեղակալը, ԱՊՀ մասնակից պետությունների գիտատեխնիկական տեղեկատվության միջպետական փոխանակման բազային կազմակերպության` ՌԴ գիտությունների ակադեմիայի Գիտական և տեխնիկական տեղեկատվության համառուսաստանյան ինստիտուտի, ԳՏՏՄՀԽ անդամ ԱՊՀ մասնակից պետությունների` Բելառուսի, Ղազախստանի, Տաջիկստանի, Ուզբեկստանի ներկայացուցիչներ: Նիստին մասնակցել են նաև Երևանում Ռուսաստանի գիտության և մշակույթի կենտրոնի ու ՆՁԱԿ-ի ներկայացուցիչները:
Ողջույնի խոսքով ելույթ ունեցան ԳՏՏՄՀԽ-ի նախագահ, Նորամուծության և ձեռներեցության ազգային կենտրոնի տնօրեն Գևորգ Վարդանյանը և ԱՊՀ Գործադիր կոմիտեի գիտատեխնիկական համագործակցության և ինովացիոն դեպարտամենտի բաժնի պետ Թիմուր Մանսուրովը:
Նիստի ընթացքում քննարկվեցին մի շարք հարցեր գիտատեխնիկական տեղեկատվության և նորարարության ոլորտների վերաբերյալ, որոնց թվում են`
- ԳՏՏՄՀԽ անդամ ԱՊՀ մասնակից պետությունների գիտատեխնիկական տեղեկատվության բնագավառում տիրող իրավիճակը և մինչև 2020թ. ԱՊՀ տնտեսական զարգացման ռազմավարության երրորդ փուլի (2016-2020թթ.) իրագործմանն ուղղված միջոցառումների իրականացման Պլանը ու մինչև 2030թ. ԳՏՏ բնագավառում ԱՊՀ տնտեսական զարգացման ռազմավարության առաջին փուլի (2021-2025թթ.) իրականացման Պլանի վերաբերյալ առաջարկությունները:
- ԱՊՀ արտոնագրերի և նորարարությունների բանկի ստեղծման հայեցակարգի իրականացման վերաբերյալ, որը հաստատվել է Կառավարությունների ղեկավարների խորհրդի 2013 թվականի մայիսի 31-ի որոշմամբ:
- Հաշվետու ժամանակահատվածում ԱՊՀ մասնակից պետությունների բազային կազմակերպության` ՌԴ գիտությունների ակադեմիայի Գիտական և տեխնիկական տեղեկատվության համառուսաստանյան ինստիտուտի գիտատեխնիկական տեղեկատվության միջպետական փոխանակման գործունեության մասին:
- ԳՏՏՄՀԽ-ի կայքի և «Տեղեկատվություն ԱՊՀ մասնակից պետությունների նորարարական գործունեության մասին» ԱՊՀ պորտալի վիճակի մասին:
- ԱՊՀ պորտալում АО «НТЦ «Интернавигация» ռուսաստանյան նավիգացիոն սերվերի վերաբերյալ տեղեկատվություն տեղադրելու հնարավորության մասին:
Քննարկվեցին համագործակցության վերաբերյալ մի շարք նոր առաջարկներ ինովացիոն և գիտատեխնիկական տեղեկատվության ոլորտներում:
Նիստի մասնակիցները ամփոփեցին 2018թ. ԳՏՏՄՀԽ-ի կատարած աշխատանքների արդյունքները և քննարկեցին 2019թ. ԳՏՏՄՀԽ-ի աշխատանքային պլանը:
ԳՏՏՄՀԽ անդամ ԱՊՀ մասնակից պետությունների ներկայացուցիչների առաջարկով, միաձայն ԳՏՏՄՀԽ-ի նախագահ վերընտրվեց Նորամուծության և ձեռներեցության ազգային կենտրոնի տնօրեն Գևորգ Վարդանյանը:
Վերջում որոշվեց Գիտատեխնիկական տեղեկատվության միջպետական համակարգող խորհրդի հերթական նիստի վայրը` Երևան, իսկ ժամկետները կհստակեցվեն:

26 session of Interstate Council on Coordination of Scientific and Technical Information
On September 24th, 2019 in Yerevan the 26th session of Interstate Council on Coordination of Scientific and Technical Information (ICCSTI) has taken place.
The chairman of ICCSTI, the director of the National Center of Innovation and Entrepreneurship of Ministry of Economy of the Republic of Armenia Gevorg Vardanyan, the chief of Department of Scientific and Technical Cooperation and Innovations of Economic Cooperation of Executive Committee of the CIS member states, Deputy Director of the Department of Scientific and Scientific-Technical Policy of the Ministry of Science and Higher Education of the Russian Federation, representatives of the basic organization of the CIS member states for the interstate exchange of scientific and technical information of the All-Russian Scientific and Technical Information Institute of  Russian Academy of Sciences, member states of the ICCSTI – Belarus, Kazakhstan, Tajikistan, Uzbekistan, as well as representatives of the Russian Center for Science and Culture in Yerevan and NCIE have taken part in the session.
The session has opened the chairman of ICCSTI Gevorg Vardanyan, and the chief of the Department of Scientific and Technical Cooperation and Innovations of Department of Economic Cooperation of Executive Committee of the CIS countries - Timur Mansurov.
Some questions on cooperation in spheres of innovation and scientific-technical information in territory of the CIS member states were discussed, among which:
• State of affairs in sphere of the scientific and technical information (STI) in CIS member states, and the Plan of measures on realization of the third stage (2016-2020) Strategy of economic development of the Commonwealth of Independent States for the period until 2020 and proposals for the implementation of the Plan of the first stage (2021–2025) of the CIS Economic Development Strategy for the period until 2030 in the field of STI.
• On the implementation of the Concept for  Creating a CIS Bank for Patents and Innovations approved by the  Decision of the Council of Heads of Government on May 31, 2013.
• Activity of the base organization of the CIS member states on interstate exchange of STI of All-Russian Scientific and Technical Information Institute of Russian Academy of Sciences for the reporting period and suggestions on cooperation in sphere of STI.
• About the state of the ICCSTI website and the CIS portal «Information for the innovative activities of the CIS member states».
• On the possibility of posting information about the Russian navigation server of STC Internavigation on the CIS portal «Information for Innovative Activities of the CIS Member States».
Besides, participants of the session have summed up the Plan of work for the period 2018 and have discussed the   Plan of the work for 2019.
Gevorg Vardanyan, Director of the National Center of Innovation and Entrepreneurship of the Ministry of Economy of the Republic of Armenia was unanimously re-elected Chairman of the ICCSTI.
The next, 27th ICCSTI meeting was decided to be held in the Republic of Armenia and the data should be determined in the working order.