Գիտատեխնիկական տեղեկատվության միջպետական համակարգող խորհրդի 26-րդ նիստ
2019թ. սեպտեմբերի 24-ին ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության Նորամուծության և ձեռներեցության ազգային կենտրոնում («ՆՁԱԿ» ՊՈԱԿ) տեղի է ունեցել ԱՊՀ Գիտատեխնիկական տեղեկատվության միջպետական համակարգող խորհրդի 26-րդ նիստը (ԳՏՏՄՀԽ):
Նիստին մասնակցել են ԳՏՏՄՀԽ-ի նախագահ, ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության Նորամուծության և ձեռներեցության ազգային կենտրոնի տնօրեն Գևորգ Վարդանյանը, ԱՊՀ Գործադիր կոմիտեի գիտատեխնիկական համագործակցության և ինովացիոն դեպարտամենտի բաժնի պետը, ՌԴ-ի Գիտության և բարձրագույն կրթության նախարարության Գիտական և գիտատեխնիկական քաղաքականության դեպարտամենտի տնօրենի տեղակալը, ԱՊՀ մասնակից պետությունների գիտատեխնիկական տեղեկատվության միջպետական փոխանակման բազային կազմակերպության` ՌԴ գիտությունների ակադեմիայի Գիտական և տեխնիկական տեղեկատվության համառուսաստանյան ինստիտուտի, ԳՏՏՄՀԽ անդամ ԱՊՀ մասնակից պետությունների` Բելառուսի, Ղազախստանի, Տաջիկստանի, Ուզբեկստանի ներկայացուցիչներ: Նիստին մասնակցել են նաև Երևանում Ռուսաստանի գիտության և մշակույթի կենտրոնի ու ՆՁԱԿ-ի ներկայացուցիչները:
Ողջույնի խոսքով ելույթ ունեցան ԳՏՏՄՀԽ-ի նախագահ, Նորամուծության և ձեռներեցության ազգային կենտրոնի տնօրեն Գևորգ Վարդանյանը և ԱՊՀ Գործադիր կոմիտեի գիտատեխնիկական համագործակցության և ինովացիոն դեպարտամենտի բաժնի պետ Թիմուր Մանսուրովը:
Նիստի ընթացքում քննարկվեցին մի շարք հարցեր գիտատեխնիկական տեղեկատվության և նորարարության ոլորտների վերաբերյալ, որոնց թվում են`
- ԳՏՏՄՀԽ անդամ ԱՊՀ մասնակից պետությունների գիտատեխնիկական տեղեկատվության բնագավառում տիրող իրավիճակը և մինչև 2020թ. ԱՊՀ տնտեսական զարգացման ռազմավարության երրորդ փուլի (2016-2020թթ.) իրագործմանն ուղղված միջոցառումների իրականացման Պլանը ու մինչև 2030թ. ԳՏՏ բնագավառում ԱՊՀ տնտեսական զարգացման ռազմավարության առաջին փուլի (2021-2025թթ.) իրականացման Պլանի վերաբերյալ առաջարկությունները:
- ԱՊՀ արտոնագրերի և նորարարությունների բանկի ստեղծման հայեցակարգի իրականացման վերաբերյալ, որը հաստատվել է Կառավարությունների ղեկավարների խորհրդի 2013 թվականի մայիսի 31-ի որոշմամբ:
- Հաշվետու ժամանակահատվածում ԱՊՀ մասնակից պետությունների բազային կազմակերպության` ՌԴ գիտությունների ակադեմիայի Գիտական և տեխնիկական տեղեկատվության համառուսաստանյան ինստիտուտի գիտատեխնիկական տեղեկատվության միջպետական փոխանակման գործունեության մասին:
- ԳՏՏՄՀԽ-ի կայքի և «Տեղեկատվություն ԱՊՀ մասնակից պետությունների նորարարական գործունեության մասին» ԱՊՀ պորտալի վիճակի մասին:
- ԱՊՀ պորտալում АО «НТЦ «Интернавигация» ռուսաստանյան նավիգացիոն սերվերի վերաբերյալ տեղեկատվություն տեղադրելու հնարավորության մասին:
Քննարկվեցին համագործակցության վերաբերյալ մի շարք նոր առաջարկներ ինովացիոն և գիտատեխնիկական տեղեկատվության ոլորտներում:
Նիստի մասնակիցները ամփոփեցին 2018թ. ԳՏՏՄՀԽ-ի կատարած աշխատանքների արդյունքները և քննարկեցին 2019թ. ԳՏՏՄՀԽ-ի աշխատանքային պլանը:
ԳՏՏՄՀԽ անդամ ԱՊՀ մասնակից պետությունների ներկայացուցիչների առաջարկով, միաձայն ԳՏՏՄՀԽ-ի նախագահ վերընտրվեց Նորամուծության և ձեռներեցության ազգային կենտրոնի տնօրեն Գևորգ Վարդանյանը:
Վերջում որոշվեց Գիտատեխնիկական տեղեկատվության միջպետական համակարգող խորհրդի հերթական նիստի վայրը` Երևան, իսկ ժամկետները կհստակեցվեն:

26-е заседание Межгосударственного координационного совета по научно-технической информации
24 сентября 2019 года в Национальном центре инноваций и предпринимательства («НЦИП» ГНКО) Министерства экономики РА состоялось 26-е заседание Межгосударственного координационного совета по научно-технической информации (МКСНТИ).
На заседании приняли участие: председатель МКСНТИ, директор Национального центра инноваций и предпринимательства Министерства экономики РА - Геворг Варданян, начальник отдела научно-технического сотрудничества и инноваций департамента экономического сотрудничества Исполнительного комитета СНГ, заместитель директора Департамента научной и научно-технической политики Министерства науки и высшего образования РФ, представители базовой организации государств-участников СНГ по межгосударственному обмену НТИ Всероссийского института научной и технической информации Российской академии наук (ВИНИТИ РАН), государств членов МКСНТИ – Беларуси, Казахстана, Таджикистана, Узбекистана, а также представители Российского центра науки и культуры в Ереване и сотрудники НЦИП.
Открыл заседание и выступил с приветственным словом председатель МКСНТИ Геворг Варданян, а также начальник отдела научно-технического сотрудничества и инноваций департамента экономического сотрудничества Исполнительного комитета СНГ - Тимур Мансуров.
На заседании были рассмотрены ряд вопросов по сотрудничеству в сферах инновации и научно-технической информации на территории СНГ, среди которых:
- Состояние дел в сфере научно-технической информации (НТИ) в государствах-участниках СНГ – членах МКСНТИ и выполнении Плана мероприятий по реализации третьего этапа (2016–2020 годы) Стратегии экономического развития Содружества Независимых Государств на период до 2020 года и предложениях в План реализации первого этапа (2021–2025 годы) Стратегии экономического развития СНГ на период до 2030 года в сфере НТИ.
- О ходе реализации Концепции создания банка патентов и инноваций СНГ, утвержденной Решением Совета глав правительств от 31 мая 2013 года.
- О деятельности базовой организации государств – участников СНГ по межгосударственному обмену НТИ Всероссийского института научной и технической информации Российской академии наук (ВИНИТИ РАН) за отчетный период.
- О состоянии сайта МКСНТИ и портала СНГ «Информация для инновационной деятельности государств – участников СНГ».
- О возможности размещения информации о Российском навигационном сервере АО «НТЦ «Интернавигация» на портале СНГ «Информация для инновационной деятельности государств – участников СНГ».
Обсуждались новые предложения по сотрудничеству в области инноваций и научно-технической информации.
Кроме того, участники заседания подвели итоги выполнения Плана работы МКСНТИ на 2018 год и обсудили план работы МКСНТИ на 2019 год.
Председателем МКСНТИ единогласно был переизбран Геворг Варданян, директор Национального центра инноваций и предпринимательства министерства экономики РА.
Очередное, 27-е заседание МКСНТИ решено провести в Республике Армения, а сроки проведения определить в рабочем порядке.