Գիտատեխնիկական տեղեկատվության միջպետական համակարգման խորհրդի 25-րդ նիստը
2018թ. ապրիլի 26-ին Հայաստանի Հանրապետության Գիտությունների ազգային ակադեմիայում տեղի է ունեցել Գիտատեխնիկական տեղեկատվության միջպետական համակարգման խորհրդի 25-րդ հոբելյանական նիստը (ԳՏՏՄՀԽ):
Հոբելյանական նիստին մասնակցել են ԳՏՏՄՀԽ-ի նախագահ, ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարության Նորամուծության և ձեռներեցության ազգային կենտրոնի տնօրեն Գևորգ Վարդանյանը, ԱՊՀ տնտեսական զարգացման Գործարար կենտրոնի համակարգող խորհրդի նախագահի խորհրդականը, ԱՊՀ Գործադիր կոմիտեի գիտատեխնիկական համագործակցության և ինովացիոն դեպարտամենտի բաժնի պետը, ՌԴ-ի Գիտության և կրթության նախարարության Գիտության և տեխնոլոգիաների դեպարտամենտի պետը, ԳՏՏՄՀԽ անդամ ԱՊՀ մասնակից պետությունների` Ռուսաստանի, Բելառուսի, ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարության,  ՀՀ  գիտության պետական կոմիտեի,  Երևանում գիտության և մշակույթի ռուսական կենտրոնի ու հետաքրքրված կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ:
Ողջույնի խոսքով ելույթ ունեցան ԳՏՏՄՀԽ-ի նախագահ, Նորամուծության և ձեռներեցության ազգային կենտրոնի տնօրեն Գևորգ Վարդանյանը և ԱՊՀ Գործադիր կոմիտեի գիտատեխնիկական համագործակցության և ինովացիոն դեպարտամենտի բաժնի պետ Թիմուր  Մանսուրովը:
ԳՏՏՄՀԽ-ի նախագահ վերընտրվեց Նորամուծության և ձեռներեցության ազգային կենտրոնի տնօրեն Գևորգ Վարդանյանը:
Նիստի ընթացքում  քննարկվեցին մի շարք հարցեր նորարարության և գիտատեխնիկական տեղեկատվության ոլորտների վերաբերյալ, որոնց թվում են`
• ԳՏՏՄՀԽ անդամ ԱՊՀ մասնակից պետությունների գիտատեխնիկական տեղեկատվության բնագավառում տիրող իրավիճակը և մինչև 2020թ. ԱՊՀ տնտեսական զարգացման ռազմավարության երրորդ փուլի իրագործմանն ուղղված միջոցառումների իրականացման Պլանը:
• ԱՊՀ մասնակից պետություններինորարարական գործունեության տեղեկատվական ենթակառույցների ստեղծման  Համաձայնագրի իրագործման ընթացքի մասին, ինչպես նաև տեղեկատվական համակարգի և «Տեղեկատվություն ԱՊՀ մասնակից պետությունների նորարարական գործունեության համար» ԱՊՀ պորտսլի տեղաբաշխման մասին` սկսած 2011թ.  մայիսի 19-ից:
• Հաշվետու ժամանակահատվածում ԱՊՀ մասնակից պետությունների բազային կազմակերպություն` ՌԴ գիտությունների ակադեմիայի Գիտական և տեխնիկական տեղեկատվության համառուսաստանյան ինստիտուտի գիտատեխնիկական տեղեկատվության միջպետական փոխանակմանն գործունեության մասին:
Ամփոփվեց ԳՏՏՄՀԽ  2017թ. կատարած աշխատանքների արդյունքները և քննարկվեց  2018թ. աշխատանքային Պլանի նախագիծը:
Վերջում որոշվեց Գիտատեխնիկական տեղեկատվության միջպետական համակարգման խորհրդի  հերթական նիստի անցկացման վայրն ու ժամկետները հստակեցնել:

25-е заседание Межгосударственного координационного совета по научно-технической информации
26 апреля 2018 года в Ереване состоялось 25-е заседание Межгосударственного координационного совета по научно-технической информации (МКСНТИ).
На юбилейном заседании приняли участие Председатель МКСНТИ, директор Национального центра инноваций и предпринимательства Министерства экономического развития и инвестиций Республики Армения - Варданян Геворг Грачевич, советник Председателя Координационного совета Делового Центра экономического развития СНГ, начальник отдела научно-технического сотрудничества и инноваций департамента экономического сотрудничества Исполнительного комитета СНГ, начальник отдела Департамента науки и технологий Министерство науки и образования Российской Федерации, представители государств членов МКСНТИ – России, Беларуси, Министерства экономического развития и инвестиций РА, Комитета по науке Министерства образования и науки РА, Российского центра науки и культуры в Ереване и заинтересованных организаций.
Открыл заседание и выступил с приветственным словом председатель МКСНТИ Варданян Г. Г., а также начальник отдела научно-технического сотрудничества и инноваций департамента экономического сотрудничества Исполнительного комитета СНГ Мансуров Т.Т.
Председателем МКСНТИ был переизбран Варданян Г.Г.,  директор Национального центра инноваций и предпринимательства Министерства экономического развития и инвестиций Республики Армения.
На заседании были рассмотрены ряд вопросов по сотрудничеству в сферах инновации и научно-технической информации на территории СНГ, среди которых:
• Состояние дел в сфере научно-технической информации (НТИ) в государствах – участниках СНГ – членах МКСНТИ и выполнении Плана мероприятий по реализации третьего этапа (2016–2020 годы) Стратегии экономического развития Содружества Независимых Государств на период до 2020 года.
• Ход реализации Соглашения о создании информационной инфраструктуры инновационной деятельности государств – участников СНГ в форме распределенной информационной системы и портала СНГ «Информация для инновационной деятельности государств – участников СНГ» от 19 мая 2011 года.
• Деятельность базовой организации  государств - участников СНГ по межгосударственному обмену НТИ Всероссийского научной и технической информации Российской академии наук (ВИНИТИ РАН) за отчетный период и предложениях о сотрудничестве в сфере НТИ, а также о состоянии сайта МКСНТИ.
Кроме того,  участники заседания подвели итоги выполнения Плана работы МКСНТИ на 2017 год и обсудили проект Плана работы МКСНТИ на 2018 год.