Հաշվի առնելով էլեկտրոնային միջավայրում ժամանակակից գրադարանին ներկայացվող ներկայիս փոփոխվող մարտահրավերները, ինչպես նաև ՆՁԱԿ-ի աշխատակիցների մասնագիտական գիտելիքների համալրման, հմտությունների կատարելագործման և մեթոդական աջակցության  կարևորությունը, Նորամուծության և ձեռներեցության ազգային կենտրոնի գիտատեխնիկական գրադարանը 2018թ. հուլիսի 10-ին կազմակերպել է մեթոդական սեմինար. «Ժամանակակից գրադարանային վիճակագրություն և մենեջմենթ» թեմայով:
Միջոցառմանը մասնակցել են Եվրասիա միջազգային համալսարանի, «Մխիթար Սեբաստացի» կրթահամալիրի «Տիգրան Հայրապետյան» գրադարանների,  Կենտրոնի և Գյումրու, Վանաձորի, Հրազդանի,  Կապանի մասնաճյուղերի ներկայացուցիչները:
Սեմինարը վարել է ՆՁԱԿ-ի գրադարանի ղեկավար Լ. Ղարիբյանը, իսկ գրադարանային տարբեր գործառույթների վերաբերյալ ելույթներով (փաստաթղթերի էլեկտրոնային առաքման ծառայություն, գրադարանային-տեղեկատվական սպասարկում, միջազգային տվյալների բազաների մուտքի ապահովում, «ԻՐԲԻՍ-64» համակարգով մուտքագրված գրառումներ, առցանց միջոցառումներ, Կենտրոնի կայքէջի արդիականացում և այլն) հանդես են եկել Կենտրոնի համապատասխան մասնագետները:
Միջոցառման ժամանակ քննարկվել են միասնական մոտեցումներ գրադարանի գործունեության արդյունքների հաշվառման և գնահատման համար, ինչպես նաև հնարավորություն է ընձեռվել մասնակիցներին, ելնելով ժամանակակից գրադարանային-տեղեկատվական գործընթացներում վիճակագրության կազմակերպման առաջավոր փորձից ստանալ գործնական և մեթոդական օգնություն` կատարելագործելու գրադարանային գործընթացները և այն դարձնել գրավիչ օգտատերերի համար:
«Մխիթար Սեբաստացի» կրթահամալիրի «Տիգրան Հայրապետյան» գրադարանի ներկայացուցիչների հետ ձեռք է բերվել հետագա համագործակցության  պայմանավորվածություն:

Методический семинар
Учитывая меняющиеся задачи, стоящие перед современной библиотекой в электронной среде, а также важность профессионального развития, повышения квалификации и методологической поддержки сотрудников НЦИП, в научно-технической библиотеке Национального центра инноваций и предпринимательства 10 июля был проведен методический семинар по теме: «Современная библиотечная статистика и управление».
В мероприятии приняли участие представители международного университета «Евразия», библиотеки «Тигран Айрапетян» образовательного комплекса «Мхитар Себастаци», представители Центра и филиалов: Гюмри, Ванадзор, Раздан и Капан.
Семинар вели руководитель библиотеки Л. Гарибян и соответствующие специалисты Центра (служба доставки по электронной почте, библиотечно-информационная служба, доступ к международным базам данных, записи через IRBIS-64, онлайн-события, веб-сайт Центра и т. д.).
В ходе мероприятия участники обсудили общие подходы по учету и оценке результатов деятельности библиотеки, а также предоставили участникам практическую и методологическую помощь в организации статистических данных современных библиотечно-информационных процессов, делая их совершенными и привлекательными для пользователей.
Представители библиотеки «Тигран Айрапетян» образовательного комплекса «Мхитар Себастаци» достигли соглашения о дальнейшем сотрудничестве.