Ս.թ. օգոստոսի 21-ին ձեռներեցության միջազգային օրվա առթիվ Նորամուծության և ձեռներեցության ազգային կենտրոնում (ՆՁԱԿ) տեղի ունեցավ միջոցառում Ռումինիայից ժամանած ընկերությունների հետ գործարար համագործակցություն հաստատելու նպատակով:
Գործարար հանդիպումներին մասնակցում էին արտադրության, բիզնես ոլորտի խորհրդատվական և այլ ծառայություններ մատուցող հայկական ընկերությունների ներկայացուցիչներ:
Բացման խոսքով հանդես եկավ ՆՁԱԿ-ի փորձագետ Գագիկ Հարությունյանը՝ ներկայացնելով Կենտրոնի գործունեությունը նորարարության, տեխնոլոգիաների փոխանցման և ձեռներեցության աջակցման ուղղություններով, ՆՁԱԿ-ի կողմից իրականացվող ծրագրերը և մասնակիցներին մաղթեց արդյունավետ համագործակցություն:
Ռումինական պատվիրակության ղեկավար Մարիուս Ալեքսան (Marius Alexa) ողջունեց մասնակիցներին և հույս հայտնեց, որ նման գործարար հանդիպումները կնպաստեն հայ-ռումինական ընկերությունների միջև փոխշահավետ համագործակցության հաստատմանը:
Ռումինական 8 ընկերությունների ներկայացուցիչները հակիրճ ներկայացրեցին իրենց գործունեությունը՝ բժշկական սարքավորումների, շինանյութերի արտադրության, անվտանգային համակարգերի տեղադրման, սպասարկման, ինժեներական ծառայությունների վերաբերյալ, ինչպես նաև բիզնեսին, նորարարությանն աջակցման, խորհրդատվության, միջոցառումների կազմակերպման ոլորտներում և հայտնեցին, որ փնտրում են նշված ոլորտներում գործընկերներ:
«Էնթերփրայզ Արմենիա»-ի ներկայացուցիչը ներկայացրեց Հայաստանում գործարարությամբ զբաղվելու առավելություններն ու երկրի ներդրումային հնարավորությունները:
Երկու կողմերի հավաստմամբ միջոցառումը կընձեռի համագործակցության լայն հնարավորություններ և կխթանի երկու երկրներում տնտեսական և սոցիալական զարգացմանը:
Միջոցառման ավարտին հետաքրքրված հայկական ընկերությունները վարեցին բանակցություններ համապատասխան ռումինական ընկերությունների հետ, ձեռք բերելու պայմանավորվածություններ հետագա համագործակցության համար:

21 августа 2023 года по случаю Международного дня предпринимательства в Национальном центре инноваций и предпринимательства (NCIE) состоялось мероприятие с целью установления делового сотрудничества с компаниями из Румынии.
На деловых встречах присутствовали представители армянских компаний, предоставляющих консалтинговые и другие услуги в сфере производства и бизнеса.
Эксперт NCIE Гагик Арутюнян во вступительной речи представил деятельность Центра инноваций, трансфера технологий и поддержки предпринимательства, а также программы, реализуемые NCIE, и пожелал участникам плодотворного сотрудничества.
Глава румынской делегации Мариус Алекса приветствовал участников и выразил надежду, что подобные деловые встречи будут способствовать установлению взаимовыгодного сотрудничества между армяно-румынскими компаниями.
Представители 8 румынских компаний кратко представили свою деятельность в сфере производства медицинского оборудования, строительных материалов, установки систем безопасности, технического обслуживания, инженерных услуг, а также в сфере поддержки бизнеса, инноваций, консалтинга, организации мероприятий и заявили, что они ищем партнеров в этих областях.
Представитель «Энтерпрайз Армения» представил преимущества ведения бизнеса в Армении и инвестиционные возможности страны.
По мнению сторон, мероприятие предоставит широкие возможности для сотрудничества и будет способствовать экономическому и социальному развитию обеих стран.
По итогам мероприятия заинтересованные армянские компании провели переговоры с соответствующими румынскими компаниями для достижения договоренностей о дальнейшем сотрудничестве.