Չինաստանը դիվանագետների համար արհեստական ինտելեկտի համակարգ  է մշակում
Չինաստանը մշակում է արհեստական ինտելեկտի համակարգ, որը մոտ ապագայում կարող է եթե ոչ փոխարինել դիվանագետներին, ապա նրանց համար լուրջ աջակցություն դառնալ:
Խոսքը մի քանի համակարգչային ծրագրերի նախատիպերի մասին է, որոնք օգտագործում են արհեստական ինտելեկտ եւ մեծ քանակությամբ տվյալներ են պահպանում՝ բարձրաշխարհիկ ընդունելություններին լսած բամբասանքներից մինչեւ բանակցությունների արդյունքներ, արբանյակային նկարներ:
Համակարգը վերլուծում է տեղեկատվությունը եւ կարողանում է ճիշտ ժամանակին դիվանագետին տրամադրել խնդրի լուծումների ցանկ` ելնելով հսկայական քանակի տվյալների բազայից:
Արհեստական ինտելեկտը մշակողներից մեկը՝ Ֆեն Շուայը SCMP-ին պատմել է, որ մարդիկ երբեք չեն կարողանա ազատվել ազդեցությունից, օրինակ, հորմոնների կամ գլյուկոզայի մակարդակից, իսկ արհեստական ինտելեկտը զրկված է այդպիսի կողմնակի ազդեցություններից»: Գիտնականն ասել է նաեւ, որ արհեստական ինտելեկտը կարող է նույնիսկ հաշվի չառնել բարոյական գործոնները, որոնք հակասում են ռազմավարական նպատակներին:
Հրատարակության համաձայն, Չինաստանի արտաքին գործերի նախարարությունը հաստատել է, որ իսկապես մտադրություն կա արհեստական ինտելեկտը դիվանագիտության մեջ օգտագործել:

The Chinese government is working on a number of artificial intelligence technologies to help its foreign policy effortst.
According to an article published in the South China Morning Post, several prototypes of AI-powered diplomatic systems are under development. The report says that one such system, in its early stages, has been built by the Chinese Academy of Sciences and is already in use by the Ministry of Foreign Affairs.
The Ministry confirmed the plan to use AI, adding that it would explore “the use of emerging technology for work enhancement and improvement”.
The report explains that China’s ‘Belt and Road Initiative’, a development strategy between China and several Eurasian countries, has placed diplomatic burdens on staff. Researchers said that AI would be used as a “strategic decision-support system” to help ease this burden, with humans taking the final decisions.
The system itself draws data from various sources from local gossip to images taken by spy satellites. A diplomat can make decisions to achieve specific foreign policy goals, with the system providing a range of options and recommendations.