Ճապոնացիները ձկան թեփուկից ֆուլերեն կստեղծեն
Ճապոնացի գիտնականները ձկան թեփուկներից ածխածնային ֆուլերենի արտադրության մեթոդ են հորինել։ Այս մասին հոդված է հրապարակվել Green Chemistry լրատվականը:
Ածխածնային ֆուլերեն են կոչվում ածխածնի մի քանի նանոմետր չափի կառուցվածքներ, որոնք ձեւավորվում են բնադրված գնդերով: Նման օբյեկտներն ունեն լավ էլեկտրական եւ ջերմային հաղորդունակություն ու բազմաթիվ կիրառություններ, օրինակ՝ էլեկտրոնիկայի ոլորտում հեռուստացույցների արտադրության մեջ։
Այժմ Նագոյայի տեխնոլոգիական համալսարանի փորձագետները գտել են ձկնարդյունաբերության թափոններից նման ֆուլերեն արտադրելու միջոց: Գործընթացը շատ պարզ է եւ տեւում է մոտ տասը վայրկյան, որի ընթացքում կշեռքը ենթարկվում է հզոր միկրոալիքային ճառագայթման։ Արդյունքում կենսանյութը տաքանում եւ քայքայվում է՝ վերածվելով բազմաշերտ ածխածնային նանոսֆերաների։
«Մասշտաբից ստացված ֆուլերեն կայուն օպտիկական հատկությունները կարող են մեզ հնարավորություն տալ մեծ ծավալներ արտադրելու, որոնք արձակում են ճկուն թաղանթներ եւ LED սարքեր», - ասել է դոցենտ Տակաշի Շիրայը:
Գիտնականները հույս ունեն, որ նոր մեթոդը կկիրառվի հաջորդ սերնդի QLED հեռուստացույցների արտադրության մեջ, ինչը կնվազեցնի ծախսերը եւ արդյունաբերությունը կդարձնի էկոլոգիապես ավելի մաքուր։

В Японии придумали способ делать компоненты для телевизоров из рыбьей чешуи
Японские ученые изобрели метод производства углеродных нанолуковиц из рыбьей чешуи. Статья об этом опубликована в Green Chemistry.
Углеродными нанолуковицами называют структуры из углерода размером несколько нанометров, образованные вложенными друг в друга сферами. Подобные объекты отличаются хорошей электрической и теплопроводностью и имеют множество применений, например, в электронике при производстве телевизоров.
Теперь специалисты из Нагойского технологического университета придумали способ производства таких нанолуковиц из отходов рыбной промышленности. Процесс очень прост и занимает около десяти секунд, в ходе которых чешую подвергают мощному микроволновому излучению. В результате биоматериал нагревается и разлагается, превращаясь в многослойные углеродные наносферы. «Стабильные оптические свойства полученных из чешуи нанолуковиц могут позволить нам изготавливать излучающие гибкие пленки большой площади и светодиодные устройства», — сказал доцент Такаши Шираи.
Ученые надеются, что новый способ будет применяться для производства QLED-телевизоров нового поколения, что позволит уменьшить издержки и сделает индустрию более экологичной.