Բունդեսվերը մտադիր է գնացք-հիվանդանոցներ ստեղծել
Գերմանիայի պաշտպանության նախարարությունը մտադիր է բունդեսվերի համար գնացք-հիվանդանոցներ ստեղծել՝ ICE 3neo մոդելի գերարագընթաց գնացքների հիման վրա: 2025 թ. շահագործման պետք է հանձնվի առնվազն 3 նմանօրինակ երկաթուղային լազարեթ: Այս մասին Bild am Sonntag պարբերականին տված հարցազրույցում հայտնել է գերատեսչության ներկայացուցիչը:
Վերջինիս խոսքով՝ այդ գնացքները հնարավոր կլինի օգտագործել վիրավորներին, ինչպես նաեւ վերակենդանացման կարիք ունեցող ծանր հիվանդներին տեղափոխելու համար, այդ նպատակով 30 նստատեղերը կարող են փոխարինվել համապատասխան մահճակալներով:
Բացի այդ, գնացք-հիվանդանոցը կարող է կիրառվել վերակենդանացման բաժանմունքում բուժվող քաղաքացիական անձանց տեղափոխելու համար: Համավարակի ընթացքում այդ նպատակով բունդեսվերն օգտագործել էր «թռչող հիվանդանոցները»:
«Թռչող հիվանդանոցը» (Airbus A310 MedEvac) կարող է 11 000 կմ անցնել՝ առանց վերալիցքավորման: Դրանցում ինտենսիվ թերապիայի վեց մոդուլ կա եւ մինչեւ 38 տեղ՝ նախատեսված թեթեւ վնասվածք ստացած անձանց համար:
Ինքնաթիռում թոքերի արհեստական օդափոխման, ինչպես նաեւ արյան շրջանառությունը վերահսկող, շարժական ուլտրաձայնային հետազոտության եւ այլ սարքավորումներ կան:

Бундесвер намерен разработать поезда-госпитали
Министерство обороны Германии намерено разработать для бундесвера поезда-госпитали на основе скоростных поездов-экспрессов модели ICE 3neo. К 2025 году на рельсы должны встать как минимум три таких железнодорожных лазарета.
По его словам, эти составы можно будет использовать для перевозки раненых, а также тяжелых пациентов, требующих реанимации или интенсивной терапии, для чего при необходимости 30 сидячих мест могут быть заменены на соответствующие койки.
Кроме того, поезд-госпиталь может быть применен для перевозки гражданских лиц - пациентов интенсивной терапии, которых необходимо доставить в другие больницы. Подобным образом в период пандемии коронавируса бундесвер использовал «летающие госпитали».
«Летающий госпиталь»  типа Airbus A310 MedEvac может пролететь без дозаправки 11 тысяч километров, в нем шесть модулей интенсивной терапии и до 38 мест для людей с менее серьезными травмами либо максимум 56 мест для раненых - планировка варьируется в зависимости от медицинских требований. За пациентами ухаживают до 25 врачей, медсестер интенсивной терапии и фельдшеров.
На борту есть системы вентиляции легких, контроля функций кровообращения и проведения инфузий, портативный ультразвуковой аппарат и другое оборудование. В последние годы «летающие госпитали» этого типа заменяют более современными Airbus A330. Кроме того, люфтваффе может использовать для медицинской эвакуации самолеты типов Airbus A400M и Airbus A319 CJ.