Մեքենաների անլար լիցքավորմամբ առաջին ճանապարհը կլինի 2023 թվականին
Իսրայելական Electreon ընկերությունը հայտարարել է ԱՄՆ-ում առաջին ճանապարհը կառուցելու մտադրության մասին՝ մեքենաներն անլար լիցքավորելու հնարավորությամբ։ Նախագիծը կավարտվի հաջորդ տարի Միչիգան ​​նահանգի Դեթրոյթ քաղաքում։ Ճանապարհը կունենա ընդամենը մեկ մղոն երկարություն։ Այս տիպի երկար մայրուղիներ կառուցելն անիրագործելի է, բայց դրանք հարմար կլինեն ավտոբուսային երթուղիների և ճանապարհների այն հատվածների համար, որտեղ վարորդները շատ ժամանակ են անցկացնում խցանումների մեջ, գրում է TechSpot լրատվական ռեսուրսի հեղինակը։
Ճանապարհը կգործի լիցքավորման կծիկների ստորգետնյա ցանցի շնորհիվ, որոնք միացված են էլեկտրացանցին։ Էլեկտրական մեքենաներին անհրաժեշտ կլինեն ընդունիչներ՝ ճանապարհի վրա վարելիս մարտկոցը լիցքավորելու համար: Համակարգն առանց ակտիվ ընդունիչի էլեկտրաէներգիա չի արտանետում, ուստի անցման ժամանակ մարդիկ և կենդանիները չեն հոսանքահարվի:
Համակարգը մոդուլային է, որը երաշխավորում է դրա անխափան աշխատանքը, երբ առանձին տարրերն անջատված են։ Մեկ մղոնի լիցքավորման արժեքը կախված կլինի մեքենայի մոդելից և շարժման արագությունից: Հաշվի առնելով ճանապարհի երկարությունը՝ այն ի վիճակի չէ ամբողջությամբ լիցքավորել մարտկոցը։ Ավելի շուտ, այն լրացնում է լիցքը՝ շարունակելու շարժվել դեպի մոտակա EZS: Օպերատորը հաշիվ-ապրանքագրեր կստեղծի, որպեսզի մեքենաների սեփականատերերը կարողանան ավելի ուշ վճարել իրենց ստացած էլեկտրաէներգիայի համար: Electreon-ի ներկայացուցիչը նշում է, որ ավտոբուսային երթուղիները ամենահարմարն են լինելու այս վճարային համակարգի ներդրման համար, քանի որ դրանք կանոնավոր են և կրկնվող: Սա ճիշտ է նաև երթևեկության մեծ խցանումներ ունեցող տարածքների համար՝ վարորդները կկարողանան լիցքավորել էլեկտրական մեքենան, երբ լինեն խցանման մեջ:
Էլեկտրական մեքենաների անլար լիցքավորման միջոցով ճանապարհը շահագործելու սկզբունքը, հավանաբար, նման է Logitech Powerplay համակարգի աշխատանքին, որը թույլ է տալիս մկնիկը լիցքավորել հատուկ մկնիկի պահոցի միջոցով:
Անցյալ ամսվա կեսերին Electreon-ը 1,9 միլիոն դոլար արժողությամբ գործարք է կնքել Իսրայելի չորրորդ ամենամեծ ավտոբուսային օպերատորի հետ: Սույն պայմանագիրը նախատեսում է 30 ավտոբուսի անլար դինամիկ լիցքավորման ենթակառուցվածքի մատակարարում, պայմանագրի ժամկետը 12 տարի է։ Կողմերը նմանատիպ համաձայնագիր են կնքել 2021 թվականի սեպտեմբերին։
Ընկերությունն առաջին էլեկտրական ճանապարհն իրականացրել է 2017 թվականին Շվեդիայի Գոտլանդ քաղաքում։ Electreon-ը շարունակում է նաև ճանապարհների փորձարկումը Գերմանիայում և Իտալիայում:

Первая дорога с беспроводной зарядкой автомобилей появится в 2023 году
Израильская компания Electreon объявила о намерении построить первую в США дорогу с возможностью беспроводной зарядки автомобилей. Проект будет завершен в следующем году в Детройте, штат Мичиган. Дорога будет длиной всего в одну милю. Строить длинные магистрали такого типа нецелесообразно, но они подойдут для автобусных маршрутов и участков дорог, где водители проводят много времени в пробках, пишет автор новостного ресурса TechSpot.
Дорога будет питаться от подземной сети зарядных катушек, подключенных к электросети. Электромобилям потребуются приемники для зарядки аккумулятора во время движения по дороге. Система не излучает электричество без активного приемника, поэтому люди и животные не будут поражены электрическим током во время перехода.
Система модульная, что гарантирует ее бесперебойную работу при отключении отдельных элементов. Стоимость зарядки за милю будет зависеть от модели транспортного средства и скорости движения. Учитывая длину пути, он не может полностью зарядить аккумулятор. Скорее восполняет заряд, чтобы продолжить движение до ближайшей ЭЗС. Оператор будет формировать счета, чтобы владельцы автомобилей могли позже оплатить полученную электроэнергию.
Представитель «Электреона» отмечает, что автобусные маршруты будут наиболее подходящими для внедрения этой платежной системы, поскольку они регулярны и повторяемы. Это актуально и для районов с большими пробками на дорогах — водители смогут заряжать электромобили, застряв в пробке.
Принцип работы в дороге посредством беспроводной зарядки электромобилей, вероятно, аналогичен работе системы Logitech Powerplay, которая позволяет заряжать мышь с помощью специального коврика для мыши.
В середине прошлого месяца Electreon подписал контракт на 1,9 миллиона долларов с четвертым по величине автобусным оператором Израиля. Этот контракт предусматривает поставку инфраструктуры беспроводной динамической зарядки для 30 автобусов, срок контракта – 12 лет. Аналогичное соглашение стороны подписали в сентябре 2021 года.
Компания реализовала первую электрическую дорогу в 2017 году в Готланде, Швеция. Electreon также продолжает дорожные испытания в Германии и Италии.