Գիտնականները վիճարկել են աղի վնասի մասին առասպելը գիտական
Կանադացի գիտնականները պարզել են, որ աղի չափավոր գործածումն օգտակար է մարդու սիրտ-անոթային համակարգի առողջության համար: Առողջապահության համաշխարհային կազմակրպությունը (ԱՀԿ) խորհուրդ է տալիս նատրիումի օրական չափաբաժինը սահմանափակել երկու գրամով, որը համարժեք է հինգ գրամ աղին:
Համարվում է, որ այդ նյութի պատճառով բարձրանում է ճնշումը, ինչը հղի է ինֆարկտով: Lancet հանդեսում հրապարակված հետազոտության մեջ գիտնականները պնդում են, որ աղն այդ տեսակետից ոչնչով չի տարբերվում մյուս մթերքներից։ Ուսումնասիրելով աշխարհի 18 երկրների 300 հանրակցությունների ավելի քան 90 հազար մարդու մեզի անալիզի տվյալները, ճնշումը և այլ ցուցանիշներ՝ հետազոտողները նկատել են, որ աղի գործածման բարձր մակարդակի և սրտի հիվանդությունների միջև կապ կա միայն Չինաստանում: Այնտեղ տարածված է սոյայի սոուսը, այդ բաղադրիչի պատճառով չինացին օրական միջին հաշվով ստանում է հինգ գրամ նատրիում (12,5 գրամ աղ):
Նաև պարզվել է, որ օրգանիզմում նյութի չափազանց ցածր պարունակությունը հարաբերակցվում է ինֆարկտ ստանալու մեծ վտանգի հետ: «Մեր հետազոտությունը նոր հիմք է տալիս կարծելու, որ չափավոր մակարդակներով գործածման դեպքում նատրիումը կարող է օգտակար լինել սիրտ-անոթային համակարգի առողջության համար: Ըստ որում նյութը կարող է նաև վնասել. եթե այն չափազանց շատ կամ չափազնաց քիչ է օրգանիզմում»,- նշել է գիտական աշխատության առաջատար հեղինակ, Կանադայի Բնակչության առողջության հետազոտությունների ինստիտուտի պրոֆեսոր Էնդրյու Մեյթեն, հաղորդել է ՌԻԱ Նովոստին:

Ученые оспорили миф о вреде соли
Канадские ученые выяснили, что умеренное потребление соли полезно для здоровья сердечно-сосудистой системы человека. Всемирная организация здравоохранения (ВОЗ) рекомендует ограничить суточную дозу натрия двумя граммами — эквивалентно пяти граммам соли. Считается, что из-за вещества повышается давление, что чревато инфарктом. В исследовании, опубликованном в журнале Lancet, ученые утверждают, что соль в этом отношении ничем не отличается от других продуктов.
Изучив данные анализов мочи, давление и другие показатели более 90 тысяч человек из 300 сообществ в 18 странах мира, исследователи заметили, что связь между высоким уровнем потребления соли и болезнями сердца есть только в Китае. Там популярен соевый соус: из-за этого ингредиента китаец в среднем получает пять граммов натрия (12,5 грамма соли) в сутки. Также выяснилось, что слишком низкое содержание вещества в организме коррелирует с высоким риском получить инфаркт.
"Наше исследование дает новые основания полагать, что при умеренных уровнях потребления натрий может быть полезным для здоровья сердечно-сосудистой системы. При этом вещество может и навредить — если его слишком много или слишком мало в организме", — отметил ведущий автор научной работы, профессор Института исследований здоровья населения в Канаде Эндрю Мейте.