Գիտնականներն արագ քնելու անսպասելի միջոց են բացահայտել
Սեուլի ազգային համալսարանի գիտնականներն արագ քնելու անսպասելի միջոց են գտել։ Նրանց խոսքով՝ գիշերը գուլպաներ կրելն օգնում է նվազեցնել մարմնի ջերմաստիճանը, ինչը նպաստում է հարմարավետ քնին։  Մասնագետները նշել են, որ գուլպաները թույլ են տալիս լայնացնել դիստալ անոթները եւ արյան հոսք ապահովել դեպի ոտքերը, ինչի արդյունքում մարմնի ջերմաստիճանը սկսում է նվազել։ Հետազոտողները հրավիրել են վեց տղամարդու՝ նրանց քունն ուսումնասիրելու համար: Փորձարկվողներից յուրաքանչյուրը սկզբում քնել է գուլպաներով, ապա՝ առանց դրանց։
Փորձի մասնակիցները քնել են 23 աստիճան ջերմաստիճանում։ Նրանք գուլպաներով 7.5 րոպե ավելի արագ են քնել, քան առանց դրա, եւ 7.5 անգամ պակաս են արթնացել գիշերը: Ընդհանուր քնի ժամանակը նույնպես 32 րոպեով ավելի երկար էր, իսկ քնի արդյունավետությունը՝ 7.6 տոկոսով:
Գիտնականներն այն եզրակացության են հանգել, որ քնի որակը հնարավոր է բարելավել քնի ամբողջ ընթացքում ոտքերի ջերմաստիճանի վրա ազդելու միջոցով։ Սակայն Sleep Foundation-ը զգուշացնում է, որ սա չի կարող լավ տարբերակը լինել տարեցների համար: Նաեւ խորհուրդ չի տրվում գուլպաներ հագնել նրանց, ովքեր արյան շրջանառության հետ կապված խնդիրներ ունեն։

Scientists from Seoul National University have named an unexpected way to fall asleep quickly. According to them, socks worn at night help reduce body temperature, which contributes to a comfortable sleep.
Experts noted that socks allow you to expand the distal vessels and provide a rush of blood to the feet, as a result of which the body temperature begins to decrease. The researchers invited six men to study their sleep. Each of the subjects first slept in socks, then without them.
Participants in the experiment slept at a temperature of 23 degrees. They fell asleep in socks 7.5 minutes faster than with bare feet, and 7.5 times less likely to wake up at night. Overall sleep time was also 32 minutes longer and sleep efficiency was 7.6 percent higher.
The scientists came to the conclusion that it is possible to improve the quality of sleep by influencing the temperature of the legs during the entire time of sleep. However, the Sleep Foundation warns that this may not be the best option for older people. It is also not recommended to wear socks for those who have problems with blood circulation.