Քամին և արեւը կարող են դառնալ էներգիայի միակ աղբյուրը համաշխարհային տերությունների համար
Էներգետիկ ճգնաժամը Եվրոպայում, մահացու ձմեռը Տեխասում եւ այս տարեսկզբին համարյա թե Ճապոնիայի էներգետիկ համակարգում տեղի ունեցած կոլապսը ձեռնտու են թերահավատներին, որոնք չեն հավատում «կանաչ» էներգետիկայի հնարավորություններին։ Հուսահատության մթնոլորտում թարմ օդի կում էին նոր հաշվարկները, որոնք ցույց տվեցին, որ արեւին եւ քամուն անցումը՝ որպես էլեկտրականության ստեղծման հիմնական աղբյուրների, դժվար է, բայց եւ հնարավոր։
Nature Communications ամսագրում հրապարակված հոդվածում չինական Ցինհուա համալսարանի, Քարնեգիի եւ Կալիֆոռնիայի տեխնոլոգիական ինստիտուտի փորձագետները տեղեկացրել են, որ էլեկտրաէներգիայի ընթացիկ պահանջարկի մի մասը զարգացած արդյունաբերական երկրներում կարող է բավարարվել ի հաշիվ քամու եւ արեւի էներգիայի որոշակի համադրման։ Բայց կա մի վերապահում. էլեկտրաէներգիայի պահանջարկի լիակատար բավարարման համար անհրաժեշտ են հավելյալ ջանքեր։
«Քամին եւ արեւը կարող են բավարարել պահանջարկի ավելի քան 80 տոկոսը շատ տեղերում, առանց կուտակիչների խելահեղ քանակության կամ ավելորդ գեներացնող հզորությունների, ինչը կրիտիկական պահ է, ասել է հետազոտության համահեղինակ, UCI երկրային համակարգերի մասին գիտության գծով պրոֆեսոր Սթիվ Դեւիսը (Steve Davis)։- Բայց կախված երկրից, մեկ տարվա ընթացքում կարող են լինել բազմօրյա շրջաններ, երբ պահանջարկը պետք կլինի բավարարել ի հաշիվ էներգիայի կուտակիչների եւ էներգիայի այլ աղբյուրների»։
Հետազոտողներն ուսումնասիրել են էլեկտրաէներգիայի 39 տարվա պահանջարկի ժամային պահանջները 42 խոշոր երկրներում, որպեսզի գնահատեն քամու եւ արեւի էներգիայի ռեսուրսները նրանց պահանջները բավարարելու համար։ Նրանք հայտնաբերել են, որ լիակատար անցումը էներգիայի կայուն աղբյուրների կարող է ավելի հեշտ լինել խոշոր երկրների համար, որոնք գտնվում են ավելի ցածր լայնություններում, որտեղ տարվա մեջ արեւային օրերն ավելի շատ են։ Բարձր լայնություններում (օրինակ՝ Գերմանիայում) սա ավելի բարդ է, եւ կարող են լինել «սեւ անդորրի» շրջաններ, երբ քամին եւ արեւը շաբաթներով էներգիա չեն արտադրում։ Հոկտեմբերին հենց նման երկշաբաթյա «անդորր» էր, ինչը ստիպեց Գերմանիային նորից գործարկել ածխի էլեկտրակայանները։
Բայց նման դեպքերի համար լուծում կա. դա միասնական էլեկտրահամակարգն է։ Միավորված Եվրոպայում ավելի հեշտ կլինի ստեղծել նման համակարգ, երբ միության հարավային երկրները՝ Իսպանիան, Իտալիան եւ Հունաստանը կիսում են արեւի էներգիան, իսկ հյուսիսայինները՝ Նորվեգիան, Դանիան եւ մյուսները՝ քամունը։
Ընդհանուր առմամբ, հետազոտությունը ցույց է տվել, որ քամու գեներացման գերակշռմամբ համակարգերը կարող են բավարարել խոշոր երկրների էլեկտրաէներգիայի պահանջարկը 72-91 տոկոսով։ Արեւի գեներացման գերակշռմամբ հակամարգերը 12-ժամյա էներգիայի կուտակչի առկայության դեպքում կարող են բավարարել էլեկտրականության պահանջարկը 83-94 տոկոսով։
Պահանջարկի լիակատար բավարարման համար անհրաժեշտ է կատարել աշխատանքների որոշակի ծավալ, ինչը կարող է բարդ լինել, բայց եւ լիովին իրականանալի է։ Օրինակ, ստեղծել էներգիայի վերականգնվող աղբյուրների հավելյալ հզորություններ, որոնք կգերազանցեն սովորական տարեկան պահանջարկը, ստեղծել էներգիայի կուտակիչներ եւ հոգալ բազմաթիվ աղբյուրներից մեծ հարթակների էլեկտրականության հոսքի մասին։

Ветер и солнце способны стать единственными источниками энергии для ведущих мировых держав
Энергетический кризис в Европе, смертельная зима в Техасе и едва не случившийся в начале этого года коллапс энергетической системы в Японии играют на руку скептикам, не верящим в возможности «зелёной» энергетики. Глотком свежего воздуха в атмосфере отчаяния стали новые расчёты, которые показали, что переход на солнце и ветер в качестве основных источников генерации электричества труден, но возможен.
В статье в журнале Nature Communications эксперты из китайского Университета Цинхуа, Научного института Карнеги и Калифорнийского технологического института сообщили, что большая часть текущего спроса на электроэнергию в развитых промышленных странах может быть удовлетворена за счет определённого сочетания ветровой и солнечной энергии. Но есть оговорка: для полного удовлетворения потребностей стран в электроэнергии необходимы дополнительные усилия.
«Ветер и солнце могут удовлетворить более 80 % спроса во многих местах без безумного количества накопителей или избыточных генерирующих мощностей, что является критическим моментом, — сказал соавтор исследования Стив Дэвис (Steve Davis), профессор UCI по науке о земных системах. — Но в зависимости от страны, в течение года могут быть многодневные периоды, когда спрос придётся удовлетворять за счёт накопителей энергии и других неископаемых источников энергии».
Исследователи изучили почасовые данные о спросе на электроэнергию за 39 лет в 42 крупных странах мира, чтобы оценить достаточность ресурсов ветровой и солнечной энергии для удовлетворения их потребностей. Они обнаружили, что полный переход на устойчивые источники энергии может быть проще для крупных стран, расположенных в более низких широтах, где солнечных дней в году больше. В высоких широтах (например, Германии) с этим сложнее и могут быть периоды «тёмного штиля», когда ветер и солнце неделями не вырабатывают энергию. В октябре как раз был двухнедельный «тёмный штиль», что вынудило Германию расконсервировать угольные электростанции.
Но для таких случаев есть решение — это единая энергосистема. Объединённой Европе проще создать такую, когда южные страны союза — Испания, Италия и Греция — делятся солнечной генерацией, а северные — Норвегия, Дания и другие — ветряной.
В целом исследование показало, что системы с преобладанием ветряной генерации способны удовлетворить потребности крупных стран в электроэнергии на 72-91 %. Системы с преимущественно солнечной генерацией при условии наличия 12-часового накопителя энергии могут удовлетворять спрос на электричество от 83 до 94 % времени.
Для полного покрытия требований необходимо провести определённый объём работ, что может быть сложно, но полностью осуществимо. Например, создать избыточные мощности ВИЭ, превышающие обычный годовой спрос, создать накопители энергии и позаботиться о перетоке электричества на больших площадях от множества источников.