Գիտնականները ստեղծել են առաջին ռոբոտը, որը քրտնում է, դողում ու շնչում
Արիզոնայի նահանգի համալսարանի (ԱՄՆ) ինժեներները վերանախագծել են ռոբոտը, որն օգտագործվում է հագուստի և սպորտային սարքավորումներ արտադրողների կողմից։ Այժմ նրա անունը ANDI է, և այն կարող է նմանակել մարդու մարմնի ջերմային գործառույթները։
Աշխարհի առաջին մանեկենը, որն առաջացնում է ջերմություն, սարսուռ, քայլում և շնչում է, կարող է օգնել գիտնականներին հասկանալ մարմնի ճկունությունը ծայրահեղ շոգին և խցանված միջավայրում:
Ռոբոտը վերարտադրում է ջերմային ֆունկցիաները սինթետիկ ծակոտիների, ինչպես նաև արհեստական քրտինքի և ջերմության հոսքի սենսորների շնորհիվ։ Դրանք գտնվում են նրա մակերեսի 35 տարբեր մասերում։
Ներքին հովացման ալիքով ANDI-ն դարձավ առաջին ջերմային android-ը, որը հարմար է բացօթյա փորձարկման համար: Իսկ դա նշանակում է, որ այժմ գիտնականները կարող են այն փորձարկել իրական միջավայրում, ինչը նրանք նախատեսում են մոտ ապագայում անել Արիզոնայի անապատում (ԱՄՆ)։
Այժմ ANDI-ն փորձարկվում է հատուկ տաք սենյակում, որտեղ այն ենթարկվում է ուժեղ քամիների, արևի ճառագայթման և մինչև 60 աստիճան ջերմաստիճանի: Թեստերի ժամանակ նրան տալիս են տարբեր պարամետրեր, որպեսզի նա արձագանքի տարբեր մարդկանց նման՝ կախված քաշից, տարիքից, քրոնիկ հիվանդություններից և այլ գործոններից։
Բաց երկնքի տակ շնչող և քրտնող ռոբոտի հետ փորձերը պետք է սկսվեն այս ամառ։ Բացի անապատից, այն կփորձարկվի քաղաքային միջավայրերում՝ ծայրահեղ շոգին և հին տներում՝ կոտրված օդորակիչով:

Ученые создали первого робота, который потеет, дрожит и дышит
Инженеры Аризонского государственного университета (США) переконструировали робота, используемого производителями одежды и спортивного инвентаря. Теперь его зовут ANDI, и он может имитировать тепловые функции человеческого тела.
Первый в мире манекен, который генерирует тепло, дрожит, ходит и дышит, может помочь ученым понять гибкость тела в условиях сильной жары и духоты.
Робот воспроизводит тепловые функции благодаря синтетическим порам, а также датчикам искусственного пота и теплового потока. Они расположены в 35 различных частях ее поверхности.
ANDI с внутренним каналом охлаждения стал первым тепловым андроидом, подходящим для испытаний на открытом воздухе. А это значит, что теперь ученые могут протестировать его в реальных условиях, что они и планируют сделать в Аризонской пустыне (США) в ближайшее время.
ANDI сейчас проходит испытания в специальной жаркой комнате, где подвергается воздействию сильного ветра, солнечной радиации и температуры до 60 градусов. Во время испытаний ему задают разные параметры, чтобы он реагировал как разные люди, в зависимости от веса, возраста, хронических заболеваний и других факторов.
Эксперименты с дышащим и потеющим роботом под открытым небом должны начаться этим летом. Помимо пустыни, его будут тестировать в городских условиях в сильную жару и в старых домах со сломанным кондиционером.