Գիտնականները մոտ են այն հարցի բացահայտմանը, թե ինչու են որոշ մարդիկ մյուսներից ավելի առողջ
Որոշ մարդիկ ավելի առողջ են մնում ամբողջ կյանքի ընթացքում, քան ուրիշները, բայց դրա հիմնական պատճառները լավ չեն ուսումնասիրված։ Սան-Անտոնիոյի Տեխասյան ինստիտուտի, Մոնսերատոյի Ազգային հետազոտական խորհրդի գենետիկ և բիոբժշկական ուսումնասիրությունների ինստիտուտի և Սասարիի համալսարանի գիտնականները ենթադրել են, որ այդ առավելությունը մասամբ բացատրվում է օպտիմալ իմունային կայունությամբ (IR), որը բնորոշվում է որպես իմունային գործառույթները պահպանելու և / կամ արագ վերականգնելու ընդունակություն։
Իրենց ուսումնասիրության շրջանակում, որի արդյունքները հրապարակվել են Nature Communications ամսագրում, հետազոտողները ուսումնասիրել են ավելի քան 48 000 մարդու, ինչպես նաև կենդանիների, ներառյալ՝ պրիմատների, առողջական վիճակի տվյալները։
Գիտնականները պարզել են, որ օրգանիզմում իմունոլոգիական հավասարակշռությունը պահպանվում է իմունային երկու տիպի բջիջների՝ iCD4 և CD8 լիմֆոցիտների, շնորհիվ։
Հետազոտողների կարծիքով, երկարակեցության և առողջական վիճակի հարցում մեծ տարբերության հնարավորություններից մեկը կարող է լինել այն, որ իմունային հատկանիշի զանազանությունը նպաստում է այդ տարբերություններին։ Հաշվի առնելով, որ վարակները շրջակա միջավայրի առավել ազդեցիկ գործոններից մեկն են, որ ձևավորում են մարդու գենոմը, բնական ընտրության այս մանրէային գործոնների հանդեպ տիրոջ օպտիմալ արձագանքները, հնարավոր է, որոշակի դեր են խաղացել կյանքի տևողության մեծացման մեջ։ Հետևաբար, իմունային մեխանիզմները, հնարավոր է, զարգացել են վարակիչ հիվանդությունների հետ կապված բորբոքային սթրեսի ժառանգական բեռի հանդեպ ձեռքբերված կայունության հիմքի վրա։
Բացի այդ, հնարավոր է, որ ինչպես վարակների, այնպես էլ վաղաժամ մահվան նկատմամբ դիմացկունության հետ կապված իմունոլոգիական հատկանիշները կարող էին զարգանալ առավելապես կանանց մոտ, նշել են գիտնականները։ Դա կարող է հիմք ծառայել ուսումնասիրելու այն, որ կանայք իմունակոմպետենտության և երկարակեցության առումով առավելություններ են դրսևորում։

Scientists are close to discovering why some people are healthier than others
Some people stay healthier throughout life than others, but the underlying reasons for this are not well understood. Scientists from the Texas Institute of San Antonio, the National Research Council Institute for Genetic and Biomedical Studies in Montserrat, and the University of Sassari hypothesized that this advantage is partly explained by optimal immune stability (IR), defined as the ability to maintain and/or rapidly restore immune functions.
In their study, the results of which were published in the journal Nature Communications, the researchers examined the health status of more than 48,000 people, as well as animals, including primates.
Scientists have found out that the immunological balance in the body is maintained thanks to two types of immune cells: iCD4 and CD8 lymphocytes.
According to the researchers, one possibility for the large differences in longevity and health status may be that differences in immune characteristics contribute to these differences. Given that infections are one of the most influential environmental factors shaping the human genome, optimal host responses to these microbial agents of natural selection may have played a role in increasing lifespan. Therefore, immune mechanisms may have evolved on the basis of acquired resistance to the inherited burden of inflammatory stress associated with infectious diseases.
In addition, it is possible that immunological traits associated with resistance to both infections and early death may have evolved more specifically in women, the scientists noted. It may serve as a basis for studying that women exhibit advantages in terms of immunocompetence and longevity.