Գիտնականները մոտ են այն հարցի բացահայտմանը, թե ինչու են որոշ մարդիկ մյուսներից ավելի առողջ
Որոշ մարդիկ ավելի առողջ են մնում ամբողջ կյանքի ընթացքում, քան ուրիշները, բայց դրա հիմնական պատճառները լավ չեն ուսումնասիրված։ Սան-Անտոնիոյի Տեխասյան ինստիտուտի, Մոնսերատոյի Ազգային հետազոտական խորհրդի գենետիկ և բիոբժշկական ուսումնասիրությունների ինստիտուտի և Սասարիի համալսարանի գիտնականները ենթադրել են, որ այդ առավելությունը մասամբ բացատրվում է օպտիմալ իմունային կայունությամբ (IR), որը բնորոշվում է որպես իմունային գործառույթները պահպանելու և / կամ արագ վերականգնելու ընդունակություն։
Իրենց ուսումնասիրության շրջանակում, որի արդյունքները հրապարակվել են Nature Communications ամսագրում, հետազոտողները ուսումնասիրել են ավելի քան 48 000 մարդու, ինչպես նաև կենդանիների, ներառյալ՝ պրիմատների, առողջական վիճակի տվյալները։
Գիտնականները պարզել են, որ օրգանիզմում իմունոլոգիական հավասարակշռությունը պահպանվում է իմունային երկու տիպի բջիջների՝ iCD4 և CD8 լիմֆոցիտների, շնորհիվ։
Հետազոտողների կարծիքով, երկարակեցության և առողջական վիճակի հարցում մեծ տարբերության հնարավորություններից մեկը կարող է լինել այն, որ իմունային հատկանիշի զանազանությունը նպաստում է այդ տարբերություններին։ Հաշվի առնելով, որ վարակները շրջակա միջավայրի առավել ազդեցիկ գործոններից մեկն են, որ ձևավորում են մարդու գենոմը, բնական ընտրության այս մանրէային գործոնների հանդեպ տիրոջ օպտիմալ արձագանքները, հնարավոր է, որոշակի դեր են խաղացել կյանքի տևողության մեծացման մեջ։ Հետևաբար, իմունային մեխանիզմները, հնարավոր է, զարգացել են վարակիչ հիվանդությունների հետ կապված բորբոքային սթրեսի ժառանգական բեռի հանդեպ ձեռքբերված կայունության հիմքի վրա։
Բացի այդ, հնարավոր է, որ ինչպես վարակների, այնպես էլ վաղաժամ մահվան նկատմամբ դիմացկունության հետ կապված իմունոլոգիական հատկանիշները կարող էին զարգանալ առավելապես կանանց մոտ, նշել են գիտնականները։ Դա կարող է հիմք ծառայել ուսումնասիրելու այն, որ կանայք իմունակոմպետենտության և երկարակեցության առումով առավելություններ են դրսևորում։

Ученые близки к разгадке вопроса о том, почему одни люди здоровее других
Некоторые люди остаются здоровее на протяжении всей жизни, чем другие, но основные причины этого плохо изучены. Ученые из Техасского университета в Сан-Антонио, Института генетических и биомедицинских исследований Национального исследовательского совета в Монсеррато и Университета Сассари предположили, что это преимущество частично объясняется оптимальной иммунной устойчивостью (IR), определяемой как способность сохранять и / или быстро восстанавливать иммунные функции, которые способствуют устойчивости к болезням (иммунокомпетентности) и контролируют воспаление при инфекционных заболеваниях, а также другие причины воспалительного стресса.
В рамках своего исследования, результаты которого были опубликованы в журнале Nature Communications, исследователи изучили данные о состоянии здоровья более 48 000 человек, а также животных, включая приматов.
Ученые выяснили, что иммунологический баланс в организме поддерживается благодаря двум типам иммунных клеток — iCD4 и CD8 лимфоцитам.
По мнению исследователей, одна из возможностей большого различия в продолжительности жизни и состоянии здоровья заключается в том, что вариации в иммунном признаке способствуют этим различиям. Учитывая, что инфекции являются одними из наиболее влиятельных факторов окружающей среды, формирующих геном человека, оптимальные реакции хозяина на эти микробные факторы естественного отбора, возможно, сыграли определенную роль в увеличении продолжительности жизни. Следовательно, иммунные механизмы, возможно, эволюционировали на основе приобретенной устойчивости к наследственному бремени воспалительного стресса, связанного с инфекционными заболеваниями.
Кроме того, возможно, что иммунологические признаки, связанные с устойчивостью как к инфекциям, так и к преждевременной смерти, могли развиться в большей степени у женщин, отметили ученые. Это могло бы послужить основой для наблюдения за тем, что женщины демонстрируют преимущества в плане иммунокомпетентности и долголетия.