Գիտնականները բացահայտել են նախնադարյան մարդու համար քարե գործիքներով աշխատելու ցնցող ռիսկերը
Առնվազն երեք միլիոն տարի հնագույն մարդիկ քարե գործիքների արտադրությամբ են զբաղվել, գրում են գիտնականները American Antiquity ամսագրում հրապարակված հոդվածում:
Թեև ընդհանուր կարծիք կա, որ քարե գործիքներ պատրաստելն ի սկզբանե վտանգավոր է և կարող է վնասվածքների հանգեցնել, քիչ բան է պաշտոնապես, կոնկրետ կամ համակարգված հայտնի բախման վնասվածքների հաճախականության, գտնվելու վայրի կամ ծանրության մասին:
Այդ նպատակով գիտնականները հարցում են անցկացրել ժամանակակից վարպետ քարահատների շրջանում՝ ավելի լավ հասկանալու քարե գործիքների հետ աշխատելու հետ կապված ռիսկերը:
Հարցման 173 մասնակիցների պատասխանները ցույց են տալիս, որ հարվածային վնասվածքներն իրական և շարունակական վտանգ են, թեև այսօր քարե աշխատողների մեծ մասն օգտագործում է անհատական ​​պաշտպանիչ սարքավորումներ: Մարմնի գրեթե ցանկացած հատվածում կարող են առաջանալ տարբեր վնասվածքներ (կտրվածքներ, ծակոցներ, ցավ և այլն): Մասնակիցներից ոմանց ստացած վնասվածքների ծանրությունը ցնցող է, նշում են հետազոտողները, և հարցվածների գրեթե մեկ քառորդը հայտնել է, որ դիմել կամ ստացել է պրոֆեսիոնալ բժշկական օգնություն կայծքարի հետ կապված վնասվածքի համար: Ընդհանուր առմամբ, այս հարցման արդյունքները հուշում են, որ հին ժամանակներում քարագործները, ամենայն հավանականությամբ, կանգնած են եղել լուրջ կամ նույնիսկ մահացու վտանգի տակ:

Scientists have revealed the shocking risks of working with stone tools for primitive man
For at least three million years, ancient people have been engaged in the production of stone tools, scientists write in an article published in the journal American Antiquity.
Although it is generally accepted that stone tool making is inherently dangerous and can lead to injury, little is formally, specifically, or systematically known about the incidence, location, or severity of impact injuries.
To that end, scientists surveyed modern master stonemasons to better understand the risks associated with working with stone tools.
Responses from 173 survey participants indicate that impact injuries are a real and ongoing threat, even though most stoneworkers today use personal protective equipment. Various injuries (cuts, punctures, pain, etc.) can occur in almost any part of the body. The severity of some of the participants' injuries was shocking, the researchers noted, and nearly a quarter of those surveyed reported seeking or receiving professional medical care for a flint-related injury. Overall, the results of this survey suggest that stonemasons in ancient times likely faced serious or even mortal danger.