ESnet գերարագ համակարգչային ցանցն արդիականացվել է մինչև ESnet6 և այժմ պարծենում է անհավանական թողունակությամբ՝ 46 տերաբիթ/վրկ (Tbps): Բայց մինչդեռ նման արագությունները հասանելի են միայն գիտնականներին։
ESnet-ը ստեղծվել է 1986 թվականին՝ օգնելու ԱՄՆ էներգետիկայի նախարարության տարբեր լաբորատորիաների գիտնականներին կիսվել հսկայական քանակությամբ չմշակված տվյալների հետ: Վերջին տասնամյակների ընթացքում ցանցը ենթարկվել է բազմաթիվ բարելավումների՝ տեխնոլոգիական առաջընթացին և գիտական փորձերից ստացված տվյալների հսկայական քանակին համընթաց պահելու համար: 2021 թվականին, օրինակ, դրա վրա ապշեցուցիչ քանակությամբ տեղեկատվություն է փոխանցվել՝ 1,1 էկսաբայթ։
Ցանցը բաղկացած է 24000 կմ հատուկ օպտիկամանրաթելային մալուխներից: Նրանք ձգվում են ամբողջ Միացյալ Նահանգներում: Աղբյուրի համաձայն՝ ESnet-ը նախկինում անվանվել է աշխարհի ամենաարագ ինտերնետ ցանցը, իսկ այժմ այն միայն ամրապնդել է իր առաջատարությունը՝ 46 Tbps նոր թողունակությամբ։ Հետաքրքիր է, սակայն, որ սա տվյալների փոխանցման ռեկորդային արագություն չէ. այս պատիվը պատկանում է Ճապոնիայի փորձնական գործարանին, որը հասել է 1 պտաբիթ/վրկ (Pbps) ցնցող արագության, որը կազմում է 1000 Tbps:
Ավելի լավ հասկանալու համար, թե ինչ արժեքների մասին է խոսքը, բացատրենք՝ միջին օգտագործողին հասանելի է վայրկյանում մի քանի հարյուր մեգաբիթ (Մբիթ/վրկ), մինչդեռ ESnet6-ի արդյունքը համարժեք է 46,000,000 Մբիթ/վրկ։ Թվերը տպավորիչ են։
Իհարկե, 46 Tbps-ն անհրաժեշտ է ոչ միայն այն բանի համար, որ գիտնականները ներբեռնեն ամբողջ բովանդակությունը Netflix-ից և դիտեն հեռուստաշոուներ՝ միաժամանակ ժամանակ անցկացնելով և սպասելով հաջորդ փորձի ժամանակ ուսումնասիրված իրենց բջիջների կուլտուրաների աճին: ESnet6-ը նախատեսված է տվյալների մեծ հավաքածուներ փոխանցելու համար գիտական թիմերի, գործիքների և սարքավորումների միջև: Ցանցը կօգտագործվի կլիմայի մոդելավորման, ինչպես նաև գենոմային, ֆիզիկական, աստղագիտական և քվանտային հետազոտությունների հետ կապված խնդիրների լուծման համար։

Скорость самой быстрой в мире интернет-сети достигла невероятных значений
Высокоскоростная компьютерная сеть ESnet была модернизирована до ESnet6 и теперь может похвастаться невероятной пропускной способностью 46 терабит в секунду (Тбит/с). Но пока такие скорости доступны только ученым.
ESnet был создан в 1986 году, чтобы помочь ученым из различных лабораторий Министерства энергетики США обмениваться огромными объемами необработанных данных. В последние десятилетия сеть претерпела множество усовершенствований, чтобы идти в ногу с технологическим прогрессом и огромным объемом данных научных экспериментов. В 2021 году, например, на нем было передано поразительное количество информации: 1,1 эксабайта, пишет New Atlas.
Сеть состоит из 24 000 км выделенных волоконно-оптических кабелей. Они тянутся через Соединенные Штаты. По словам источника, ESnet ранее называлась самой быстрой интернет-сетью в мире, а теперь только укрепила свое лидерство новой пропускной способностью в 46 Тбит/с. Интересно, однако, что это не рекордная скорость передачи данных. эта честь достается пилотному заводу в Японии, который достиг ошеломляющей скорости 1 птабит в секунду (Пбит/с), что составляет 1000 Тбит/с.
Чтобы лучше понять, о каких значениях идет речь, поясним, что среднестатистическому пользователю доступно несколько сотен мегабит в секунду (Мбит/с), тогда как результат ESnet6 эквивалентен 46 000 000 Мбит/с. Цифры впечатляют.
Конечно, 46 Тбит/с нужны не только ученым, чтобы скачивать весь контент с Нетфликс и смотреть сериалы, коротая время и ожидая роста своих клеточных культур, изучаемых в очередном эксперименте. ESnet6 предназначен для передачи больших наборов данных между научными группами, приборами и оборудованием. Сеть будет использоваться для решения задач, связанных с моделированием климата, а также геномными, физическими, астрономическими и квантовыми исследованиями.