Միաթեւ ծալովի դրոն է ստեղծվել
Սինգապուրցի գիտնականները ստեղծել են F-SAM դրոն-մոնոկոպտեր, որն ունի մեկ թեւ։ Սինգապուրի տեխնոլոգիաների եւ դիզայնի համալսարանի ինժեներների կողմից ներկայացված սարքն ունի մեկ պտուտակային շարժիչ եւ թեւ: Վերջինս ծալովի է եւ ամրացված է շարժական մալուխի վրա։ Աշխատանքային վիճակում թեւը բացվում է, պտուտակը սկսում է շարժվել, եւ դրոնը սկսում է պտտվել իր առանցքի շուրջը, ինչի հաշվին ստեղծվում է վերամբարձ ուժ։Ըստ գիտնականների՝ թռչող սարքը կոմպակտ է եւ թեթեւ: Բացված վիճակում F-SAM-ը ունի 35 սանտիմետր երկարություն եւ 69 գրամ քաշ, որի 40 տոկոսը մարտկոցն է: Մեկ լիցքավորման դեպքում սարքի թռիչքի ժամանակը մոտ 16 րոպե է։
Հեղինակները նշել են, որ դրոնի կառուցվածքը հիմնված է թխկու սերմերի կոնցեպտի վրա, որոնք ունեն նաեւ մեկ կամ երկու թեւանման ելուստներ, որոնց շնորհիվ կարող են ճախրել եւ թռչել ծառից մեծ հեռավորությամբ։ Սարքավորման խափանման դեպքում միաթեւ սարքը չի ընկնի, այլ դանդաղ կիջնի գետնին։
Գիտնականները նշել են, որ նման սարքի տեսախցիկից տեսանյութ նկարահանել չի ստացվի, քանի որ մշտական պտույտի պատճառով նկարը պարզ չի լինի։ Բայց իր էժանության եւ անաղմուկ աշխատանքի շնորհիվ F-SAM-ը կարելի է օգտագործել գիտական նպատակներով կամ ռազմական գործողությունների համար:

Создан складной дрон с одним крылом
Сингапурские ученые создали дрон-монокоптер F-SAM, который имеет одно крыло. Представленное инженерами Сингапурского университета технологий и дизайна устройство имеет один мотор с пропеллером и крыло. Последнее имеет складную конструкцию и крепится на подвижном кабеле. В рабочем состоянии крыло раскладывается, пропеллер приходит в движение и дрон начинает вращаться вокруг своей оси, за счет чего создается подъемная сила.
По словам ученых, летательный аппарат имеет компактные размеры и небольшой вес. В разложенном состоянии F-SAM имеет длину 35 сантиметров, вес конструкции составляет 69 граммов, из которых 40 процентов приходится на батарею. Время полета девайса на одном заряде составляет около 16 минут.
Авторы отметили, что конструкция дрона основана на концепции семян клена, которые также имеют одно или два крыловидных отростка, благодаря которым могут планировать и разлетаться на большом расстоянии от дерева. В случае отказа оборудования летательный аппарат с одним крылом не сорвется вниз, а будет медленно спускаться на землю.
Ученые отметили, что снимать видео с камеры такого устройства не получится, так как из-за постоянного вращения картинка будет размыта. Зато из-за дешивизны и бесшумной работы F-SAM можно использовать в научных целях или военных операциях.