Չինաստանում ստեղծվել է արհեստական անձրև՝ շոգին դիմակայելու համար
Չինաստանը մշակել է արհեստական ​​անձրևի համակարգ, որն օգնում է հաղթահարել քաղաքներում անոմալ շոգի հետևանքները:
Բարձրահարկ շենքերը հագեցած են հատուկ ջրային «ատրճանակներով», որոնք ջրի հզոր շիթեր են ցողում։
Պեկինի համալսարանի ուսումնասիրության համաձայն՝ չինական օդերևութաբանական ծառայությունները 2021 թվականին հաջողությամբ վերահսկել են եղանակը և ակտիվորեն օգտագործել ամպերի սերմանման տեխնոլոգիան։ Սա եղանակի փոփոխման մեթոդ է, որի ժամանակ քիմիական նյութեր, ինչպիսիք են արծաթի յոդիդի մանր մասնիկները, ավելացվում են ամպերին, ինչը հանգեցնում է ջրի կաթիլների կուտակմանը դրանց շուրջ և մեծացնում տեղումների հավանականությունը:
Հետազոտողների կարծիքով՝ խոշոր տոների նախօրեին ամպերի սերմանումը հանգեցնում է օդի աղտոտվածության նկատելի նվազմանը։ Օրինակ՝ Չինաստանի Կոմունիստական ​​կուսակցության 100-ամյակին ընդառաջ արհեստական ​​անձրևը նվազեցրեց PM2.5 օդը աղտոտող նյութերի մակարդակը ավելի քան երկու երրորդով և փոխեց որակի ինդեքսը՝ հիմնված Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության չափանիշների վրա՝ «չափավորից» մինչև «չափավոր լավ»:
Անցյալ տարի Պեկինը հայտարարեց, որ մտադիր է ընդլայնել եղանակի փոփոխման փորձնական ծրագիրը Հնդկաստանից 1,5 անգամ մեծ տարածքում՝ 5,5 միլիոն քառակուսի կիլոմետր: Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության Պետական ​​խորհուրդը հայտարարել է, որ մինչև 2025 թվականը մտադիր է մշակել եղանակի փոփոխման համակարգ, մասնավորապես՝ կարկտահարության դեմ տեխնոլոգիայով։
Չինաստանի պետական ​​լրատվամիջոցները պնդում են, որ մինչև 2017 թվականը հինգ տարում երկիրը ծախսել է ավելի քան 1,3 միլիարդ դոլար եղանակի փոփոխման տեխնոլոգիաների վրա, ինչը շուրջ 233,5 միլիարդ խորանարդ մետր լրացուցիչ տեղումներ է առաջացրել:

В Китае создали искусственный дождь, чтобы победить жару
В Китае разработали систему искусственного дождя, которая помогает справиться с последствиями аномальной жары в городах.
Высотные дома оборудованы специальными водяными «пушками», распыляющими мощные струи воды.
Согласно исследованию Пекинского университета, метеорологические службы Китая успешно отслеживали погоду в 2021 году и активно использовали технологию засева облаков. Это метод изменения погоды, при котором химические вещества, такие как крошечные частицы йодида серебра, добавляются к облакам, заставляя капли воды собираться вокруг них и повышая вероятность осадков.
По мнению исследователей, засев облаков в преддверии больших праздников приводит к заметному снижению загрязнения воздуха. Например, в преддверии 100-летия Коммунистической партии Китая искусственный дождь снизил уровень загрязнителей воздуха PM2,5 более чем на две трети и изменил индекс качества, основанный на стандартах Всемирной организации здравоохранения, с «умеренное» до «умеренно хорошее».
В прошлом году Пекин объявил о планах расширить экспериментальную программу по модификации погоды на территорию, в 1,5 раза превышающую площадь Индии, - 5,5 млн квадратных километров. Государственный совет Китайской Народной Республики объявил, что к 2025 году намерен разработать систему изменения погоды, в частности, с технологией защиты от града.
Государственные СМИ Китая утверждают, что за пять лет до 2017 года страна потратила более 1,3 миллиарда долларов на технологии изменения погоды, в результате чего выпало около 233,5 миллиарда кубометров дополнительных осадков.