Չինաստանում ստեղծվել է արհեստական անձրև՝ շոգին դիմակայելու համար
Չինաստանը մշակել է արհեստական ​​անձրևի համակարգ, որն օգնում է հաղթահարել քաղաքներում անոմալ շոգի հետևանքները:
Բարձրահարկ շենքերը հագեցած են հատուկ ջրային «ատրճանակներով», որոնք ջրի հզոր շիթեր են ցողում։
Պեկինի համալսարանի ուսումնասիրության համաձայն՝ չինական օդերևութաբանական ծառայությունները 2021 թվականին հաջողությամբ վերահսկել են եղանակը և ակտիվորեն օգտագործել ամպերի սերմանման տեխնոլոգիան։ Սա եղանակի փոփոխման մեթոդ է, որի ժամանակ քիմիական նյութեր, ինչպիսիք են արծաթի յոդիդի մանր մասնիկները, ավելացվում են ամպերին, ինչը հանգեցնում է ջրի կաթիլների կուտակմանը դրանց շուրջ և մեծացնում տեղումների հավանականությունը:
Հետազոտողների կարծիքով՝ խոշոր տոների նախօրեին ամպերի սերմանումը հանգեցնում է օդի աղտոտվածության նկատելի նվազմանը։ Օրինակ՝ Չինաստանի Կոմունիստական ​​կուսակցության 100-ամյակին ընդառաջ արհեստական ​​անձրևը նվազեցրեց PM2.5 օդը աղտոտող նյութերի մակարդակը ավելի քան երկու երրորդով և փոխեց որակի ինդեքսը՝ հիմնված Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության չափանիշների վրա՝ «չափավորից» մինչև «չափավոր լավ»:
Անցյալ տարի Պեկինը հայտարարեց, որ մտադիր է ընդլայնել եղանակի փոփոխման փորձնական ծրագիրը Հնդկաստանից 1,5 անգամ մեծ տարածքում՝ 5,5 միլիոն քառակուսի կիլոմետր: Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության Պետական ​​խորհուրդը հայտարարել է, որ մինչև 2025 թվականը մտադիր է մշակել եղանակի փոփոխման համակարգ, մասնավորապես՝ կարկտահարության դեմ տեխնոլոգիայով։
Չինաստանի պետական ​​լրատվամիջոցները պնդում են, որ մինչև 2017 թվականը հինգ տարում երկիրը ծախսել է ավելի քան 1,3 միլիարդ դոլար եղանակի փոփոխման տեխնոլոգիաների վրա, ինչը շուրջ 233,5 միլիարդ խորանարդ մետր լրացուցիչ տեղումներ է առաջացրել:

China has developed a system of artificial rain, which helps to cope with the effects of abnormal heat in cities.
High-rise buildings are equipped with special water "guns" that spray powerful jets of water.
According to a study by Peking University, China's meteorological services have successfully tracked the weather in 2021 and actively used cloud seeding technology. This is a weather modification method in which chemicals such as tiny particles of silver iodide are added to clouds, causing water droplets to collect around them and increasing the chance of precipitation.
According to the researchers, cloud seeding in anticipation of major holidays leads to a noticeable reduction in air pollution. For example, ahead of the 100th anniversary of the Chinese Communist Party, artificial rain reduced PM2.5 air pollutants by more than two-thirds and changed the quality index based on World Health Organization standards from moderate to moderately good.
Last year, Beijing announced plans to expand its weather modification pilot program to an area 1.5 times the size of India, 5.5 million square kilometers. The State Council of the People's Republic of China announced that it intends to develop a weather modification system by 2025, in particular with anti-hail technology.