Աղի փոխարինիչը նվազեցնում է ինսուլտի ռիսկը
Օքսֆորդի համալսարանի գիտնականները ապացուցել են, որ աղի փոխարինիչ օգտագործելը նվազեցնում է արյան ճնշումը և կյանքին սպառնացող սրտանոթային հիվանդությունների, ինսուլտի և մահվան վտանգը:
Գիտնականները վերլուծել են կլինիկական փորձարկման արդյունքները, որին մասնակցել է գրեթե 32000 մարդ, որոնք սովորական աղի փոխարեն օգտագործել են կալիումի քլորիդ:
Ըստ shantnews-ի՝ պարզվել է, որ փոխարինիչն իջեցրել է արյան ճնշումը բոլոր կամավորների մոտ՝ անկախ տարիքից, սեռից, քաշից և արյան ճնշման հետ կապված ուղեկցող գործոններից։ Այնուամենայնիվ, ոչ մի անցանկալի կողմնակի ազդեցություն չի հայտնաբերվել:
Աղի փոխարինիչը 11 տոկոսով նվազեցնում է սրտի կաթվածի, ինսուլտի և վաղաժամ մահվան ռիսկը։ Սրտանոթային խրոնիկ հիվանդությունների ռիսկը կրճատվել է 13 տոկոսով։
Նույն արդյունքներն են գրանցվել նաև անցյալ տարվա ուսումնասիրությունից հետո, որին մասնակցել է արյան բարձր ճնշում ունեցող ավելի քան 20․000 մարդ։

Liver substitute reduces the risk of stroke
Scientists at the University of Oxford have shown that using a salt substitute reduces blood pressure and the risk of life-threatening cardiovascular disease, stroke and death.
Scientists analyzed the results of a clinical trial involving almost 32,000 people who used potassium chloride instead of common salt.
According to shantnews, the surrogate was found to lower blood pressure in all volunteers, regardless of age, gender, weight, and co-factors related to blood pressure. However, no adverse side effects were found.
A salt substitute reduces the risk of heart attack, stroke and premature death by 11 percent. The risk of chronic cardiovascular diseases was reduced by 13 percent.
The same results were reported after last year's study, which involved more than 20,000 people with high blood pressure.