Ինչպե՞ս դառնալ ամենահայտնի ֆիզիկոսը. հաջողության դասեր Ալբերտ Էյնշտեյնից
Ժամանակակից աշխարհը մեծ մասամբ դարձել է այն, ինչ հիմա է՝ շնորհիվ Էյնշտեյնի։ Մենք պատմում ենք, թե ինչպես C-ի էքսցենտրիկ աշակերտը փոխեց մեր կյանքը և ապացուցեց, որ դպրոցում գնահատականները հեռու են ամենակարևոր բանը լինելուց։
Ալբերտ Էյնշտեյնին այսօր բոլորը կարծես ճանաչում են: Նրա՝ լեզուն դուրս հանած լուսանկարը դարձել է ժամանակակից փոփ մշակույթի տարր, իսկ մեջբերումները սփռվել են հասարակության մեջ սոցիալական ցանցերում: Բայց քչերը գիտեն, թե իրականում ինչ նշանավոր գիտնական էր նա՝ բարի, հետաքրքրասեր և շատ հնարամիտ: Չնայած ցածր գնահատականներին, կյանքի դժվարություններին և ֆինանսական վատ վիճակին, Էյնշտեյնը ընդմիշտ փոխեց տեսական ֆիզիկայի հիմքերը և ձեռք բերեց համաշխարհային հռչակ։
Ինչպե՞ս Էյնշտեյնը դարձավ գյուտարար
Ալբերտ Էյնշտեյնը ծնվել է 1879 թվականին սովորական հրեական ընտանիքում. նրա հայրը բիզնեսում այնքան էլ հաջողակ չէր, իսկ մայրը տնային տնտեսուհի էր։ Տղան չէր տեղավորվում գերմանական կրթական համակարգի պատկերացումներով, նա հաճախ էր սավառնում ամպերի մեջ և շատ էր շեղվում։ Եվ երբ ընտանիքի ընկերը Էյնշտեյնին ներկայացրեց ֆիզիկայի դասագիրքը, նրա ակադեմիական առաջադիմությունը լիովին վատթարացավ: Բանը հասավ նրան, որ նա չկարողացավ ստանալ միջնակարգ դպրոցի դիպլոմը, քանի որ նա ձախողեց իր քննությունները ֆրանսերենից, քիմիայից և կենսաբանությունից:
Չնայած իր ակադեմիական կարիերայի վատ սկզբին, Էյնշտեյնը, այնուամենայնիվ, ավարտեց միջնակարգ դպրոցը ֆիզիկայի և մաթեմատիկայի անհավատալի արդյունքների շնորհիվ և ընդունվեց համալսարան: Սակայն այնտեղ էլ գիտնականին դժվարություններ էին սպասվում. նա ինքնուրույն, համալսարանական ծրագրից առանձին ուսումնասիրում էր իր սիրելի առարկաները, ինչի պատճառով էլ բաց թողեց դասախոսությունները և դասախոսների շրջանում վաստակեց ոչ լավագույն համբավը։ 1902 թվականին համալսարանն ավարտելուց հետո ապագա Նոբելյան դափնեկիրը հայտնվեց կյանքի շատ ծանր իրավիճակում։ Նա ուսուցիչներից լավ բնութագրեր չուներ, արժանապատիվ աշխատանք չէր գտնում, ուստի մասնավոր պարապմունքներով գրոշներ էր վաստակում։ Գիտնականի անձնական կյանքը նույնպես չի ստացվել. նրա ծնողները չեն տվել իրենց օրհնությունը սիրելի Միլևա Մարիկի հետ ամուսնության համար՝ նրա սերբական ծագման պատճառով:
Բայց հետո Էյնշտեյնի ընկերոջ հայրն օգնեց գիտնականին աշխատանքի տեղավորվել Բեռնի արտոնագրային գրասենյակում: Ալբերտը արագ գլուխ հանեց սովորական գործերից և ազատ ժամանակ շատ էր մտածում այն ​​հարցի մասին, որը տանջում էր իրեն մանկուց՝ ի՞նչ կլիներ, եթե վազեիր լույսի շողի կողքով։ Գիտնականը եկել է այն եզրակացության, որ որքան էլ մարդ արագ վազի, լույսի արագությունը կմնա անփոփոխ։ Սա հակասում էր Գալիլեոյի կողմից ձևակերպված այն ժամանակ ընդհանուր առմամբ ընդունված ֆիզիկայի պոստուլատներին, որոնց համաձայն՝ բնության ցանկացած օրենքներ նույնն են անշարժ և հաստատուն արագությամբ շարժվող մարմինների նկատմամբ։ Էյնշտեյնն առաջարկեց, որ լույսը չի ենթարկվում այս օրենքներին, քանի որ այն բաղկացած է զանգված չունեցող մասնիկներից, ինչը նշանակում է, որ Նյուտոնի հավասարումը չի գործում նրանց համար:
Ինչպե՞ս Էյնշտեյնը հայտնի դարձավ
Արդեն 1905 թվականին Ալբերտ Էյնշտեյնը հրապարակեց չորս աշխատություններ, որոնք ընդմիշտ փոխեցին տեսական ֆիզիկան։ Դրանցում նա նախ նկարագրել է լույսի քվանտային տեսությունը, դրել հարաբերականության տեսության հիմքերը և ապացուցել ատոմների գոյությունը։
Նույն թվականին գիտական ​​հանրությանը ներկայացվեց զանգվածի և էներգիայի E = mc2 համարժեքության բանաձևը, որը բացատրում էր, թե ինչպես են Արևը և մյուս աստղերն էներգիա արտադրում։
Սկզբում Էյնշտեյնի աշխատանքը չնկատվեց, բայց կարճ ժամանակ անց դրանք աղմուկ բարձրացրին։ Գիտնականին հրավիրել են գիտաժողովների, նա շատ է ճանապարհորդել աշխարհով մեկ՝ բացատրելով հարաբերականության ընդհանուր տեսությունը։
Ալբերտ Էյնշտեյնի մշտական ​​ճանապարհորդությունն ու զբաղված գրաֆիկը փչացրեց գիտնականի ամուսնությունը, և նա սիրավեպ սկսեց իր զարմուհու հետ, որը հետագայում դարձավ նրա երկրորդ կինը։ Սակայն անձնական խնդիրները չեն խանգարել Էյնշտեյնին խորասուզվել իր տեսության մեջ։ 1905 թվականից մինչև 1914 թվականը գիտնականն աշխատել է հարաբերականության տեսության ամենակարևոր թերության վրա՝ ոչ գրավիտացիան, ոչ ձգողության արագացումը ներառված չեն եղել հավասարման մեջ։ 10 տարվա աշխատանքը պսակվեց հաջողությամբ, և Ալբերտ Էյնշտեյնը կարողացավ ապացուցել, որ Նյուտոնի օրենքները և Էվկլիդեսյան երկրաչափությունը չեն գործում, եթե տարածությունն ու ժամանակը կոր են:
1921 թվականին Էյնշտեյնը Նոբելյան մրցանակ ստացավ ֆոտոէլեկտրական էֆեկտը բացատրելու համար. գիտնականն ապացուցեց, որ լույսը բաղկացած է ֆոտոններից։ Սակայն մրցանակաբաշխության ժամանակ ֆիզիկոսը չի խոսել այս հայտնագործության մասին։ Հակառակ մասնակիցների ակնկալիքների՝ Էյնշտեյնը ընթերցեց հարաբերականության տեսության մասին զեկույց, որն առաջացրեց հանրության տարակուսանքը։
Ինչպե՞ս Էյնշտեյնը հայտնվեց մասնագիտական ​​մեկուսացման մեջ
20-րդ դարի 30-ականներին նացիստների իշխանության գալուց հետո գիտնականի համար Գերմանիայում գտնվելը դարձավ վտանգավոր։ Պետությունը ձգտում էր հերքել նրա գիտական ​​նվաճումները և սպառնում էր նրան իր հրեական ծագման պատճառով, ուստի ֆիզիկոսը տեղափոխվեց ԱՄՆ, որտեղ մնաց ապրելու մինչև իր մահը: Հանճարի կյանքի մութ շրջանը  դրանով չավարտվեց. նրա որդու մոտ շիզոֆրենիա ախտորոշեցին և տեղավորեցին հոգեբուժական կլինիկայում, որտեղ նա անցկացրեց իր ողջ կյանքը։ Բացի այդ, գիտնականն իմացել է, որ իր հայտնագործություններն օգտագործվում են ատոմային ռումբի մշակման համար, որի նախագծին նա ի սկզբանե չի աջակցել՝ լինելով հավատարիմ պացիֆիստ։
1936 թվականին մահանում է Էյնշտեյնի կինը՝ Էլզան, իսկ  ԱՄՆ կառավարությունն ակտիվորեն շարժվում է միջուկային զենքի ստեղծման ուղղությամբ։ Չնայած այն հանգամանքին, որ իրականում հենց Ալբերտ Էյնշտեյնն է դրել ֆիզիկայի տեսական հիմքերը, որոնք անհրաժեշտ են նման զենք ստեղծելու համար, նա չի հրավիրվել ռումբերի ստեղծման թիմ։ Նա բացահայտորեն պաշտպանում էր ամերիկյան կառավարությանը թշնամաբար տրամադրված սոցիալիստական ​​գաղափարները։ Արդեն պատերազմի ավարտին, Ճապոնիայի վրա միջուկային հարձակման մասին տխուր լուրից հետո, Էյնշտեյնն ակտիվորեն հանդես էր գալիս միջուկային զենքի օգտագործման կանոնակարգման օգտին։
Կյանքի վերջին տարիները գիտնականն անցկացրել է մասնագիտական ​​մեկուսացման մեջ։ Գիտական ​​հանրությունը կլանված էր քվանտային տեսությամբ, և հարաբերականության տեսությունը հետին պլան մղվեց։ Ալբերտ Էյնշտեյնը չէր կարող թողնել իր մտահղացումը, ավելին, գիտնականները յուրացրել են ֆիզիկական տեսության գաղափարը, որը միավորում է ֆիզիկայի արդեն գոյություն ունեցող ողջ գիտելիքները և կարողանում է բացատրել տիեզերքի գործունեությունը: Այդ ժամանակ գիտությունը պատրաստ չէր ընդունելու նման նորարար գաղափարները, և գիտնականի նկատմամբ հետաքրքրությունն աստիճանաբար մարեց։
Ալբերտ Էյնշտեյնը մահացավ 1955 թվականին հիվանդանոցում աորտայի անևրիզմից՝ մահից առաջ մի քանի բառ խոսելով գերմանացի բուժքրոջ հետ: Սակայն մեծ գիտնականի վերջին խոսքերն անհայտ մնացին՝ բուժքույրը գերմաներեն չգիտեր և չէր կարողանում հասկանալ ասվածի իմաստը։
Հաջողության դասեր Ալբերտ Էյնշտեյնից
1. Բռնությունը առաջընթացի թշնամին է
Էյնշտեյնն իր ողջ կյանքում հավատարիմ պացիֆիստ էր: Նա կարծում էր, որ ցանկացած բռնություն կործանարար է, և դրա օգնությամբ հնարավոր չէ առաջընթացի հասնել։ Բայց միևնույն ժամանակ գիտնականն իրեն անվանել է «ռազմական» պացիֆիստ և կարծում էր, որ խաղաղության համար պետք է պայքարել նաև այլ մեթոդներով։ Ալբերտ Էյնշտեյնը կարծում էր, որ եթե բոլոր մարդիկ հրաժարվեն պատերազմել, ապա պատերազմ հասկացությունը կվերանա:
1. Մի կենտրոնացեք ապագայի վրա
Ֆիզիկոսը կարծում էր, որ պետք է կենտրոնանալ ներկայի վրա և չլցնել ձեր գլուխը ապագայի մասին մտքերով։ Ապագան, այնուամենայնիվ, կգա, կարծում էր Էյնշտեյնը, բայց այն, ինչ մենք կարող ենք անել ներկա պահին, կարևոր է:
1. Արտաքին տեսքը գլխավորը չէ
Էյնշտեյնը հայտնի էր իր արտաքին տեսքի նկատմամբ անտարբերությամբ։ Իր կյանքի վերջին տարիներին նա գրեթե անընդհատ կրում էր իր սիրելի սվիտերը, որը հայտնի դարձավ գիտնականի լուսանկարների շնորհիվ։  Հանճարը համոզված էր, որ մարդու արտաքինը կարևոր չէ, իսկ ամենակարևորը թաքնված է ներսում։
1. Հեշտ ճանապարհը միշտ չէ, որ լավագույն միջոցն է
Գիտության մեջ գործնականում հեշտ ճանապարհներ չկան, կարծում էր Էյնշտեյնը: Բարձր արդյունքների հասնելու համար կարևոր է սուզվել ամենադժվար խնդիրների մեջ և չվախենալ դրանք լուծելուց, և ոչ թե «անցքեր փորել տախտակի ամենաբարակ հատվածում»:
1. Կրթական համակարգն անկատար է
Էյնշտեյնն անձամբ գիտեր կրթություն ստանալու դժվարությունները: Ուսուցիչները թերագնահատում էին նրա գիտելիքները, իսկ անհարկի առարկաները միայն շեղում էին հանճարին իր սիրելի ֆիզիկայից և մաթեմատիկայից: Գիտնականը կարծում էր, որ կրթական համակարգը սովորեցնում է մտածել ըստ օրինաչափության, բթացնում է երևակայությունը և միայն խանգարում սովորելուն։
1. Ուսուցումը թեթև է
Մարդը դադարում է նոր բաներ սովորել միայն այն ժամանակ, երբ դադարում է գոյություն ունենալ: Էյնշտեյնը հավատում էր, որ մարդկային հիմարությունը սահմաններ չունի, ի տարբերություն հանճարեղության, և, հետևաբար, այնքան կարևոր է հետաքրքրվել նոր բաներով և սովորել ամբողջ կյանքում: Եթե ​​մարդիկ դադարում են մտածել, ուրեմն դադարում են զարգանալ, պնդում էր գիտնականը։
Ալբերտ Էյնշտեյնի լավագույն մտքերը
Հայտնի գիտնական Ալբերտ Էյնշտեյնի լավագույն 20 մտքերի ցանկը
1. Միայն երկու հավերժական երևույթ գոյություն ունի՝ մոլորակը և հիմարությունը: Չնայած՝ մոլորակի մասով ես վստահ չեմ:
2. Միայն հիմարը կարգուկանոնի կարիք ունի. հանճարը հիանում է քաոսով:
3. Տեսությունն այն է, երբ ամեն ինչ հայտնի է, բայց ոչինչ չի աշխատում: Պրակտիկան այն է, երբ բոլորն աշխատում են, բայց ոչ ոք չգիտի՝ ինչու: Մենք միավորում ենք տեսությունն ու պրակտիկան: Ոչինչ չի աշխատում, և ոչ ոք չգիտի՝ ինչու:
4. Կյանքն ապրելու երկու եղանակ կա. առաջին՝ կարծես հրաշքներ գոյություն չունեն, երկրորդ՝ շրջապատում միայն հրաշքներ են:
5. Կրթությունն այն է, ինչ մնում է, երբ մոռացվում է դպրոցում սովորածը:
6. Ես չգիտեմ՝ ինչ զենքով է վարվելու երրորդ համաշխարհային պատերազմը, բայց 4-րդը լինելու է քարերով և փայտերով:
7. Ուղղակի խելագարություն է՝ անել նույն բանը և սպասել ուրիշ արդյունքների:
8. Երևակայությունն ավելի կարևոր է, քան գիտելիքները: Գիտելիքները սահմանափակ են, երևակայությունը՝ անսահման:
9. Դու երբեք չես լուծի խնդիրը, եթե մտածես նույն կերպ, ինչ այն ստեղծելիս:
10. Նա, ով ցանկանում է իր աշխատանքի արդյունքը միանգամից տեսնել, պետք է կոշկակար դառնա:
11. Կյանքը նման է հեծանվով երթևեկելուն: Հավասարակշռությունը պահելու համար պետք է շարժվել:
12. Բոլորը գիտեն, որ դա հնարավոր չէ: Բայց գալիս է մեկը, ում դա հայտնի չէ, և անում է այդ բացահայտումը:
13. Միտքը, որը մի անգամ մեծացրել է իր սահմանները, երբեք չի վերադառնա հնին:
14. Եթե ցանկանում եք երջանիկ ապրել, ապա պետք է կապված լինեք ձեր նպատակներին և ոչ թե՝ մարդկանց ու իրերին:

Как стать самым известным физиком? Уроки успеха от Альберта Эйнштейна
Современный мир во многом такой, какой он есть сегодня, благодаря Эйнштейну. Рассказываем, как эксцентричная ученица С изменила нашу жизнь и доказала, что оценки — далеко не самое главное в школе.
Кажется, сегодня все знают Альберта Эйнштейна. Фотография, на которой он высовывает язык, стала одним из основных элементов современной поп-культуры, а цитаты распространились по социальным сетям. Но мало кто знает, каким замечательным ученым он был на самом деле: добрым, любознательным и очень находчивым. Несмотря на низкие оценки, жизненные трудности и плохое финансовое положение, Эйнштейн навсегда изменил основы теоретической физики и приобрел всемирную известность.
Как Эйнштейн стал изобретателем?
Альберт Эйнштейн родился в 1879 году в обычной еврейской семье. его отец не очень преуспел в бизнесе, а мать была домохозяйкой. Мальчик не вписывался в представления немецкой системы образования, часто витал в облаках и был сильно рассеян. А когда друг семьи познакомил Эйнштейна с учебником физики, его успеваемость резко ухудшилась. Дошло до того, что он не смог получить аттестат о среднем образовании, потому что провалил экзамены по французскому языку, химии и биологии.
Несмотря на неудачное начало академической карьеры, Эйнштейн, тем не менее, с невероятными результатами по физике и математике окончил школу и поступил в университет. Однако и здесь ученого ждали трудности. Любимые предметы он изучал самостоятельно, отдельно от университетской программы, из-за чего пропускал лекции и заслужил дурную славу среди профессоров. Окончив университет в 1902 году, будущий нобелевский лауреат оказался в очень сложной жизненной ситуации. У него не было хороших характеристик от учителей, он не мог найти достойную работу, поэтому частными уроками зарабатывал копейки. Личная жизнь у ученого тоже не сложилась. его родители не дали своего благословения на его брак с возлюбленной Милевой Марич из-за ее сербского происхождения.
Но затем отец друга Эйнштейна помог ученому устроиться на работу в патентное бюро в Берне. Альберт быстро справлялся с обычными задачами и в свободное время много думал над мучившим его с детства вопросом: что будет, если пробежать мимо вспышки света? Ученый пришел к выводу, что как бы быстро ни бегал человек, скорость света останется неизменной. Это противоречило общепринятым постулатам физики, сформулированным Галилеем того времени, согласно которым любые законы природы одинаковы для неподвижных и движущихся тел с постоянной скоростью. Эйнштейн предположил, что свет не подчиняется этим законам, поскольку состоит из безмассовых частиц, а значит, уравнение Ньютона к ним неприменимо.
Как Эйнштейн прославился?
Уже в 1905 году Альберт Эйнштейн опубликовал четыре статьи, навсегда изменившие теоретическую физику. В них он впервые описал квантовую теорию света, заложил основы теории относительности и доказал существование атомов.
В том же году научному сообществу была представлена ​​формула эквивалентности массы и энергии E = mc2, которая объясняла, как Солнце и другие звезды производят энергию.
Сначала работа Эйнштейна осталась незамеченной, но спустя короткое время она произвела фурор. Ученого приглашали на конференции, он много путешествовал по миру, объясняя общую теорию относительности.
Постоянные разъезды и плотный график Альберта Эйнштейна разрушили брак ученого, и у него завязался роман с племянницей, которая впоследствии стала его второй женой. Однако личные проблемы не помешали Эйнштейну погрузиться в свою теорию. С 1905 по 1914 год ученый работал над важнейшим недостатком теории относительности: в уравнение не входили ни гравитация, ни гравитационное ускорение. 10 лет работы увенчались успехом, и Альберту Эйнштейну удалось доказать, что законы Ньютона и евклидова геометрия не работают, если пространство и время искривлены.
В 1921 году Эйнштейн получил Нобелевскую премию за объяснение фотоэлектрического эффекта. ученый доказал, что свет состоит из фотонов. Однако на церемонии награждения физик не рассказал об этом открытии. Вопреки ожиданиям участников, Эйнштейн прочитал доклад по теории относительности, вызвавший общественное недоумение.
Как Эйнштейн оказался в профессиональной изоляции?
После прихода к власти нацистов в 30-х годах 20 века ученому стало опасно находиться в Германии. Государство стремилось отрицать его научные достижения и угрожало ему из-за его еврейского происхождения, поэтому физик переехал в США, где и прожил до самой смерти. Темный период жизни гения на этом не закончился. ее сыну поставили диагноз шизофрения и поместили в психиатрическую клинику, где он провел остаток своей жизни. Кроме того, ученый узнал, что его открытия используются для разработки атомной бомбы, проект которой он изначально не поддерживал, будучи убежденным пацифистом.
В 1936 году умирает жена Эйнштейна Эльза, и правительство США активно движется к созданию ядерного оружия. Несмотря на то, что фактически теоретические основы физики, необходимые для создания такого оружия, заложил Альберт Эйнштейн, его не пригласили в группу по созданию бомбы. Он открыто отстаивал враждебные американскому правительству социалистические идеи. Уже в конце войны, после печального известия о ядерной атаке на Японию, Эйнштейн активно выступал за регулирование применения ядерного оружия.
Последние годы жизни ученый провел в профессиональной изоляции. Научное сообщество было поглощено квантовой теорией, а теория относительности была отодвинута на второй план. Альберт Эйнштейн не мог оставить свою идею, более того, ученые овладели идеей физической теории, объединяющей все существующие знания физики и способной объяснить функционирование Вселенной. В то время наука не была готова к восприятию столь новаторских идей, и интерес к ученому постепенно угасал.
Альберт Эйнштейн умер от аневризмы аорты в больнице в 1955 году, сказав перед смертью несколько слов немецкой медсестре. Однако последние слова великого ученого остались неизвестными, медсестра не знала немецкого языка и не могла понять смысла сказанного.
Уроки успеха от Альберта Эйнштейна
1. Насилие — враг прогресса
Эйнштейн всю свою жизнь был убежденным пацифистом. Он считал, что любое насилие разрушительно, и с его помощью невозможно добиться прогресса. Но в то же время ученый называл себя «военным» пацифистом и считал, что бороться за мир следует и другими методами. Альберт Эйнштейн считал, что если все люди откажутся идти на войну, понятие войны исчезнет.
1. Не зацикливайтесь на будущем
Физик считал, что следует сосредоточиться на настоящем и не забивать голову мыслями о будущем. Будущее все равно наступит, считал Эйнштейн, но важно то, что мы можем сделать в настоящий момент.
1. Внешний вид не главное
Эйнштейн был известен своим безразличием к своей внешности. В последние годы жизни он почти постоянно носил свой любимый свитер, прославившийся благодаря фотографиям ученого. Гений был убежден, что внешность человека не важна, а самое главное скрыто внутри.
1. Простой путь не всегда лучший
Эйнштейн считал, что в науке практически нет легких путей. Для достижения высоких результатов важно погружаться в самые сложные задачи и не бояться их решать, а не «сверлить дырки в самой тонкой части платы».
1. Система образования несовершенна
Эйнштейн не понаслышке знал о трудностях получения образования. Учителя недооценивали его знания, а лишние предметы только отвлекали гения от любимой физики и математики. Ученый считал, что система образования учит мыслить по шаблону, притупляет воображение и только мешает обучению.
1. Учиться легко
Человек перестает узнавать новое только тогда, когда перестает существовать. Эйнштейн считал, что человеческая глупость не имеет границ, в отличие от гениальности, и поэтому так важно интересоваться новым и учиться на протяжении всей жизни. Если люди перестают думать, то они перестают развиваться, утверждал ученый.
Лучшие мысли Альберта Эйнштейна
Список 20 лучших мыслей известного ученого Альберта Эйнштейна:
1. Есть только два вечных явления: планета и глупость. Хотя насчет планеты я не уверен.
2. Порядок нужен только дураку. гений восхищается хаосом.
3. Теория - это когда все известно, но ничего не работает. Практика — это когда все работают, но никто не знает зачем. Совмещаем теорию и практику. Ничего не работает, и никто не знает, почему.
4. Есть два способа прожить жизнь. Во-первых, как будто чудес не бывает, во-вторых, вокруг одни чудеса.
5. Образование — это то, что остается, когда забываешь, чему учился в школе.
6. Я не знаю, каким оружием будет вестись 3-я мировая война, но 4-я мировая война будет вестись камнями и палками.