Չինաստանը գործարկել է արհեստական մսի արտադրության առաջին գործարանը
Շանհայում գործող CellX ընկերությունը գործարկել է արհեստական մսի արտադրության առաջին, պիլոտային գործարանը, գրում է South China Morning Post-ը։
«Սրանից արված եզրակացությունները կօգտագործվեն մեր առևտրային արտադրական համալիրի համար, որը նախատեսում ենք ավարտել մինչև 2025 թվականը, և որը կկարողանա տարեկան հարյուրավոր տոննա արտադրանք տալ», - ասել է գործադիր տնօրեն Յանգ Ցզիլիանը:
Ձեռնարկությունն ունի երկու հազար լիտր ծավալով կենսառեակտոր։ Ժամանակի ընթացքում սարքավորումների քանակը կավելանա, իսկ արտադրության արժեքը կնվազի մինչև հարյուր դոլար մեկ կիլոգրամ մսի համար՝ պահպանելով բարձր որակը, ասվում է հրապարակման մեջ:
Այս տարվա վերջին CellX-ը կդիմի Միացյալ Նահանգներին և Սինգապուրին՝ արհեստական մսի վաճառքի թույլտվություն ստանալու համար, ասել է ընկերության գործադիր տնօրենը: Մինչ օրս լաբորատոր պայմաններում աճեցված մսի վաճառքը հաստատված է միայն այս երկրներում: Չինական ընկերությունը նախատեսում է միջազգային շուկա դուրս գալ մինչև 2025 թվականին։
Ըստ SCMP-ի՝ գործարանի փորձնական տարբերակի ստեղծումը որոշիչ պահ է Չինաստանի համար։ Երկիրը կանգնած է կենդանական սպիտակուցի աղբյուր գտնելու մարտահրավերի առաջ՝ 1,4 միլիարդ մարդու պարենային անվտանգությունն ապահովելու համար։

China has launched the first factory for the production of artificial meat
The Shanghai-based CellX company launched the first pilot plant for the production of artificial meat, the South China Morning Post writes.
"The conclusions drawn from this will be used for our commercial production complex, which we plan to complete by 2025, and which will be able to produce hundreds of tons of products per year," CEO Yang Jilian said.
The enterprise has a bioreactor with a volume of two thousand liters. Over time, the amount of equipment will increase and the cost of production will decrease to a hundred dollars per kilogram of meat, while maintaining high quality, the publication said.
Later this year, CellX will apply to the United States and Singapore for approval to sell artificial meat, the company's CEO said. To date, the sale of lab-grown meat has been approved only in these countries. The Chinese company plans to enter the international market by 2025.
According to SCMP, the creation of the pilot version of the plant is a defining moment for China. The country faces the challenge of finding a source of animal protein to ensure food security for 1.4 billion people.