Չինաստանը գործարկել է արհեստական մսի արտադրության առաջին գործարանը
Շանհայում գործող CellX ընկերությունը գործարկել է արհեստական մսի արտադրության առաջին, պիլոտային գործարանը, գրում է South China Morning Post-ը։
«Սրանից արված եզրակացությունները կօգտագործվեն մեր առևտրային արտադրական համալիրի համար, որը նախատեսում ենք ավարտել մինչև 2025 թվականը, և որը կկարողանա տարեկան հարյուրավոր տոննա արտադրանք տալ», - ասել է գործադիր տնօրեն Յանգ Ցզիլիանը:
Ձեռնարկությունն ունի երկու հազար լիտր ծավալով կենսառեակտոր։ Ժամանակի ընթացքում սարքավորումների քանակը կավելանա, իսկ արտադրության արժեքը կնվազի մինչև հարյուր դոլար մեկ կիլոգրամ մսի համար՝ պահպանելով բարձր որակը, ասվում է հրապարակման մեջ:
Այս տարվա վերջին CellX-ը կդիմի Միացյալ Նահանգներին և Սինգապուրին՝ արհեստական մսի վաճառքի թույլտվություն ստանալու համար, ասել է ընկերության գործադիր տնօրենը: Մինչ օրս լաբորատոր պայմաններում աճեցված մսի վաճառքը հաստատված է միայն այս երկրներում: Չինական ընկերությունը նախատեսում է միջազգային շուկա դուրս գալ մինչև 2025 թվականին։
Ըստ SCMP-ի՝ գործարանի փորձնական տարբերակի ստեղծումը որոշիչ պահ է Չինաստանի համար։ Երկիրը կանգնած է կենդանական սպիտակուցի աղբյուր գտնելու մարտահրավերի առաջ՝ 1,4 միլիարդ մարդու պարենային անվտանգությունն ապահովելու համար։

В Китае запустили первый завод по производству искусственного мяса
"Сделанные из этого выводы будут использованы для нашего коммерческого производственного комплекса, который мы планируем завершить к 2025 году и который сможет производить сотни тонн продукции в год", - заявил генеральный директор Ян Цзилиан.
На предприятии имеется биореактор объемом две тысячи литров. Со временем количество оборудования увеличится, а себестоимость продукции снизится до ста долларов за килограмм мяса при сохранении высокого качества, отмечает издание.
Позднее в этом году CellX подаст заявку в США и Сингапур на получение разрешения на продажу искусственного мяса, сообщил генеральный директор компании. На сегодняшний день продажа выращенного в лаборатории мяса разрешена только в этих странах. Китайская компания планирует выйти на международный рынок к 2025 году.
По мнению ГЦМП, создание пилотной версии завода является определяющим моментом для Китая. Перед страной стоит задача найти источник животного белка для обеспечения продовольственной безопасности 1,4 миллиарда человек.