Փարիզում բացվելու է միջնադարյան Անգլիայի հազվագյուտ նմուշների ցուցահանդեսը
Փարիզի նոր ցուցահանդեսը կոչված է ցուցադրելու, որ Անգլիան միջնադարում՝  մ․թ․ 1000-1500 թթ․-ին,  եղել է եվրոպական դինամիկ գեղարվեստական, ճարտարապետական, առևտրական և մշակութային բեմի շատ  կարևոր մասը։
Կազմակերպիչները հայտարարել են, որ այս միջոցառումը վարկաբեկում է հիմնականում Լա Մանշից այն կողմ եղած «հայտնի կարծիքը», թե միջնադարյան Անգլիան «պրիմիտիվ և բարբարոս» է եղել, մինչդեռ Ֆրանսիան և Եվրոպայի մյուս մասերը վայելել են գոթական զենիթը։
Ջեյմս Ռոբինսոնը, ցուցահանդեսի ղեկավարը և լոնդոնյան V&A-ում  դեկորատիվ արվեստի և քանդակի նմուշների պահապանն ասել է, որ վերջին կես դարում   միջնադարի եվրոպական արվեստի մեջ Անգլիայի ներդրումի «վերագնահատում» է տեղի ունեցել։
Ցավոք, այն ժամանակ, երբ Ֆրանսիան և եվրոպական մյուս երկրները հիմնականոմ պահպանել են իրենց միջնադարյան գանձարանը, Անգլիայի գեղարվեստական ժառանգությունը «համակարգված և անխնա ոչնչացվել է» 16-րդ դարի Ռեֆորմացիայի և 1640-ականներին Օլիվեր Կրոմվելի գլխավորած հեղափոխության կողմից, պատմել է նա։
Գոթական ոճը, որն առավելագույն արդյունավետությամբ դրսևորվել է ճարտարապետության մեջ, արվեստի գերիշխող տեսակ էր Եվրոպայում 13-15-րդ դարերում և հանգեցրել է ապշեցուցիչ տաճարների ստեղծման։ Այս շրջանում մեծ թափ են ստանում գեղանկարչությունը, քանդակագործությունը, զարգանում է գոբելենագործությունը և ասեղնագործությունը։
Անգլիական Ռեֆորմացիան, որ սկսվեց այն բանից հետո, երբ Հենրիխ 7-րդը Անգլիայի եկեղեցին պոկեց Հռոմի պապի և կաթոլիկ եկեղեցու իշխանությունից, հանգեցրեց նրան, որ թագավորի գլխավոր նախարար Թոմաս Կրոմվելը փակեց երկրի վանքերը՝ առգրավելով դրանց հարստությունը և շատ դեպքերում կողոպտելով շենքերը։
Հաջորդ շաբաթ Ծովային հյուրանոցում բացվող փարիզյան ցուցահանդեսի ցուցանմուշների մեջ հազվագյուտ իրեր են, որոնք փրկվել են 16-17-րդ դարերի կողոպուտից և ավերումներից։

Medieval England rare examples’ exhibition to open in Paris
A new exhibition in Paris aims to show how England in the middle ages was very much part of Europe’s dynamic art, architectural, trade, and culture scene between AD1000 and AD1500.
Organizers said the event would discredit the “popular perception”-mainly across the Channel-that medieval England was “primitive and barbaric” while France and parts of Europe enjoyed a gothic zenith.
James Robinson, the exhibition curator who is keeper of decorative art and sculpture at London’s V&A, said there had been a “reassessment” of England’s contribution to European art in the middle ages over the past half a century.
Unfortunately, while France and other European countries largely preserved their medieval treasures, England’s artistic heritage was “systematically and ruthlessly decimated” by the 16th-century Reformation and the revolution led by Oliver Cromwell in the 1640s, he said.
Gothic style, most spectacularly expressed in architecture, was the predominant art form in 13th-15th century Europe and saw the creation of breathtaking cathedrals. As well as religious furniture and reliquaries, the period saw a boom in paintings, illuminated manuscripts, sculptures, tapestries, and intricate embroideries.
The English Reformation, after Henry VIII wrested the Church of England away from the authority of the pope and Catholic church in Rome, saw the king’s chief minister, Thomas Cromwell, close down the country’s monasteries, confiscating their riches and in many cases dismantling the buildings.
Among the exhibits at the Paris exhibition that opens on Friday at the Hotel de la Marine are rare treasures that escaped the 16th and 17th century pillage and destruction.