Փարիզում բացվելու է միջնադարյան Անգլիայի հազվագյուտ նմուշների ցուցահանդեսը
Փարիզի նոր ցուցահանդեսը կոչված է ցուցադրելու, որ Անգլիան միջնադարում՝  մ․թ․ 1000-1500 թթ․-ին,  եղել է եվրոպական դինամիկ գեղարվեստական, ճարտարապետական, առևտրական և մշակութային բեմի շատ  կարևոր մասը։
Կազմակերպիչները հայտարարել են, որ այս միջոցառումը վարկաբեկում է հիմնականում Լա Մանշից այն կողմ եղած «հայտնի կարծիքը», թե միջնադարյան Անգլիան «պրիմիտիվ և բարբարոս» է եղել, մինչդեռ Ֆրանսիան և Եվրոպայի մյուս մասերը վայելել են գոթական զենիթը։
Ջեյմս Ռոբինսոնը, ցուցահանդեսի ղեկավարը և լոնդոնյան V&A-ում  դեկորատիվ արվեստի և քանդակի նմուշների պահապանն ասել է, որ վերջին կես դարում   միջնադարի եվրոպական արվեստի մեջ Անգլիայի ներդրումի «վերագնահատում» է տեղի ունեցել։
Ցավոք, այն ժամանակ, երբ Ֆրանսիան և եվրոպական մյուս երկրները հիմնականոմ պահպանել են իրենց միջնադարյան գանձարանը, Անգլիայի գեղարվեստական ժառանգությունը «համակարգված և անխնա ոչնչացվել է» 16-րդ դարի Ռեֆորմացիայի և 1640-ականներին Օլիվեր Կրոմվելի գլխավորած հեղափոխության կողմից, պատմել է նա։
Գոթական ոճը, որն առավելագույն արդյունավետությամբ դրսևորվել է ճարտարապետության մեջ, արվեստի գերիշխող տեսակ էր Եվրոպայում 13-15-րդ դարերում և հանգեցրել է ապշեցուցիչ տաճարների ստեղծման։ Այս շրջանում մեծ թափ են ստանում գեղանկարչությունը, քանդակագործությունը, զարգանում է գոբելենագործությունը և ասեղնագործությունը։
Անգլիական Ռեֆորմացիան, որ սկսվեց այն բանից հետո, երբ Հենրիխ 7-րդը Անգլիայի եկեղեցին պոկեց Հռոմի պապի և կաթոլիկ եկեղեցու իշխանությունից, հանգեցրեց նրան, որ թագավորի գլխավոր նախարար Թոմաս Կրոմվելը փակեց երկրի վանքերը՝ առգրավելով դրանց հարստությունը և շատ դեպքերում կողոպտելով շենքերը։
Հաջորդ շաբաթ Ծովային հյուրանոցում բացվող փարիզյան ցուցահանդեսի ցուցանմուշների մեջ հազվագյուտ իրեր են, որոնք փրկվել են 16-17-րդ դարերի կողոպուտից և ավերումներից։

В Париже откроется выставка редких английских экспонатов времен Средневековья
Новая выставка в Париже призвана показать, что Англия в средние века была очень важной частью динамичной европейской художественной, архитектурной, торговой и культурной сцены в период с 1000 по 1500 гг. н.э.
Организаторы заявили, что это мероприятие дискредитирует «популярное мнение» - в основном за Ла-Маншем - о том, что средневековая Англия была «примитивной и варварской», в то время как Франция и другие части Европы наслаждались готическим зенитом.
Джеймс Робинсон, куратор выставки, хранитель декоративного искусства и скульптуры в лондонском V&A, сказал, что за последние полвека произошла «переоценка» вклада Англии в европейское искусство средних веков.
К сожалению, в то время как Франция и другие европейские страны в основном сохранили свои средневековые сокровища, художественное наследие Англии было «систематически и безжалостно уничтожено» Реформацией XVI века и революцией под руководством Оливера Кромвеля в 1640-х годах, рассказал он.
Готический стиль, наиболее эффектно проявившийся в архитектуре, был преобладающим видом искусства в Европе 13-15 веков и привел к созданию захватывающих дух соборов. Помимо религиозной мебели и реликвариев, в этот период наблюдался бум живописи, иллюминированных рукописей, скульптур, гобеленов и замысловатых вышивок.
Английская Реформация, начавшаяся после того, как Генрих VIII вырвал церковь Англии из-под власти папы и католической церкви в Риме, привела к тому, что главный министр короля, Томас Кромвель, закрыл монастыри страны, конфисковав их богатства и во многих случаях разграбив здания.
Среди экспонатов парижской выставки, которая откроется в следующую пятницу в Морском отеле, - редкие сокровища, избежавшие разграбления и разрушения в XVI и XVII веках: Глостерский подсвечник, ларец архиепископа Томаса Беккета и другие.