Հրազդանի գետի կիրճում հյուրանոցային համալիրի կառուցման ծրագրիր |
Ծրագրի նկարագիրը Բազմաֆունկցիոնալ 4-աստղանի հյուրանոցային համալիրը նախատեսվում է կառուցել Երևանում, որը կհամապատասխանի միջազգային չափանիշներին և կկառավարվի համաշխարհային առաջատար հյուրանոցային բրենդերից մեկի կողմից: Ծրագիրն իրականացվում է “Իքս-գրուպ” իրավաբանական անձանց միության անդամ «Սասնա Երկիր» ՓԲԸ-ի կողմից: Հյուրանոցային համալիրը կտեղակայվի Հրազդան գետի կիրճում, Հաղթանակ կամրջի մոտակա տարածքում: Տարածքից գեղեցիկ տեսարան է բացվում դեպի Արարատ բիբլիական լեռը: Ծրագրի սեփականատեր և նախաձեռնող «Իքս-գրուպ» ընկերությանը սեփականության իրավունքով պատկանում է տվյալ տարածքում 9000 ք/մ հողամասը: Ճարտարապետական նախագծի և ապագա հյուրանոցի բարձրության թույլատվություններն առկա են Երևանի քաղաքապետարանից: Հյուրանոցային համալիրի կառուցման ներդրումային ծրագրի անձնագիր |
Մագնեզիումի արտադրության նոր տեխնոլոգիա |
Ծրագրի նկարագիրը Մագնեզիումի արտադրությունը ունի կարևոր նշանակություն մետալուրգիայի, լեռնամետալուրգիայի և էներգետիկայի ոլորտներում, սակայն գոյություն ունեցող արտադրության ավանդական եղանակները լինելով խիստ էներգոտար շատ դեպքերում արգելակում են այս կարևոր մետաղի կիրառման հնարավորությունները: Այս տեսակետից նոր՝ արդյունավետ եղանակների ներմուծումը արտադրության բնագավառ, հատկապես տնտեսական ճգնաժամի պայմաններում, էական առաջընթաց կապահովի նշված բնագավառներում: «Էկոատոմ» Ընկերության մասնագետների կողմից առաջարկվող մագնեզիումի ստացման նոր՝ հիդրոմետալուրգիական տեխնոլոգիան արդյունք է երկար տարիների հետազոտական աշխատանքների, ինչը նաև ստացել է իր գործնական իրականացումը արտադրության փոքր տեղակայանքների տեսքով: Անհրաժեշտ է նշել, որ նոր տեխնոլոգիան հեռանկարային է ինչպես անմիջական ներդրման, այնպես էլ փոխանցման տեսակետից: «Մագնեզիումի արտադրության նոր տեխնոլոգիաներ» ներդրումային ծրագրի անձնագիր |
"Armtopinambour" |
Ծրագրի նկարագիրը Գետնախնձորի աճեցում և վերամշակում: Առաջին տարում մշակաբույսի վերգետնյա մասը կիրացվի որպես անասնակեր, իսկ պալարները կիրացվեն պահածոյի և սպիրտի գործարաններում: 2013թ. (գետնախնձորի խոշոր վերամշակման փուլում) կստեղծվի տարատեսակ անասնակերի արտադրության կատարյալ բազա և կարտադրվի ֆրուկտոզա, ինսուլին, պեկտին, կենսագազ, կենսաէթանոլ, վառելիքային պելլետներ, կենսապարարտանյութ և այլն: |
Եղեգնաձորի պահածոների գործարան |
Ծրագրի նկարագիրը Լինելով Վայոց Ձորի մարզում գյուղմթերքների, պտուղ-բանջարեղենի վերամշակման միակ ձեռնարկությունը` «Եղեգնաձորի պահածոների գործարան» ՍՊԸ-ի կայուն գործունեությունը մեծ նշանակություն ունի մարզի ագրո-արդյունաբերական համալիրի զարգացման համար: Ձեռնարկությունը հիմնադրվել է 60-ական թվականներին և միջազգային չափանիշներին համապատասխան մրցունակ ապրանքներ թողարկելու համար կարիք ունի արտադրական շենք-շինությունների հիմնանորոգման և արդիական սարքավորումների, հոսքագծերի տեղադրման: Նախկինում արտադրանքը հիմնականում արտահանվել է ԱՊՀ երկրներ, Գերմանիա, Ճապոնիա: Վերջին անգամ` 2005 թվականին, ձեռնարկությունը արտադրել է 11 տեսակի մուրաբաներ և ջեմեր, ներկայումս այն չի գործում: Ներկայումս ձեռնարկությունը կարող է իր սարքավորումներով, կիրառվող տեխնոլոգիաներով թողարկել 15-20 տեսակի հյութեր, ջեմեր, մարինադներ, չոր մրգեր և այլն, սակայն այս տեսակները մրցունակ չեն միջազգային շուկայում, հատկապես փաթեթավորման և ձևավորման պատճառով: Մարզում չկա պտուղ-բանջարեղենի վերամշակման և ոչ մի ձեռնարկություն, սակայն առկա են 12 հազար հողի սեփականատերեր, որոնց արտադրած բերքը չի վերամշակվում: Ձեռնարկությունը նախատեսում է վերսկսել պահածոների արտադրությունը մարզի գյուղացիական տնտեսություններից մթերելով` կանաչ ընկույզ, ծիրան, դեղձ, խնձոր, տանձ, վարունգ, լոլիկ, մասուր, բոխի, շուշան, մեղր, դեղաբույսեր և այլն: Կարտադրվեն ընկույզի, ծիրանի, դեղձի, խնձորի, տանձի մուրաբաներ, ծիրանի, դեղձի, խնձորի, տանձի ջեմեր, ծիրանի, դեղձի, խնձորի, տանձի, լոլիկի, մասուրի հյութեր, ծիրանի, դեղձի, խնձորի, տանձի չիր, վարունգի, լոլիկի, բոխու, շուշանի մարինադ, տոմատի մածուկ և այլն, ժամանակակից փաթեթավորմամբ և ձևավորմամբ: Այս ծրագրի իրագործման համար և միջազգային չափանիշներին համապատասխան մրցունակ ապրանքներ թողարկելու համար ձեռնարկությունը կարիք ունի արտադրական շենք-շինությունների հիմնանորոգման և արդիական սարքավորումների, հոսքագծերի տեղադրման: Եղեգնաձորի պահածոների գործարանի ներդրումային ծրագրի անձնագիր |
Հացահատիկային մշակաբույսերի արտադրության անջրդի պայմաններում և վերամշակում |
Ծրագրի նկարագիրը Հացահատիկային մշակաբույսերի (աշնանային ցորենի) արտադրություն անջրդի պայմաններում և վերամշակում (ալյուրի, հացամթերքների և խտացրած կերերի արտադրություն): Հացահատիկային մշակաբույսերի արտադրությունն ունի կարևոր նշանակություն հացամթերքների արտադրության բնագավառում: Արդյունավետ եղանակների կիրառումը անջրդի պայմաններում էական առաջընթաց կապահովի հացահատիկի արտադրությունում: |
Մրգերի և բանջարեղենի չորացման կոոպերատիվ հիմնում |
Ծրագրի նկարագիրը Ծրագրի նպատակն է` բարելավել համայնքի ֆերմերային տնտեսությունների կենսամակարդակը` գյուղմթերքի շուկայահանման համար ինստիտուցիոնալ և ֆիզիկական ենթակառուցվածքների գծով աջակցություն տրամադրելու միջոցով: Այս նախաձեռնությունը կնպաստի տեղում արտադրված էկոլոգիապես մաքուր մրգերի և բանջարեղենի շուկայահանմանը և փաթեթավորման ու պիտակավորման հարակից ծառայությունների զարգացմանը` դրանով իսկ ստեղծելով նոր աշխատատեղեր, հիմնելով պայմանագրային հարաբերություններ արտադրողների և գնորդների հետ, ինչպես նաև ամրապնդելով տեղական ինքնակառավարման մարմինների սոցիալական պատասխանատվությունը: Օժանդակել Փարաքարի և շրջակա համայնքների գյուղական տնտեսություններին համապատասխան սորտերի զարգացման, բերքի վերամշակման և իրացման հարցերում` օգտագործելով նաև Փարաքար համայնքի լավ ռազմավարական դիրքն ու կարողությունները: Մրգերի և բանջարեղենի չորացման կոոպերատիվ հիմնելու ներդրումային ծրագրի անձնագիր |
30-85 ձիաուժ հզորության տրակտորների արտադրության կազմակերպում |
Ծրագրի նկարագիրը Սույն ծրագիրը նպատակ ունի արտաքին ֆինանսավորման և պոտենցիալ ներդրումների ներգրավման օգնությամբ սկսել և զարգացնել 30-85 ձիաուժ հզորության տրակտորների արտադրությունը: Վերջինս կնպաստի արտադրության ծավալների ավելացմանը, նոր աշխատատեղերի ստեղծմանն ու ակնկալվող շահույթի մեծացմանը: Այսպես, 2010թ-ին նախագծվեց և 2011թ-ին արտադրվեց տրակտորի փորձնական նմուշը, որը մեծ հավանության արժանացավ սպառողների կողմից: Այսօր նմանատիպ տրակտորների արտադրությունը կազմակերպելու համար կան բոլոր պայմանները` արտադրական տարածքներ, ձուլման արտադրամաս, անհրաժեշտ հաստոցային պարկ, բարձրակարգ ինժեներական անձնակազմ և որակյալ մասնագետներ: Վերը նշված աշխատանքները իրականացնելու նպատակով ընկերությունը համագործակցում է արտասահմանյան գործընկերների հետ, մասնավորապես, ռուսական ընկերությունների հետ, որոնք այդ ոլորտում համարվում են առաջատարը և որոնց հետ կա նախնական պայմանավորվածություն 25 կոմպլեկտ հանգույցների և պահեստամասերի ձեռքբերման մասին, հետագայում սեփական ուժերով աշխատանքները կազմակերպելու և արտադրության ծավալները մեծացնելու պայմանով: Ծրագիրը նպատակ ունի ավարտին հասցնել արդեն սկսած տրակտորների առաջին խմբաքանակի` թվով 50 հատի արտադրությունը, որի սպառման արդյունքում ակնկալվում է նվազագույն շահույթ, որը հնարավորություն է ընձեռում զուգահեռաբար կազմակերպել անհրաժեշտ հանգույցների և դետալների արտադրությունը սեփական ուժերով: Դա հնարավորություն կտա հաջորդ խմբաքանակի` թվով 100 հատ, արտադրության դեպքում պակասեցնել ներմուծվող հանգույցներն ու դետալները, արդյունքում կօգտագործվի սեփական արտադրության արտադրանքը: Երրորդ խմբաքանակի արտադրությունը, որը կազմելու է 150 հատ, թույլ կտա տրակտորների արտադրության համար անհրաժեշտ հանգույցների և դետալների ներմուծվող քանակը հասցնել նվազագույնի, որն էլ կնպաստի արտադրության ծավալների ավելացմանը, նոր աշխատատեղերի ստեղծմանն ու ակնկալվող շահույթի մեծացմանը: |
Շափյուղայի արտադրության կազմակերպում |
Ծրագրի նկարագիրը Իր յուրօրինակ հատկությունների շնորհիվ (բարձր կարծրություն (զիջում է միայն ադամանդին), ամրություն, հալման ջերմաստիճան, քիմիական և ճառագայթման դիմացկունություն և օպտիկական թափանցիկություն) շափյուղան պահանջված է գիտության և տեխնիկայի գրեթե բոլոր բնագավառներում: Այն հիմք է հանդիսանում ապագայի էլէկտրոնիկայի, ոսպնյակների արտադրության, ակնաբուժական վիրադանակների, տիեզերանավերի պատուհանների, հրթիռների, ինքնաթիռների, ինչպես նաև լուսադիոդների և բազմաթիվ այլ ժամանակակից սարքավորումների համար: Արհեստական շափյուղան իր հատկություններով գրեթե չի զիջում բնականին: Եզակի գիտական և փորձարարական բազայի ձևավորումն ու բյուրեղների արտադրությունը բուռն զարգացում ապրեց ԽՍՀՄ-ում 60-80թթ.: ԳԱ ԽՍՀՄ բյուրեղագիտության Ինստիտուտի գիտական կառավարման ներքո սկսեցին ձևավորվել կենտրոններ նաև ՈՒկրաինայում, Հայաստանում, ինչպես նաև ՌԽԴՍՀ-ում, մասնավորապես՝ Ստավրոպոլում: Այդ ժամանակաշրջանում հիմանական խթանը հանդիսացավ լազերների արտադրության համար անհրաժեշտ նյութերի արտադրությունը, ինչպես նաև էլեկտրոնային տեխնիկայի: Այսպիսով Հայաստանում ստեղծվել էր հզոր ենթակառուցվածք՝ «Լազերային տեխնիկա» ԳՀՄ, Ֆիզիկայի հետազոտությունների Ինստիտուտի, Հայ ԽՍՀ ԳԱ, պետ. Համալսարանի և Պոլիտեխնիկական ինստիտուտի մի քանի ամբիոնների, Նոր Հաճնի ճշգրիտ տեխնիկական քարերի գործարանի, Արզնու «Սափֆիրի», Կիրովականի քիմ. կոմբինատի, Էլեկտրոնային, ռադիո և էլեկտրոտեխնիկայի արդյունաբերության Նախարարության ձեռնարկությունների հիման վրա: Ստեղծվում էին աճեցման սարքավորումներ, աճեցվել են բազմազան բյուրեղներ, ինչպես հալույթներից այնպես էլ լուծույթներից, այդ թվում նաև շափյուղաներ: Շափյուղայի արտադրության և կիրառման իր մակարդակով Հայաստանը մտնում էր առաջին եռյակի պետությունների մեջ՝ ՌԽԴՍՀ և Ուկրաինայի հետ: ԽՍՀՄ փլուզումից հետո գրեթե ամբողջովին դադարեցվել էր ամբողջ գործունեությունը, սակայն մնացել էր դպրոցը: Այդ դպրոցը եղել է աշխարհում առաջատարներից մեկը, իսկ շափյուղայի աճեցման մեթոդը, որը ժառանգվել է սովետական պաշտպանության գիտության կողմից՝ լավագույնն էր: Ենթադրվում է արտադրության կազմակերպում հիմնվելով վերոհիշյալ կազմակերպությունների մասնագետների բազայի վրա, հինգ տարվա ընթացքում ՏՍ-300 սարքավորումների ընդհանուր քանակը հասցնելով 60 հատի, որն իր հերթին կբերի (այլ հավասար պայմաններում) ընկերության՝ շափյուղայի արտադրության շուկայի մասնաբաժնի աճին՝ հասցնելով այն մոտավորապես 10%-ի: Պարտադիր նախատեսվում է բյուրեղների աճեցում և մշակում (կտորտանք, փայլեցում): Այդ պայմաններում ներդրումների ընդհանուր գումարը 5 տարվա համար կազմում է 41 մլն. պ.մ.: Ընկերության կանխատեսվող հասույթը 5-րդ տարվա ավարտին կկազմի 47 մլն. պ.մ., պայմանով, որ շափյուղե գլանները կվաճառվեն 1կգ 450 պ.մ. սակագնով, որն արդեն իսկ հանդիսանում է ցածր: Ամեն դեպքում, ընկերության ենթադրվող տեխնիկական զինվածությունը վստահություն է ներշնչում, առ այն, որ ընկերությունը պատրաստ կլինի համաշխարհային շուկայի ցանկացած զարգացման և կկարողանա արագ արձագանքել շուկայի զարգացումներին: Այսպիսով, 41 մլն.պ.մ ներդրումները թուլ կտան Հայաստանին դառնալ այս շուկայի առաջատարներից մեկը: Սա նաև թույլ կտա երկրի գիտական պոտենցիալի՝ աշխատանքով ապահովման և հետագա զարգացման բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում: Վերջինս կբարձրացնի երկրի վարկանիշը որպես զարգացող բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտ ունեցող երկրի և, մեր կարծիքով, կգրավի էլ ավելի շատ միջազգային ներդրողների, որն իր հերթին կնպաստի երկրի և տնտեսության ընդհանուր զարգացմանը: |
Առողջ սննդամթերքի արտադրության ընդլայնում |
Ծրագրի նկարագիրը Հազարամյակների ընթացքում, Մերձավոր Արևելքում բնակվող մարդիկ, հատկապես հայերը, թթվակաթնային մթերքները օգտագործել են որպես կերակուր և բուժիչ միջոց: Հետազոտությունները ցույց են տվել, որ թթվակաթնային մթերքները սինբիոտիկ են և իրենց մեջ պարունակում են այնպիսի կարևոր և մարդու օրգանիզմի բնականոն կենսագործունեության համար խիստ անհրաժեշտ նյութեր, ինչպիսիք են ացիդոֆիլային լակտոբակտերիաները, որոնք, լինելով թթվակայուն, հեշտությամբ անցնում են ստամոքսից աղիքային տրակտ, որտեղ ամրանում են և կարգավորում մարսողականության կանոնավոր աշխատանքը: Թթվակաթնային դասին են պատկանում` մածունը, արաբական լաբանը, ասիական այրանը և այլն: Մեզ հայտնի մածունը պատրաստվում է բնական մերանով, որը լինելով բազմակոմպոնենտ, ֆերմենտացիոն պրոցեսը իրականացնում է պատահական /սպոնտան/եղանակով և, որպես կանոն, օգտակար ացիդոֆիլային լակտոբակտերիաների թիվը չի գերազանցում հիսուն միլիոնից մեկ լիտր նյութի մեջ: Երկարատև հետազոտությունների արդյունքում Ալեքսանդր Սելիմյանը, բնական մերանից անջատելով մի քանի ուժեղ տարրեր և դրանով իսկ չեզոքացնելով նրանց մրցակցությունը, ստացել է նոր որակի ացիդոֆիլային մերան: Այդ մերանի օգտագործումը կտրուկ ավելացրել է ացիդոֆիլային լակտոբակտերիաների թիվը /մոտ քսան անգամ/ և զուգահեռ առաջացրել բնական տասնվեց ամինոթթուներ, որոնք իրենց հերթին չափազանց օգտակար են օրգանիզմի իմունիտետի ամրապնդման համար: Այսինքն, նոր մերանով կարելի է ստանալ նոր որակի թթվակաթնային մթերքներ: Այս եղանակով ստացված մածունը հեղինակը անվանել է ԲԻՈՄԱԾՈՒՆ, իսկ նրա հիման վրա ստացված չոր մածունը` ՉՈՐԱԹԱՆ, կենդանիների համար պատրաստվող հավելանյութը` ԿԵՐԱԹԱՆ, բնական հացաթխման համար օգտագործվող խմորի բարելավիչը`ՀԱՑԱԹԱՆ: «Կռուփ» ՍՊԸ-ի եռամյա փորձը, որը ձեռք է բերվել առողջ, մասնավորապես հեղինակային թթվակաթնային սննդամթերքների արտադրության ոլորտում, ցույց է տալիս, որ հայկական շուկայում որակյալ ապրանքների մեծ պակաս կա: Բավական է նշել այն փաստը, որ ընկերությունը գրեթե առանց ֆինանսական ռեսուրսների տարեկան կրկնապատկել է արտադրության և վաճառքի ծավալները և զուգահեռաբար մշակել նոր արտադրատեսակների թողարկումը: Մեր նպատակն է գտնել ֆինանսական ներդրող, որը պատրաստ է աշխատել առողջ սննդամթերքների բնագավառում, քանի որ մենք այդ ոլորտում ձեռք ենք բերել սպառողների վստահությունը: Առողջ սննդամթերքի արտադրության ընդլայնում ներդրումային ծրագրի անձնագիր |
Կենսավիտ |
Ծրագրի նկարագիրը Ծրագրի նպատակն է` կազմակերպել բարձր տեխնոլոգիաներով աշխատող գյուղատնտեսական արտադրություն: Էականապես քիչ աշխատատարությամբ արտադրել էկոլոգիապես մաքուր գյուղմթերք: Ստեղծել աշխատատեղեր, ապահովել բարձր շահույթ, ունենալ նվազագույն էներգակախվածություն, կազմակերպել անթափոն արտադրություն: Ծրագրի հիմնական առաջադրանքն է` կառուցել.
Կառուցվող կենսառեակտորը կարտադրի կենսագազ սեփական կարիքների համար: Տվյալ տիպի ջերմատունը ինքնին հանդիսանում է էներգախնայող: Ունենալով սեփական արտադրության գազ` ջերմատունը կդառնա էներգապաշտպանված կայուն աշխատող օբյեկտ, նվազեցնելով ծրագրի ռիսկայնությունը` կբերի 18-20% շահույթ: Կենսառեակտորի աշխատանքի արդյունքում արտադրվում է նաև կենսապարարտանյութ, որը իր ցուցանիշներով մի քանի անգամ գերազանցում է ներկայումս Հայաստանի Հանրապետությունում գոյություն ունեցող քիմիական պարարտանյութերին: Վաճառելով համեմատաբար ցածր գներով` կունենանք առավելություն մեծածախ շուկայում, ինչպես նաև կապահովվի 180 000 եվրոյի տարեկան շահույթ: VENLO տիպի ջերմատունը միջազգային շուկայում ունի արտադրողականություն, էներգոխնայողություն, ջերմոցային համակարգերի համակարգչային կառավարում և ղեկավարում (ցուցանիշները տես առաջարկի մեջ): |

Паспорт инвестиционного проекта по строительству гостиничного комплекса |
Описание проекта Многофункциональный 4-звездочный гостиничный комплекс будет построен в Ереване, который будет соответствовать международным стандартам и будет управляться одним из ведущих мировым гостиничным брендом. Проект осуществляется ЗАО “Сасна еркир” членом «Х-Групп" Союза юридических лиц. Гостиничный комплекс будет расположен в ущелье реки Раздан, недалеко от моста Виктория. Открывается прекрасный вид на библейскую гору Арарат. Владельцу проекта и инициатору по праву собственности компании "X-Group" принадлежит земля площадю 9000 кв / м. Разрешения на Архитектурный проект и высоту будущего отеля имеются в мэрии Еревана. |
||||
Паспорт инвестиционного проекта “Новые технологии по производству магния” |
http://www.mineconomy.am/uploades/Magnezium.pdf |
|||
Описание проекта Производство магния имеет важное значение в металлургической, горнодобывающей и энергетической отраслях, но существующие традиционные методы производства, являясь строго энергоемкими, во многих случаях тормозят возможности применения этого важного металла.С этой точки зрения, внедрение новых эффективных методов в сферу производства, особенно в условиях нынешнего экономического кризиса, обеспечит существенный прогресс в вышеуказанных областях. Предложенная специалистами Компании “Экоатом” новая гидрометаллургическая технология получения магния – результат многих лет исследовательских работ, которая также получила свою практическую реализацию в виде небольших установок производства. Следует отметить, что новая технология перспективна как с точки зрения непосредственного внедрения так и с точки зрения передачи. |
Паспорт инвестиционного проекта “Армтопинамбур” |
http://www.mineconomy.am/uploades/Armtopinambour.pdf |
Описание проекта Выращивание и переработка топинамбура (земляная груша). В первый год наземная часть будет реализовываться как кормовая культура, а клубни будут реализовываться в консервных и спиртовых заводах. В 2013г. ( В стадии крупной переработки топинамбура) будет создана идеальная база по производству различных кормовых культур, фруктозы, инсулина, пектина, биогаза, биоэтанола, топливные пеллеты, биоудобрения и так далее. |
Паспорт инвестиционного проекта консервного завода Ехегнадзора |
http://goo.gl/SGgYEv |
Описание проекта Будучи единственным предприятием по переработке сельскохозяйственных продуктов в Вайоцдзорском марзе, стабильная деятельность ООО “Ехегнадзорского Консервного завода” имеет большое значение в развитии агропромышленного комплекса региона. Компания основана в 60-х гг. и для производства конкурентной продукции соответствующей международным стандартам нуждается в капитальном ремонте промышленных зданий, в установке современного оборудования и поточных линий. В прошлом, продукция в основном экспортировалась в страны СНГ, Германию и Японию. Последний раз, в 2005 году компания произвела 11 видов вареньев и джемов, в данный момент она не действует. На данный момент компания при своем оборудовании, применяемыми технологиями может произвести 15-20 видов соков, джемов, маринадов, сухофруктов и т.д., однако эти виды не конкурентоспособны на международном рынке, особенно по упаковке и дизайну. В регионе нет ни одного предприятия по переработке фруктов и овощей, однако есть 12 тысяч землевладельцев, урожай которых не перерабатывается. Предприятие планирует возобновить закупку сельскохозяйственных продуктов у сельскохозяйственников (зеленый грецкий орех, абрикосы, персики, яблоки, груши, огурцы, помидоры, шиповник, граб, лилии, мед, лекарственные растения и др.). Будут производится варенья (орех, абрикос, персик, яблоко, груша), джемы (абрикос, персик, яблоко, груша), соки (абрикос, персик, яблоко, груша, томат, шиповник), сухофрукты (абрикос, персик, яблоко, груша), маринады (огурцы, помидоры, фенхель), томатная паста и т.д. в современной упоковке и дизайном. Для реализации этой программы, соответствия международными стандартами и для производства конкурентноспособной продукции предприятие нуждается в капитальном ремонте промышленных зданий, в установке современного оборудования и поточных линий. |
Паспорт инвестиционного проекта зерновых культур |
http://goo.gl/y49SS4 |
Описание проекта Переработка зерновых культур (яровая пшеница) в неорошаемых условиях (производство муки, хлеба и концентрированных кормов). Производство зерновых культур играет важную роль в производстве хлебопродуктов. Применение эффективных методов в неорошаемых условиях обеспечит существенный прогресс в производстве зерна. |
Паспорт инвестиционного проекта по созданию кооператива по сушке фруктов и овощей |
http://goo.gl/jiWGid |
Описание проекта Проект направлен на улучшение уровня жизни фермеров посредством содействия институциональной и физической инфраструктур для коммерциализации сельскохозяйственных продуктов. Это будет способствовать коммерциализации экологически чистых фруктов и овощей, производенных на месте и развитию соответствующих услуг, связанных с упаковкой и маркировкой, созданию новых рабочих мест, установлению договорных отношений между покупателями и производителями, а также укреплению социальной ответственности органов власти местного самоуправления. Содействовать развитию соответствующих сортов сельскохозяйственных культур, переработке и реализации урожая Паракарского и соседних регионов, используя хорошую стратегическую позицию и возможности Паракарского региона. |
Паспорт инвестиционного проекта по прозводству тракторов |
http://goo.gl/lDAzGT |
Описание проекта Цель этого проекта – при помощи внешнего финансирования и привлечения потенциальных инвестиций начать и развить производство тракторов мощностью 30-85 лошадиных сил. Последнее может привести к увеличению объема производства, созданию новых рабочих мест и увеличению ожидаемой прибыли. Так, в 2011г. был выпущен опытный образец трактора, который был хорошо принят потребителями. Сегодня для производства аналогичных тракторов имеются все условия такие как: производственные территории, литейный цех, станочный парк, высококачественные инженерные кадры и квалифицированные специалисты. В целях реализации вышеуказанных работ, компания сотрудничает с зарубежными партнерами, в частности с российскими компаниями, которые считаются лидерами в этой отрасли и с которыми имеется предварительное соглашение о приобретении 25 комплектов запасных частей и агрегатов, при условии в дальнейшем организации работ собственными силами и увеличением объема производства. Проект направлен на завершение производства первой партии тракторов в количестве 50 производственных единиц, в результате реализации которой ожидается минимальная прибыль, что позволит одновременному производству собственными силами необходимых конструкций и деталей. Это позволит в случае производства следующей партии в 100 единиц, сократить импортированние деталей и конструкций и производить местную продукцию. Третье серийное производство, объем которого составит 150 единиц, позволит сократить импортирование деталей до минимума, что может привести к увеличению объемов производства, созданию новых рабочих мест и увеличению ожидаемой прибыли. |
Паспорт инвестиционного проекта по производству сапфира |
http://www.mineconomy.am/uploades/20130910110244149.pdf |
Благодаря своим уникальным свойствам (высокая твердость (уступает только алмазу), прочность, температура плавления, химическая и радиационная стойкость и оптическая прозрачность) сапфир востребован практически во всех областях науки и техники. Он является основой в производстве электроннных изделий (электроника), линз, глазных хирургических ножей, иллюминаторов космических кораблей, ракет, самолетов, светодиодов, и других многичесленных современных устройств. Искусственный сапфир по своим природным свойствам почти не уступает натуральному. В СССР в 60-80-е гг. бурно развивалось производство кристаллов и формирование уникальной научно-экспериментальной базы. В связи с научной деятельностью института кристаллографии Академии наук СССР были сформированы центры на Украине, в Армении и РСФСР, в частности, в Ставрополе. В течение этого периода, основным стимулом стало производство материалов, необходимых в лазерном производстве и электронного оборудования. Таким образом, в Армении была создана мощная инфраструктура на основе следующий предприятий: НПО “Лазерная техника”, Научно-исследовательский институт физики Академии наук Армянской ССР, несколько кафедр в ЕрГУ и Политехническом институте, Завод точных технических камней Нор Ачна, “Сапфир” Арзни, Кироваканский химический комбинат (Ванадзор), организации при министерстве радио- и электротехнической промышленности. Создавались приборы выращивания, были выращены многочисленные кристаллы как из выплавок, так и из растворов, в том числе и сапфиры. По уровню производства и применения сапфира, Армения входила в тройку государств вместе с РСФСР и Украиной. После распада СССР процесс почти был полностью прекращен, однако, осталась школа. Школа была одной из ведущих в мире, а унаследованный от советской науки способ выращивания сапфира, был лучшим. Предполагается организовать производство, основываясь на специалистов из вышеуказанных организаций, в течение пяти лет количество ТС- установок довести до 60 единиц, которое, в свою очередь (при прочих равных условиях) приведет к увеличению доли рынка компании, доведя его до 10%. Обязательно предусматривается выращивание и обработка кристаллов (резка, шлифовка, полировка). При этом общий объем инвестиций в проект сроком на 5 лет составит 41 млн. у. е. Прибыль компании по прогнозам, достигнет 47 млн. у. е. по окончании 5-го года, при условии, что сапфировые цилиндры будут продаваться по цене 450 у.е. за 1 кг, что уже низко. В любом случае, предполагаемое техническое оснащение компании внушает доверие, что компания будет готова к любому развитию событий на мировом рынке и сможет быстро среагировать на развития рынка. Таким образом, инвестиции в 41 млн. у. е. позволят Армении стать одним из лидеров на этом рынке. Это также позволит обеспечить страну научным потенциалом, занятостью и дальнейши развитием в области высоких технологий. Последнее позволит повысить рейтинг страны, имеющей область высоких технологий и, по нашему мнению, привлечет еще больше иностранных инвесторов, которые, в свою очередь, будут способствовать общему развитию страны и экономики. |
Расширение производства здоровых пищевых продуктов |
http://www.mineconomy.am/uploades/Teaser_Krup.pdf |
Описание проекта На протяжении тысячелетий люди, живущие на Ближнем Востоке, особенно армяне, молочно-кислые продукты употребляли в еде и как лечебное средство. Исследования показали, что молочно-кислые продукты синбиотики и содержат такие важные вещества необходимые для нормальной жизнедеятельности человеческого организма, как ацидофильные лактобактериии, которые являясь кислотоустойчивыми, легко проникают в желудочно-кишечный тракт и регулируют пищеварение. К кисломолочным продуктам относятся: Мацун, арабский лабан, азиатский айран т.д. Известный нам мацун изготовлен из натуральной закваски, являющейся многокомпонентной. Процесс ферментации происходит путем случайным / спонтанным / методом и, как правило, количество ацидлфильных лактобактерий не превышает пятидесяти миллионов единиц в одном литре вещества. В результате длительных исследований, Александр Селимян, выделив из натуральной закваски несколько сильных элементов и тем самым нейтрализуя их конкуренцию, получил ацидофильную закваску нового качества. При использовании такой закваски резко возросло количество ацидофильных лактобактерий /приблизительно в 20 раз/ и параллельно возникло натуральных шестнадцать аминокислот, которые являются чрезвычайно полезными для укрепления иммунитета организма. То есть, новой закваской можно получить косломолочные продукты нового качества. Мацун, полученный таким методом, назван БИОМАЦУН, на его основе сухой мацун – ЧОРАТАН, пищевая добавка для животных – КЕРАТАН, улучшитель для теста в хлебопекарном производстве – АЦАТАН. Трехлетний опыт ООО «Круп» приобретенный, в частности, в производстве авторских пищевых продуктов, показывает, что на армянском рынке существует дефицит качественных продуктов. Достаточно отметить, что компания без финансовых ресурсов удвоило годовое производство и объем продажи и параллельно разработала выпуск новых видов продукции. Наша цель состоит в том, чтобы найти финансового инвестора, который готов работать в области здорового питания, потому что мы приобрели доверие потребителей в этой области. |
Паспорт инвестиционного проекта по строительству теплицы |
http://www.mineconomy.am/uploades/Jermatun.pdf |
Описание проекта Цель проекта - организация высокотехнологичного производства экологически чистых сельхозпродуктов при значительно меньшей трудоемкости, создание рабочих мест и обеспечение высокой прибыли, иметь минимальную энергозависимость, организовать безотходное производство. Основное задание проекта - построить: 1.Биореактор для производства биогаза и биоудобрения,
Биореактор будет производить биогаз для собственных нужд. Сама теплица данного типа является энергосбережающей. За счет газа собственного производства, теплица станет стабильно работающим энергозащищенным объектом, снижая риски проекта, принесет 18-20% прибыли. В результате работы биореактора производится также биоудобрение, что по своим показателям в несколько раз выше, чем при производстве химических удобрений на данный момент в Республике Армения. Продавая по сравнительно низкой цене можно достичь преимущества на оптовом рынке при годовой прибыли 180 000 евро. Теплица типа VENLO на международном рынке имеет производительность, энергосбережение, руководство и компьютерное управление парниковыми системами. (показатели см. в предложении). |