Ծրագրի նպատակը Հայաստանում մրցունակ էլ. հասարակության ձևավորմանը և ձեռնարկությունների նորարարությանը նպաստում` ենթակառուցվածքների հզորացման և նպաստավոր միջավայրի ապահովման միջոցով: |
Ծրագրի նպատակը Հայաստանի հարավային շրջաններում զբոսաշրջության զարգացում ենթակառուցվածքային ծառայությունների բարելավման և ինստիտուցիոնալ կարողության ուժեղացման միջոցով: |
Ծրագրի նպատակը Ընկերություններին արտահանման խրախուսման, ներդրումների ներգրավման և որակի կառավարման ծառայությունների մատուցման բնագավառում ՀՀ կառավարության կարողությունների ամրապնդում ու հզորացում: |
Ծրագրի նպատակը Հյուսիս-հարավ ճանապարհային միջանցքի ներդրումային ծրագրի (Ծրագիր) նպատակն է զարգացնել ենթատարածաշրջանային և պետական տրանսպորտային ցանցը, բարելավել ճանապարհային ենթակառուցվածքը, ճանապարհային ցանցի կառավարման կարողությունը և Ծրագրում ընդգրկված ճանապարհների անվտանգությունը: |
Ծրագրի նպատակը Նոր Շիրակ-Արտաշատի խճուղի ճանապարհահատվածների կառուցում, Արտաշատի խճուղին Արտաշատի մայրուղուն կապող հանգույցի կառուցում: |
Ծրագրի նպատակը ՀՀ տրանսպորտային ենթակառուցվածքի` գործող երկաթուղային փոխադրումների ցանցի բարելավում: Ծրագրի նկարագիրը Երկաթուղին սկիզբ է առնելու Գագարին կայարանից և հասնելու է մինչև հարավային սահմանամերձ Ագարակ քաղաքը, հաջորդաբար անցնելով Գավառ, Մարտունի, Կարմրաշեն, Ջերմուկ, Ծղուկ, Տաթև, Կապան և Մեղրի բնակավայրերով: Նոր ուղու երկարությունը 271,1 կմ է: Շինարարության սկիզբը` 2015թ., շահագործման հանձնում` 2021թ., շահագործման ժամանակահատված` 30 տարի շինարարության ավարտից սկսած: |
Թափոնների մեխանիկական եղանակով կենսաբանական մշակման կայանի կառուցում և շահագործում |
Ծրագրի նպատակը ՀՀ-ում կոշտ թափոնների կառավարման (ԿԹԿ) համակարգում թափոնների մեխանիկական եղանակով կենսաբանական մշակման (ՄԿՄ) գործարանի կառուցումն ու շահագործումն է: Ծրագրի նկարագիրը ՄԿՄ թափոնների մշակման այնպիսի տեխնոլոգիա է, որով մասամբ մշակվում են տնային տնտեսությունների խառը թափոնները և մեխանիկական ձևով հեռացվում են թափոնների որոշ մասերը, իսկ մյուս մասերը մշակվում են կենսաբանորեն, թույլ տալով թափոնների մեջ պարունակված ռեսուրսների վերականգնումը և մնացած մասի նվազեցումն ու կայունացումը: Տեխնոլոգիան հիմնականում նախատեսված է կոշտ կենցաղային թափոնների խառնուրդի մշակման համար, սովորաբար նաև ստեղծում են տնային տնտեսություններում տեղում առանձնացման միջոցով գոյացած վերամշակվելիք թափոնների (ապակի, մետաղներ, պոլիէթիլենային նյութեր, թուղթ, ստվարաթուղթ, պլաստմասսա և այլն) հավաքման համար զուգահեռ համակարգեր: |
«Նոյլենդ» պատմահնագիտական և զբոսաշրջության կենտրոնի ստեղծում |
Ծրագրի նպատակը Ծրագրի նպատակն է Երևանում ստեղծել ժամանակակից չափորոշիչներին համապատասխան պատմահնագիտական և զբոսաշրջության կենտրոն: Ծրագրի նկարագիրը Ծրագիրը նախատեսում է հետևյալ հատվածների կառուցում.
|
Ծրագրի նպատակը Հայաստանի հիդրոէներգետիկայի զարգացման համար կարևոր նշանակություն ունի Շնողի ՀԷԿ-ի կառուցումը: Ծրագրի նկարագիրը Շնողի ՀԷԿ-ի գլխամասային հանգույցը կառուցվելու է Ձորագետ և Փամբակ գետերի միավորումից հետո Դեբեդ գետի սկզբնամասում: Նախատեսվում է Շնող ՀԷԿ-ի դերիվացիայի վրա ուղղել Մարց և Կիստում վտակների հոսքերը: Շնող ՀԷԿ-ի կառուցումը նախատեսվում է իրականացնել մասնավոր ֆինանսական միջոցներ ներգրավելու տարբերակով:
Ծրագրի նպատակը Հայաստանի Էներգետիկայի զարգացման համար կարևոր նշանակություն ունի Ջերմաղբյուրի երկրաջերմային էլեկտրակայանի կառուցումը: Ծրագրի նկարագիրը Երկրաջերմային էլեկտրակայաններ կառուցելու տեղանքներից մեկը Ջերմաղբյուրն է, որի երկրաբանական և երկրաֆիզիկական հետազոտությունները թույլ են տալիս ենթադրել, որ մոտ 2500-3000 մետր խորության վրա առկա են բարձր ճնշմամբ (20-25 մթն. Ճնշ.) տաք ջրի (մինչև 250oC) պաշարներ: Այդ տվյալների հաստատման դեպքում նշված տեղանքում հնարավոր կլինի կառուցել Հայաստանում առաջին մոտ 25ՄՎտ հզորությամբ երկրաջերմաէլեկտրակայանը: |
Ծրագրի նպատակը Հայաստանի էներգետիկայի զարգացման համար կարևոր նշանակություն ունի Սեմյոնովկայի հողմաէլեկտրակայանի կառուցումը: Ծրագրի նկարագիրը Սևանի Սեմյոնովկա լեռնանցքում իրականացված մոնիթորինգի և տեխնիկատնտեսական հիմնավորման համաձայն`
Ծրագրի նպատակը Հայաստանի հիդրոէներգետիկայի զարգացման համար կարևոր նշանակություն ունի Լոռիբերդ ՀԷԿ-ի կառուցումը Ձորագետի վրա: Ծրագրի նկարագիրը Հայաստանի հիդրոէներգետիկայի զարգացման համար կարևոր նշանակություն ունի Լոռիբերդ ՀԷԿ-ի կառուցումը Ձորագետի վրա: Լոռիբերդ ՀԷԿ-ի կառուցման ֆինանսավորումը նախատեսվում է իրականացնել մասնավոր ֆինանսական միջոցներ ներգրավելու տարբերակով:
Ծրագրի նպատակը Երևանի ՋԷԿ-ում 400-450 ՄՎտ հզորությամբ համակցված ցիկլով աշխատող երկրորդ շոգեգազային էներգաբլոկի կառուցում: Ծրագրի նկարագիրը Երևանի ՀՇԳՑ առաջին էներգաբլոկը ամենամրցունակն է Հայաստանի էներգահամակարգի ջերմային էլեկտրակայանների, ինչպես նաև շատ այլ հիդրոէլեկտրակայանների նկատմամբ: Նախատեսվում է Երևանի ՀՇԳՑ 2-րդ էներգաբլոկը աշխատեցնել ՀՀ էներգահամակարգի բազային բեռի գրաֆիկով: Երևանի ՋԷԿ-ում 400-450 ՄՎտ հզորությամբ համակցված ցիկլով աշխատող երկրորդ շոգեգազային էներգաբլոկի կառուցումը պահանջված է` մինչև 2,8-3,1 մլրդ կՎտ.Ժ էլեկտրաէներգիայի արտադրությամբ: |
Փողոցների, այգիների ավտոմատ լուսավորում արևային մարտկոցների հիման վրա |
Ծրագրի նպատակը Փողոցներում տեղադրել արևային էներգիայով աշխատող լուսատուներ` նվազեցնելով քաղաքային ցանցերի ծանրաբեռնվածությունը և նպաստելով ֆինանսական միջոցների տնտեսմանը: Ծրագրի նկարագիրը Ցերեկային լույսի ընթացքում արևային էներգիան հավաքվում է մարտկոցում, վերածվում է էլետրաէներգիայի արևային մարտկոցներում, և գիշերային ժամերին ապահովում է արտաքին լուսավորությունը: Փողոցային լապտերների արդյունավետ աշխատանքն ապահովվում է դրանք բաց և արևային լույսով լուսավորվող տարածքներում տեղադրելով: |

State Investment Programs
To form in Armenia a competitive e-society and innovation by strengthening the underlying infrastructure and enabling environment.
Tourism Infrastructures and Local Economic Development
http://www.mineconomy.am/uploades/20140108093917282.pdf
Project objective
Tourism development in Armenia's southern regions by improving infrastructure services and strengthening institutional capacity.
Trade Promotion And Quality Infrastructure
http://www.mineconomy.am/uploades/20140108093926658.pdf
To strengthen the Government’s capacity be means of supporting the companies export, investment attraction and improving the quality management services.
North-South Road Corridor Ivestment program
http://www.mineconomy.am/uploades/1_NS_Arm.pdf
Develop a subregional and state transport network, improve transport infrastructure and project management as well as enhance road safety.
Sustainable Urban Development Investment program
http://www.mineconomy.am/uploades/2_SUDIP_Arm.pdf
New Shirak-Artashat highway road construction.
Southern Armenia Railway Construction
http://www.mineconomy.am/uploades/3_Railway_Arm.pdf
Improving the transportation infrastructure in Armenia through rehabilitating the existing operating central railway system.
Project description
The railway will start from Gagarin station and will go to town Agarak in the southern border, and then it will pass through Gavar, Martuni, Karmrashen, Jermuk, Tsghuk, Tatev, Kapan and Meghri. The railway length is 271, 71km.
Construction commencement will be in 2015 and operation data in 2021, operation period 30 years from the end of the construction.
Construction and Operation of Mechanical-biological
Waste Treatment
Technology
http://www.mineconomy.am/uploades/4_MBT_Project_Arm.pdf
Construction and operation of mechanical-biological waste treatment (MBT) plant in solid waste management in the Republic of Armenia.
MBT is a waste treatment technology that partially processes mixed household waste by mechanically removing some parts of the waste and by biologically treating others, so that enabling the recovery of the resources contained in the waste and reducing and stabilizing the residual fraction.The technology is mainly designed to treat mixed municipal solid domestic waste, usually have also established parallel systems for collection of recyclables (glass, metals, paper, cardboard, plastics) obtained by source separation in households.
«Noyland»  Historical, Archeological and Tourism Center
http://www.mineconomy.am/uploades/5_Noyland_Arm.pdf
Creation of  historical, archeological  and tourism modern center.
The project is designed for:
• Construction of Noah's Ark which is planned to use as an open-air amphitheater or as a hotel.
• Shops, trade centres, restaurants, old  winery.
• Housing in the territory of village (small buildings)
• Grape and fruit gardens
Shnogh Hydropower Construction program
http://www.mineconomy.am/uploades/7_Shnogh_HPP_Arm.pdf
Shnogh hydropower construction is of great importance for the Armenian energy sector development.
Shnogh HPP will be build in the top of Debet River after the unification of Dzoraget and Pambak rivers. The construction is designed involving private financing means:
1. Installed capacity - 76MW
2. energy annual production – 300 mln kW
Jermaghbyur Geothermal Power Plant Construction
http://www.mineconomy.am/uploades/8_Jermaghbyur_Arm.pdf
Construction of Jermaghbyur Geothermal Power Plant construction is of great importance for the Armenian energy sector development.
Jermaghbyur is the area to build geothermal PPs, geological and geophysical researches suppose that about 2500-3000 meters in depth (20-25 atm. pressure), there are hot water resources (up to 250oC).
Semyonovka Wind Power Plant Construction Project
http://www.mineconomy.am/uploades/9_Semyenovka_Arm.pdf
Semyonovka wind power plant construction is of great importance for the Armenian energy sector development.
Based on the monitoring and feasibility carried out in Semyonovka mountain chain in the region of Sevan.
1. Installed capacity - 34MW;
2. Annual energy production - 4mln KW/h
Loriberd Hydropower Plant Construction
http://www.mineconomy.am/uploades/10_Loriberd_Arm.pdf
Loriberd hydropower plant construction is of great importance for the Armenian energy sector development.
Loriberd hydropower plant construction in Dzoraget is of great importance for the Armenian energy sector development. The construction is designed involving private financing means:
• Installed capacity - 66 MW
• Annual energy production – about 200 mln.kW/h
Yerevan Thermal Power Plant Construction of the Second Energy Block
http://www.mineconomy.am/uploades/11_Yerevan_JEK_Arm.pdf
Construction of the second combined cycle co-generation power with 400-450 MW capacity in Yerevan TPP.
The first power unit of the Yerevan TPP is the most competitive among the thermal power stations of the Armenian energy sector. The TPP II is foreseen to operate as to the regime of energetic system RA. The combined cycle unit with 400 -450MW capacity is to supply power capacity up to 2,8/3,1 mlrd kW/h
Streets, Parks Automatic Lighting based on Solar Batteries
http://www.mineconomy.am/uploades/teaser_lapter.pdf
To install solar energy illuminators, reducing the workload network  and  decreasing the energy consumption.
At daylight solar energy is collected in the battery, turns into electricity, and provides illumination at night. Streetlight efficient operation is ensured by placing them in an open and sunlight illuminated areas.