Ծրագրի նպատակը Հայաստանում մրցունակ էլ. հասարակության ձևավորմանը և ձեռնարկությունների նորարարությանը նպաստում` ենթակառուցվածքների հզորացման և նպաստավոր միջավայրի ապահովման միջոցով: |
Ծրագրի նպատակը Հայաստանի հարավային շրջաններում զբոսաշրջության զարգացում ենթակառուցվածքային ծառայությունների բարելավման և ինստիտուցիոնալ կարողության ուժեղացման միջոցով: |
Ծրագրի նպատակը Ընկերություններին արտահանման խրախուսման, ներդրումների ներգրավման և որակի կառավարման ծառայությունների մատուցման բնագավառում ՀՀ կառավարության կարողությունների ամրապնդում ու հզորացում: |
Ծրագրի նպատակը Հյուսիս-հարավ ճանապարհային միջանցքի ներդրումային ծրագրի (Ծրագիր) նպատակն է զարգացնել ենթատարածաշրջանային և պետական տրանսպորտային ցանցը, բարելավել ճանապարհային ենթակառուցվածքը, ճանապարհային ցանցի կառավարման կարողությունը և Ծրագրում ընդգրկված ճանապարհների անվտանգությունը: |
Ծրագրի նպատակը Նոր Շիրակ-Արտաշատի խճուղի ճանապարհահատվածների կառուցում, Արտաշատի խճուղին Արտաշատի մայրուղուն կապող հանգույցի կառուցում: |
Ծրագրի նպատակը ՀՀ տրանսպորտային ենթակառուցվածքի` գործող երկաթուղային փոխադրումների ցանցի բարելավում: Ծրագրի նկարագիրը Երկաթուղին սկիզբ է առնելու Գագարին կայարանից և հասնելու է մինչև հարավային սահմանամերձ Ագարակ քաղաքը, հաջորդաբար անցնելով Գավառ, Մարտունի, Կարմրաշեն, Ջերմուկ, Ծղուկ, Տաթև, Կապան և Մեղրի բնակավայրերով: Նոր ուղու երկարությունը 271,1 կմ է: Շինարարության սկիզբը` 2015թ., շահագործման հանձնում` 2021թ., շահագործման ժամանակահատված` 30 տարի շինարարության ավարտից սկսած: |
Թափոնների մեխանիկական եղանակով կենսաբանական մշակման կայանի կառուցում և շահագործում |
Ծրագրի նպատակը ՀՀ-ում կոշտ թափոնների կառավարման (ԿԹԿ) համակարգում թափոնների մեխանիկական եղանակով կենսաբանական մշակման (ՄԿՄ) գործարանի կառուցումն ու շահագործումն է: Ծրագրի նկարագիրը ՄԿՄ թափոնների մշակման այնպիսի տեխնոլոգիա է, որով մասամբ մշակվում են տնային տնտեսությունների խառը թափոնները և մեխանիկական ձևով հեռացվում են թափոնների որոշ մասերը, իսկ մյուս մասերը մշակվում են կենսաբանորեն, թույլ տալով թափոնների մեջ պարունակված ռեսուրսների վերականգնումը և մնացած մասի նվազեցումն ու կայունացումը: Տեխնոլոգիան հիմնականում նախատեսված է կոշտ կենցաղային թափոնների խառնուրդի մշակման համար, սովորաբար նաև ստեղծում են տնային տնտեսություններում տեղում առանձնացման միջոցով գոյացած վերամշակվելիք թափոնների (ապակի, մետաղներ, պոլիէթիլենային նյութեր, թուղթ, ստվարաթուղթ, պլաստմասսա և այլն) հավաքման համար զուգահեռ համակարգեր: |
«Նոյլենդ» պատմահնագիտական և զբոսաշրջության կենտրոնի ստեղծում |
Ծրագրի նպատակը Ծրագրի նպատակն է Երևանում ստեղծել ժամանակակից չափորոշիչներին համապատասխան պատմահնագիտական և զբոսաշրջության կենտրոն: Ծրագրի նկարագիրը Ծրագիրը նախատեսում է հետևյալ հատվածների կառուցում.
|
Ծրագրի նպատակը Հայաստանի հիդրոէներգետիկայի զարգացման համար կարևոր նշանակություն ունի Շնողի ՀԷԿ-ի կառուցումը: Ծրագրի նկարագիրը Շնողի ՀԷԿ-ի գլխամասային հանգույցը կառուցվելու է Ձորագետ և Փամբակ գետերի միավորումից հետո Դեբեդ գետի սկզբնամասում: Նախատեսվում է Շնող ՀԷԿ-ի դերիվացիայի վրա ուղղել Մարց և Կիստում վտակների հոսքերը: Շնող ՀԷԿ-ի կառուցումը նախատեսվում է իրականացնել մասնավոր ֆինանսական միջոցներ ներգրավելու տարբերակով:
Ծրագրի նպատակը Հայաստանի Էներգետիկայի զարգացման համար կարևոր նշանակություն ունի Ջերմաղբյուրի երկրաջերմային էլեկտրակայանի կառուցումը: Ծրագրի նկարագիրը Երկրաջերմային էլեկտրակայաններ կառուցելու տեղանքներից մեկը Ջերմաղբյուրն է, որի երկրաբանական և երկրաֆիզիկական հետազոտությունները թույլ են տալիս ենթադրել, որ մոտ 2500-3000 մետր խորության վրա առկա են բարձր ճնշմամբ (20-25 մթն. Ճնշ.) տաք ջրի (մինչև 250oC) պաշարներ: Այդ տվյալների հաստատման դեպքում նշված տեղանքում հնարավոր կլինի կառուցել Հայաստանում առաջին մոտ 25ՄՎտ հզորությամբ երկրաջերմաէլեկտրակայանը: |
Ծրագրի նպատակը Հայաստանի էներգետիկայի զարգացման համար կարևոր նշանակություն ունի Սեմյոնովկայի հողմաէլեկտրակայանի կառուցումը: Ծրագրի նկարագիրը Սևանի Սեմյոնովկա լեռնանցքում իրականացված մոնիթորինգի և տեխնիկատնտեսական հիմնավորման համաձայն`
Ծրագրի նպատակը Հայաստանի հիդրոէներգետիկայի զարգացման համար կարևոր նշանակություն ունի Լոռիբերդ ՀԷԿ-ի կառուցումը Ձորագետի վրա: Ծրագրի նկարագիրը Հայաստանի հիդրոէներգետիկայի զարգացման համար կարևոր նշանակություն ունի Լոռիբերդ ՀԷԿ-ի կառուցումը Ձորագետի վրա: Լոռիբերդ ՀԷԿ-ի կառուցման ֆինանսավորումը նախատեսվում է իրականացնել մասնավոր ֆինանսական միջոցներ ներգրավելու տարբերակով:
Ծրագրի նպատակը Երևանի ՋԷԿ-ում 400-450 ՄՎտ հզորությամբ համակցված ցիկլով աշխատող երկրորդ շոգեգազային էներգաբլոկի կառուցում: Ծրագրի նկարագիրը Երևանի ՀՇԳՑ առաջին էներգաբլոկը ամենամրցունակն է Հայաստանի էներգահամակարգի ջերմային էլեկտրակայանների, ինչպես նաև շատ այլ հիդրոէլեկտրակայանների նկատմամբ: Նախատեսվում է Երևանի ՀՇԳՑ 2-րդ էներգաբլոկը աշխատեցնել ՀՀ էներգահամակարգի բազային բեռի գրաֆիկով: Երևանի ՋԷԿ-ում 400-450 ՄՎտ հզորությամբ համակցված ցիկլով աշխատող երկրորդ շոգեգազային էներգաբլոկի կառուցումը պահանջված է` մինչև 2,8-3,1 մլրդ կՎտ.Ժ էլեկտրաէներգիայի արտադրությամբ: |
Փողոցների, այգիների ավտոմատ լուսավորում արևային մարտկոցների հիման վրա |
Ծրագրի նպատակը Փողոցներում տեղադրել արևային էներգիայով աշխատող լուսատուներ` նվազեցնելով քաղաքային ցանցերի ծանրաբեռնվածությունը և նպաստելով ֆինանսական միջոցների տնտեսմանը: Ծրագրի նկարագիրը Ցերեկային լույսի ընթացքում արևային էներգիան հավաքվում է մարտկոցում, վերածվում է էլետրաէներգիայի արևային մարտկոցներում, և գիշերային ժամերին ապահովում է արտաքին լուսավորությունը: Փողոցային լապտերների արդյունավետ աշխատանքն ապահովվում է դրանք բաց և արևային լույսով լուսավորվող տարածքներում տեղադրելով: |

Электронное общество и инноввации для конкуренции |
Цель проекта Формирование конкурентоспособного электронного общества и инновационное содействие предприятиям посредством усиления инфраструктуры и обеспечения благоприятной среды. |
|
Инфраструктуры туризма и развитие местной экономики |
http://www.mineconomy.am/uploades/20140108093917282.pdf |
Цель проекта Развитие туризма в южных регионах Армении путем улучшения инфраструктурных услуг и усиления институциональных возможностей.
Стимуляция торговли и инфрастуктуры качества |
http://www.mineconomy.am/uploades/20140108093926658.pdf |
Цель проекта Усиление и укрепление возможностей правительства РА в сфере предоставления услуг по управлению качеством, поощрение экспорта, привлечение инвестиций. |
Инвестиционнная программа Северо-южного дорожного коридора |
http://www.mineconomy.am/uploades/1_NS_Arm.pdf |
Цель проекта Цель инвестиционной программы Северо-южного дорожного коридора (Программа) - развитие инфрарегиональной и государственной транспортной сетей, улучшение дорожной инфраструктуры, возможность управления дорожной сетью и безопасность дорог, вовлеченных в Программу. |
Инвестиционная программа по устойчивому развитию города |
http://www.mineconomy.am/uploades/2_SUDIP_Arm.pdf |
Цель проекта Строительство дорог Нор Ширак-Арташат (перекресток), строительство соединяющего узла Арташат перекрестка с Арташатским шоссе. |
Программа по строительству южной железной дороги |
http://www.mineconomy.am/uploades/3_Railway_Arm.pdf |
Цель проекта Улучшение сети действующей железнодорожной транспортировки - транспортной инфраструктуры РА. Описание проекта Железная дорога начнется со станции Гагарин и достигнет до южной границы – г. Агарак, последовательно проходя через Гавар, Мартуни, Кармрашен, Джермук, Цгук, Татев, Мегри, Капан. Длина пути - 271,1 км. Начало строительства - 2015 г., ввод в эксплуатацию – 2021г., период эксплуатации – 30лет после завершения строительства. |
Строительство и эксплуатация станции биологической обработки отходов механическим способом |
http://www.mineconomy.am/uploades/4_MBT_Project_Arm.pdf |
Цель проекта Строительство и эксплуатация завода биологической обработки отходов механическим способом в системе управления твердыми отходами РА. Описание проекта Биологическая обработка отходов это такая технология, в которой частично обрабатываются бытовые смешанные отходы и механическим способом удаляются некоторые части отходов, а другие части обрабатываются биологически, что дает возможность восстановить ресурсы в отходах, стабилизация и уменьшение оставшейся части. Технология в основном предназначена для обработки твердых смешанных бытовых отходов, но и способствует созданию параллельных сиcтем для сбора вторсырья. |
Создание историко-археологического и туристического центра «Нойленд» |
http://www.mineconomy.am/uploades/5_Noyland_Arm.pdf |
Цель проекта Создание историко-археологического и туристического центра соответствующему современным стандартам. Описание проекта Программа планирует строительство следующих секторов:
Программа по строительству гидроэлектростанции в Шнохе |
http://www.mineconomy.am/uploades/7_Shnogh_HPP_Arm.pdf |
Цель проекта Строительство гидроэлектростанции в Шнохе имеет большое значение для развития гидроэнергетики Армении. Описание проекта Головной узел Шнохской ГЭС будет построен в начальной части реки Дебед – после слияния рек Дзорагет и Памбак. На деривацию Шнохской ГЭС предусматривается направить потоки рек Марц и Кистум. Строительство Шнохской ГЭС предусматривается осуществить в варианте привлечения частных финансовых средств.
Программа по строительству геотермальной электростанции термоисточника |
http://www.mineconomy.am/uploades/8_Jermaghbyur_Arm.pdf |
Цель проекта Строительство геотермальной электростанции термоисточника имеет большое значение для развития энергетики Армении. Описание проекта Для строительства геотермальных электростанций начались поисковые работы по обнаружению перспективных геотермальных источников. Одним из этих источников является Джермахбюр. Проведенные геологические и геофизические исследования позволяют предполагать, что в районе Джермахбюра на глубине около 2500-3000 метров существуют ресурсы горячей воды (до 250оC при давлении 20-25 атм). При подтверждении этих данных в вышеуказанном месте возможно будет построить первую в Армении геотермальную станцию мощностью в 25 МВт.
Программа по строительству ветряной электростанции в Семеновке |
http://www.mineconomy.am/uploades/9_Semyenovka_Arm.pdf |
Цель проекта Строительство ветряной электростанции в Семеновке имеет большое значение для развития энергетики Армении. Описание проекта Согласно проведенным мониторинговым работам на Семеновском перевале Севана составлено технико-экономическое обоснование строительства ветряной электростанции суммарной постановочной мощностью 35 МВт и среднегодовой производительностью электроэнергии 62,4 млн.кВт/ч. |
Программа по строительству гидроэлектростанции Лориберд |
http://www.mineconomy.am/uploades/10_Loriberd_Arm.pdf |
Цель проекта Для гидроэнергетического развития Армении важное значение имеет строительство на реке Дзорагет Лорибердской ГЭС. Описание проекта Строительство гидроэлектростанции Лориберд на реке Дзорагет имеет большое значение для развития гидроэнергетики Армении. Финансирование строительства Лорибердской ГЭС предусматривается осуществить в варианте привлечения частных финансовых средств.
Программа по строительству энергоблока ТЭЦ- II г. Еревана |
http://www.mineconomy.am/uploades/11_Yerevan_JEK_Arm.pdf |
Цель проекта Строительство второго блока электростанции с комбинированным парогазовым циклом (ЭКПГЦ) Ереванской ТЭЦ мощностью 400-450 МВт. Описание проекта Первый блок электростанции с комбинированным парогазовым циклом (ЭКПГЦ) Ереванской ТЭЦ в энергосистеме Армении является наиболее конкурентоспособным по сравнению с тепловыми электростанциями и многими другими гидроэлектростанциями. Второй энергоблок планируется запустить по графику базовой нагрузки. Строительство второго блока электростанции с комбинированным парогазовым циклом (ЭКПГЦ) Ереванской ТЭЦ мощностью 400-450 МВт обеспечит прозводительность энергии до 2,8-3,1 млрд. кВт/ч. |
Автоматическое освещение улиц и садов на основе солнечных батарей |
http://www.mineconomy.am/uploades/teaser_lapter.pdf |
Цель проекта Установление уличных фонарей, работающих на энергии солнца, уменьшив нагрузку на городские сети и способствуя экономии финансовых средств. Описание проекта Солнечная энергия кумулируется в батареях, превращается в электроэнергию в солнечных батареях и обеспечивает освещение в ночное время. Эффективная работа уличных фонарей обеспечивается путем их размещения в открытых и хорошо освещенных солнечным светом участках. |