Գիտնականներն ասել են, թե ինչ են անում ֆասթֆուդն ու քաղցրավենիքներն  ուղեղի  հետ
Քյոլնի (Գերմանիա) Մաքս Պլանկի մետաբոլիկ հետազոտությունների ինստիտուտի գիտնականները Յեյլի համալսարանի (ԱՄՆ) հետ համատեղ պարզել են ճարպային և քաղցր սննդի ազդեցությունն ուղեղի վրա։
Cell Metabolism ամսագրում հրապարակված հետազոտության համաձայն՝ գիտնականները պարզել են, որ նման սնունդն ակտիվացնում է ուղեղի դոպամիներգիկ համակարգը։ Այն պատասխանատու է մոտիվացիայի և պարգևատրման համար, ինչը փոխում է սննդի ընկալումը։
«Մեր ակտիվության չափումները ցույց են տվել, որ ուղեղը վերականգնվում է չիպսերի և այլ վնասակար մթերքների օգտագործման միջոցով: Այն ենթագիտակցորեն սովորում է նախապատվությունը տալ հենց այդպիսի մթերքներին: Ուղեղի այս փոփոխությունների շնորհիվ մենք անգիտակցաբար միշտ կնախընտրենք շատ շաքար ու ճարպ պարունակող մթերքներ»,– shantnews-ի փոխանցմամբ՝ բացատրում է հրատարակությունը Մարկ Տիտգեմեյերի առաջատար հետազոտությունը:
Հետազոտությանը մասնակցել է մարդկանց երկու խումբ. առաջինի մասնակիցներն իրենց սովորական կերակուրների հետ ստացել են փոքրիկ յուղոտ և քաղցր պուդինգ: Մյուս խմբում կամավորները կերել են նմանատիպ կալորիականությամբ, բայց ավելի քիչ յուղոտ աղանդեր: Ութ շաբաթվա ընթացքում հետազոտողները չափել են ուղեղի ակտիվությունը:
Նշվում է, որ ուսումնասիրության ընթացքում առաջին խմբի կամավորներն ավելի շատ քաշ չեն հավաքել, իսկ արյան մեջ շաքարի ու խոլեստերինի մակարդակը չի փոխվել։ Սակայն հետազոտողները կարծում են, որ ուղեղում նոր կապերի ստեղծման պատճառով իրենց համար դժվար կլինի հրաժարվել քաղցրավենիքից։ Նույնիսկ եթե նախկինում նման մթերքներ չեն օգտագործել։

Ученые рассказали, что фаст-фуд и сладости делают с мозгом
Ученые из Института метаболических исследований Макса Планка в Кёльне (Германия) в сотрудничестве с Йельским университетом (США) выяснили влияние жирной и сладкой пищи на мозг.
Согласно исследованию, опубликованному в журнале Cell Metabolism, ученые обнаружили, что такая пища активирует дофаминергическую систему мозга. Он отвечает за мотивацию и вознаграждение, что меняет восприятие пищи.
«Наши измерения активности показали, что мозг перестраивается при употреблении чипсов и других вредных продуктов. Он подсознательно учится предпочитать именно такие продукты. Благодаря этим изменениям в мозге мы всегда будем неосознанно отдавать предпочтение продуктам с большим количеством сахара и жира», — объясняет Марк Титгемейер, ведущий исследователь издания, сообщает shantnews.
В исследовании приняли участие две группы людей. участники первого получали небольшой жирно-сладкий пудинг с их обычной едой. В другой группе добровольцы съели десерт с такой же калорийностью, но менее жирный. В течение восьми недель исследователи измеряли активность мозга.
Отмечается, что за время исследования добровольцы первой группы не прибавили в весе, а уровень сахара и холестерина в крови не изменился. Однако исследователи считают, что из-за создания новых связей в мозгу им будет сложно отказаться от сладкого. Даже если они раньше не употребляли такие продукты.