Ստարտափներ, որոնք աշխատում են մարդկանց ուղեղի հետ
Վերջին տարիներին նյարդատեխնոլոգիաներում արձանագրվել է ներդրումների ծավալների աճ: Այս ոլորտում ներդրումներ են կատարում Իլոն Մասկը, Բիլ Գեյթսը, Ջեֆ Բեզոսը, Մարկ Ցուկերբերգը և մոլորակի այլ հայտնի (և ոչ այնքան) միլիարդատերերը։ Բժշկությունը նեյրոտեխնոլոգիաների կիրառման հիմնական ոլորտներից մեկն է, որտեղ նկատելի է ֆինանսական միջոցների ներհոսքը:
Երկիր մոլորակի բնակչությունը ծերանում է, սակայն բազմաթիվ առողջական կարիքներ բժշկական տեսանկյունից դեռ չեն բավարարվել: Առաջին հերթին խոսքը հենաշարժական ֆունկցիայի խանգարում ունեցող մարդկանց մասին է։ Այս խանգարումները ողնուղեղի մեխանիկական վնասվածքներ են և կենտրոնական նյարդային համակարգի հիվանդություններ, որոնք հանգեցնում են շարժունակության կորստի, ինչպես, օրինակ, Սթիվեն Հոքինգի դեպքում էր:
Ըստ այդմ, պետք է ինչ-որ ուղիներ փնտրել, որպեսզի մարդիկ պահպանեն կապը արտաքին աշխարհի հետ։ Իլոն Մասկն այդ նպատակով ստեղծել է Neuralink նախագիծը։ Ընկերությունը զբաղվում է միկրոչիպերի արտադրությամբ, որոնք ամրացվում են գանգի մեջ, ստանում ուղեղի ազդակներ եւ դրանք վերածում համակարգչի կամ սմարթֆոնի կառավարման ազդանշանի։
Synchron-ը, մշակել է էլեկտրոդներով չիպ, որոնք իմպլանտացիայի ժամանակ անոթների միջով անցնում են ուղեղ և ստացել է $75 միլիոն դոլար ներդրում, այդ թվում ՝ Բիլ Գեյթսից և Ջեֆ Բեզոսից։
Կյանքի ժամանակակից ռիթմը մեզ ստիպում է ավելի ու ավելի շատ ռիսկերի ենթարկվել, պարտականություններ ստանձնել ու անընդմեջ ընկնել ընկճախտի մեջ։ Այս ամենը ստեղծում է ուղեղի հետագծիչների անհրաժեշտություն, որոնք օգնում են հանգստանալ և վերահսկել հոգեհուզական վիճակը: Բոլորն արդեն ունեն խելացի ժամացույց, որը վերահսկում է ֆիզիկական գործունեության մակարդակը, սրտի զարկը, ճնշումը և այլ ցուցանիշներ, մինչդեռ ոչ ոք չունի սարք ՝ ուղեղի հոգնածության մակարդակը վերահսկելու համար:
Neiry ընկերությունը շուկա է թողարկել Mind Tracker, որը թույլ է տալիս զարգացնել օրգանիզմի դիմացկունությունը սրթեսների նկատմամբ։ Mind Tracker-ը նման է ֆիթնես ապարանջանի, միայն թե`ուղեղի համար: Գլխի ժապավենը կամ ականջակալները փափուկ շարժական ոսկեզօծ էլեկտրոդներով սերտորեն տեղավորվում են գլխի վրա և իրականացվում է էնցեֆալոգրաման, իսկ հատուկ հավելվածը ստացված տվյալների հիման վրա այն կարողանում է որոշել, թե ինչ վիճակում է գտնվում օգտատերը՝ արդյոք զգում է թուլություն, հոգնածություն, հուզմունք, սթրեսային վիճակում է, թե ոչ: Եթե մարդու վիճակը ծրագրով սահմանվում է որպես անբավարար, նա խորհուրդ է տալիս հատուկ դասընթացներ անցնել սթրեսի դեմ պայքարելու համար: Նման դասի շրջանակներում օգտատերը լսում է ձայներ. որքան շատ է մարդու մոտ արձանագրվում հոգեհուզական իրավիճակի բարելավում, այնքան ավելի հստակ է դառնում ազդանշանը։
Կա նաև այնպիսի տարբերակ, ինչպիսին է ուշադրության պահպանումը այն մակարդակի վրա, որն անհրաժեշտ է բարդ խնդիրների լուծման համար: Նեյրոստիմուլյացիայի մեթոդները թույլ են տալիս նաև պայքարել այնպիսի խանգարումների դեմ, ինչպիսիք են անհանգստությունը և ընկճախտը: Ոչ բոլորի համար է արդյունավետ դեղորայքային բուժումը և ոչ բոլորին է հասանելի հոգեթերապիան։ Այս ուղղությամբ, մասնավորապես, հաջողությամբ աշխատում և ներդրումներ է ներգրավում Inner Cosmos ստարտափը։ Կամավորի գլխում էլեկտրոդներով իմպլանտ են տեղադրել, որոնք օրը մեկ անգամ ուղեղի որոշակի հատվածին ազդանշաններ են ուղարկում։ Եթե մեկ տարվա ընթացքում ուսումնասիրությունը լավ արդյունքներ արձանագրի, մեթոդը կարող է սկսել օգտագործվել դեպրեսիայի բուժման համար:
Հաջորդ միտումը, որը գրավեց ներդրողների ուշադրությունը, ուղեղի ազդանշանների վերափոխումն է այս կամ այն գործունեության: Օրինակ, Ցուկերբերգի ապարանջանը CTRL-Labs-ից: Այն արդեն կարող է կարդալ նեյրոնների գործունեությունը դաստակի մկաններից: Հեռանկարում, զուտ տեխնիկապես, դա թույլ կտա ստեղնաշարի կոճակներն ավելի արագ աշխատեցնել։
Իսկ P300 տեխնոլոգիան ազդանշան է, որը գործարկվում է 300 մվ-ից հետո այն պահից, երբ մարդը ծանոթ բան է տեսել: Նման նախագիծը լավ է օդանավակայանների, ուղեբեռի ստուգման ծառայությունների համար։ Նկարագրված տեխնոլոգիայի էությունն այն է, որ մասնագետը օդանավակայանների ցանցի տվյալները ստանում է էկրանին բավականին բարձր արագությամբ ՝ 8-10 կադր/վրկ: Եվ երբ նրա վերապատրաստված կամ արդեն իսկ մարզված ուղեղը ինչ-որ կասկածելի բան է նկատում, P300-ի ներուժը գործարկվում է, և նշված պատկերն ուղարկվում է օդանավակայանի անվտանգության ծառայություն:
ԻՍՐԱՅԵԼԱԿԱՆ ՍՏԱՐՏԱՓԸ ՁԵՌՆՈՑ Է ՆԵՏՈՒՄ ՄՐՑԱԿԻՑՆԵՐԻՆ
Հատկապես լայն կիրառություն է ստացել նեյրոտեխնոլոգիաների օգտագործումը մարքեթինգի և գովազդի ոլորտում։ Կարելի է վստահորեն ասել, որ շատ ֆիլմեր անցել են նեյրոմարքեթինգային հետազոտությունների միջով։ Օրինակ, այտրեքերի օգնությամբ հետևում են, թե էկրանի որ հատվածին է փորձնակն ավելի շատ ու ավելի երկար նայում: Ստացված տվյալների հիման վրա որոշումներ են կայացվում, թե ինչ թողնել ֆիլմում և ինչ հեռացնել դրանից։ Այդպիսով բացահայտվում է, թե մարդիկ ինչին չեն արձագանքում և ինչն է նրանց նյարդայնացնում:

Startups that work with people's brains
In recent years, there has been an increase in investment volumes in neurotechnologies. Elon Musk, Bill Gates, Jeff Bezos, Mark Zuckerberg and other famous (and not so) billionaires of the planet invest in this sector. Medicine is one of the main areas of application of neurotechnology, where the influx of funds is noticeable.
The Earth's population is aging, but many medical health needs are still unmet. First of all, we are talking about people with impaired locomotor function. These disorders are mechanical injuries of the spinal cord and diseases of the central nervous system that lead to loss of mobility, as was the case with Stephen Hawking.
Accordingly, it is necessary to look for some ways for people to maintain contact with the outside world. Elon Musk created the Neuralink project for this purpose. The company is engaged in the production of microchips, which are fixed in the skull, receive brain impulses and turn them into a control signal for a computer or smartphone.
Synchron has developed a chip with electrodes that, when implanted, pass through blood vessels into the brain and has received $75 million in investment , including from Bill Gates and Jeff Bezos.
The modern rhythm of life forces us to take more and more risks, assume responsibilities and fall into depression one after another. All this creates the need for brain trackers that help to relax and control the psycho-emotional state. Everyone already has a smart watch that monitors the level of physical activity, heart rate, pressure and other indicators, while no one has a device to monitor the level of brain fatigue.
Neiry has launched Mind Tracker , which allows to develop the body's resistance to heartworms. Mind Tracker is like a fitness bracelet, only for the brain. A headband or headphones with soft removable gold-plated electrodes fit tightly on the head and an encephalogram is performed, and the special application, based on the received data, is able to determine the state of the user: whether he feels weak, tired, excited, stressed, or not? If the person's condition is defined by the program as unsatisfactory, he recommends taking special courses to combat stress. Within such a class, the user hears sounds. the more improvement in a person's psycho-emotional situation is recorded, the clearer the signal becomes.
There is also such a thing as maintaining attention at the level needed to solve complex problems. Neurostimulation techniques can also be used to combat disorders such as anxiety and depression. Drug treatment is not effective for everyone and psychotherapy is not available for everyone. In particular, the Inner Cosmos startup is successfully working and attracting investments in this direction. An implant with electrodes was placed in the volunteer's head, which send signals to a certain part of the brain once a day. If the study shows good results within a year, the method could be used to treat depression.
The next trend that attracted the attention of investors is the transformation of brain signals into one activity or another. For example, Zuckerberg's bracelet from CTRL-Labs. It can already read neuron activity from wrist muscles. In the future, purely technically, it will allow the keyboard buttons to work faster.
And the P300 technology is a signal that is triggered 300 ms after a person sees a familiar object. Such a project is good for airports, baggage check services. The essence of the described technology is that the specialist receives the airport network data on the screen at a fairly high speed, 8-10 frames/s. And when its trained or already trained brain notices something suspicious, the P300's potential is triggered and said image is sent to airport security.
ISRAELI STARTUP THROWS THE GLOVE TO COMPETITORS
The use of neurotechnologies is especially widely used in the field of marketing and advertising. It is safe to say that many films have undergone neuromarketing research. For example, with the help of trackers, they monitor which part of the screen the subject looks at more and longer . Based on the received data, decisions are made about what to leave in the film and what to remove from it. This reveals what people don't respond to and what irritates them.