Ստարտափներ, որոնք աշխատում են մարդկանց ուղեղի հետ
Վերջին տարիներին նյարդատեխնոլոգիաներում արձանագրվել է ներդրումների ծավալների աճ: Այս ոլորտում ներդրումներ են կատարում Իլոն Մասկը, Բիլ Գեյթսը, Ջեֆ Բեզոսը, Մարկ Ցուկերբերգը և մոլորակի այլ հայտնի (և ոչ այնքան) միլիարդատերերը։ Բժշկությունը նեյրոտեխնոլոգիաների կիրառման հիմնական ոլորտներից մեկն է, որտեղ նկատելի է ֆինանսական միջոցների ներհոսքը:
Երկիր մոլորակի բնակչությունը ծերանում է, սակայն բազմաթիվ առողջական կարիքներ բժշկական տեսանկյունից դեռ չեն բավարարվել: Առաջին հերթին խոսքը հենաշարժական ֆունկցիայի խանգարում ունեցող մարդկանց մասին է։ Այս խանգարումները ողնուղեղի մեխանիկական վնասվածքներ են և կենտրոնական նյարդային համակարգի հիվանդություններ, որոնք հանգեցնում են շարժունակության կորստի, ինչպես, օրինակ, Սթիվեն Հոքինգի դեպքում էր:
Ըստ այդմ, պետք է ինչ-որ ուղիներ փնտրել, որպեսզի մարդիկ պահպանեն կապը արտաքին աշխարհի հետ։ Իլոն Մասկն այդ նպատակով ստեղծել է Neuralink նախագիծը։ Ընկերությունը զբաղվում է միկրոչիպերի արտադրությամբ, որոնք ամրացվում են գանգի մեջ, ստանում ուղեղի ազդակներ եւ դրանք վերածում համակարգչի կամ սմարթֆոնի կառավարման ազդանշանի։
Synchron-ը, մշակել է էլեկտրոդներով չիպ, որոնք իմպլանտացիայի ժամանակ անոթների միջով անցնում են ուղեղ և ստացել է $75 միլիոն դոլար ներդրում, այդ թվում ՝ Բիլ Գեյթսից և Ջեֆ Բեզոսից։
Կյանքի ժամանակակից ռիթմը մեզ ստիպում է ավելի ու ավելի շատ ռիսկերի ենթարկվել, պարտականություններ ստանձնել ու անընդմեջ ընկնել ընկճախտի մեջ։ Այս ամենը ստեղծում է ուղեղի հետագծիչների անհրաժեշտություն, որոնք օգնում են հանգստանալ և վերահսկել հոգեհուզական վիճակը: Բոլորն արդեն ունեն խելացի ժամացույց, որը վերահսկում է ֆիզիկական գործունեության մակարդակը, սրտի զարկը, ճնշումը և այլ ցուցանիշներ, մինչդեռ ոչ ոք չունի սարք ՝ ուղեղի հոգնածության մակարդակը վերահսկելու համար:
Neiry ընկերությունը շուկա է թողարկել Mind Tracker, որը թույլ է տալիս զարգացնել օրգանիզմի դիմացկունությունը սրթեսների նկատմամբ։ Mind Tracker-ը նման է ֆիթնես ապարանջանի, միայն թե`ուղեղի համար: Գլխի ժապավենը կամ ականջակալները փափուկ շարժական ոսկեզօծ էլեկտրոդներով սերտորեն տեղավորվում են գլխի վրա և իրականացվում է էնցեֆալոգրաման, իսկ հատուկ հավելվածը ստացված տվյալների հիման վրա այն կարողանում է որոշել, թե ինչ վիճակում է գտնվում օգտատերը՝ արդյոք զգում է թուլություն, հոգնածություն, հուզմունք, սթրեսային վիճակում է, թե ոչ: Եթե մարդու վիճակը ծրագրով սահմանվում է որպես անբավարար, նա խորհուրդ է տալիս հատուկ դասընթացներ անցնել սթրեսի դեմ պայքարելու համար: Նման դասի շրջանակներում օգտատերը լսում է ձայներ. որքան շատ է մարդու մոտ արձանագրվում հոգեհուզական իրավիճակի բարելավում, այնքան ավելի հստակ է դառնում ազդանշանը։
Կա նաև այնպիսի տարբերակ, ինչպիսին է ուշադրության պահպանումը այն մակարդակի վրա, որն անհրաժեշտ է բարդ խնդիրների լուծման համար: Նեյրոստիմուլյացիայի մեթոդները թույլ են տալիս նաև պայքարել այնպիսի խանգարումների դեմ, ինչպիսիք են անհանգստությունը և ընկճախտը: Ոչ բոլորի համար է արդյունավետ դեղորայքային բուժումը և ոչ բոլորին է հասանելի հոգեթերապիան։ Այս ուղղությամբ, մասնավորապես, հաջողությամբ աշխատում և ներդրումներ է ներգրավում Inner Cosmos ստարտափը։ Կամավորի գլխում էլեկտրոդներով իմպլանտ են տեղադրել, որոնք օրը մեկ անգամ ուղեղի որոշակի հատվածին ազդանշաններ են ուղարկում։ Եթե մեկ տարվա ընթացքում ուսումնասիրությունը լավ արդյունքներ արձանագրի, մեթոդը կարող է սկսել օգտագործվել դեպրեսիայի բուժման համար:
Հաջորդ միտումը, որը գրավեց ներդրողների ուշադրությունը, ուղեղի ազդանշանների վերափոխումն է այս կամ այն գործունեության: Օրինակ, Ցուկերբերգի ապարանջանը CTRL-Labs-ից: Այն արդեն կարող է կարդալ նեյրոնների գործունեությունը դաստակի մկաններից: Հեռանկարում, զուտ տեխնիկապես, դա թույլ կտա ստեղնաշարի կոճակներն ավելի արագ աշխատեցնել։
Իսկ P300 տեխնոլոգիան ազդանշան է, որը գործարկվում է 300 մվ-ից հետո այն պահից, երբ մարդը ծանոթ բան է տեսել: Նման նախագիծը լավ է օդանավակայանների, ուղեբեռի ստուգման ծառայությունների համար։ Նկարագրված տեխնոլոգիայի էությունն այն է, որ մասնագետը օդանավակայանների ցանցի տվյալները ստանում է էկրանին բավականին բարձր արագությամբ ՝ 8-10 կադր/վրկ: Եվ երբ նրա վերապատրաստված կամ արդեն իսկ մարզված ուղեղը ինչ-որ կասկածելի բան է նկատում, P300-ի ներուժը գործարկվում է, և նշված պատկերն ուղարկվում է օդանավակայանի անվտանգության ծառայություն:
ԻՍՐԱՅԵԼԱԿԱՆ ՍՏԱՐՏԱՓԸ ՁԵՌՆՈՑ Է ՆԵՏՈՒՄ ՄՐՑԱԿԻՑՆԵՐԻՆ
Հատկապես լայն կիրառություն է ստացել նեյրոտեխնոլոգիաների օգտագործումը մարքեթինգի և գովազդի ոլորտում։ Կարելի է վստահորեն ասել, որ շատ ֆիլմեր անցել են նեյրոմարքեթինգային հետազոտությունների միջով։ Օրինակ, այտրեքերի օգնությամբ հետևում են, թե էկրանի որ հատվածին է փորձնակն ավելի շատ ու ավելի երկար նայում: Ստացված տվյալների հիման վրա որոշումներ են կայացվում, թե ինչ թողնել ֆիլմում և ինչ հեռացնել դրանից։ Այդպիսով բացահայտվում է, թե մարդիկ ինչին չեն արձագանքում և ինչն է նրանց նյարդայնացնում:

Стартапы, которые работают с человеческим  мозгом
В последние годы наблюдается увеличение объемов инвестиций в нейротехнологии. Илон Маск, Билл Гейтс, Джефф Безос, Марк Цукерберг и другие известные (и не очень) миллиардеры планеты инвестируют в этот сектор. Медицина - одна из основных областей применения нейротехнологий, куда заметен приток средств.
Население Земли стареет, но многие медицинские потребности все еще остаются неудовлетворенными. В первую очередь речь идет о людях с нарушением опорно-двигательного аппарата. Эти расстройства представляют собой механические повреждения спинного мозга и заболевания центральной нервной системы, приводящие к потере подвижности, как это было со Стивеном Хокингом.
Соответственно, необходимо искать какие-то способы, чтобы люди поддерживали связь с внешним миром. Илон Маск создал для этой цели проект Neuralink . Компания занимается производством микрочипов, которые закрепляются в черепе, принимают мозговые импульсы и превращают их в управляющий сигнал для компьютера или смартфона.
Synchron разработала чип с электродами, которые при имплантации проходят через кровеносные сосуды в мозг, и получила $75 млн инвестиций , в том числе от Билла Гейтса и Джеффа Безоса.
Современный ритм жизни заставляет нас все больше рисковать, брать на себя ответственность и одну за другой впадать в депрессию. Все это создает потребность в брейн-трекерах, помогающих расслабиться и контролировать психоэмоциональное состояние. У всех уже есть смарт-часы, отслеживающие уровень физической активности, частоту сердечных сокращений, давление и другие показатели, при этом ни у кого нет устройства для отслеживания уровня утомления мозга.
Neiry запустил Mind Tracker, что позволяет выработать устойчивость организма к изжоге. Mind Tracker — это как фитнес-браслет, только для мозга. Оголовье или наушники с мягкими съемными позолоченными электродами плотно прилегают к голове и проводится энцефалограмма, а специальное приложение на основе полученных данных способно определить состояние пользователя: чувствует ли он слабость, усталость, взволнован, напряжен или нет? Если состояние человека определяется программой как неудовлетворительное, он рекомендует пройти специальные курсы по борьбе со стрессом. Внутри такого класса пользователь слышит звуки. чем больше фиксируется улучшение психоэмоционального состояния человека, тем четче становится сигнал.
Есть еще такое понятие, как поддержание внимания на уровне, необходимом для решения сложных задач. Методы нейростимуляции также можно использовать для борьбы с такими расстройствами, как тревога и депрессия. Медикаментозное лечение эффективно не для всех, психотерапия доступна не всем. В частности, успешно работает и привлекает инвестиции в этом направлении стартап Inner Cosmos . В голову добровольца вживили имплант с электродами, которые раз в сутки посылают сигналы в определенную часть мозга. Если исследование покажет хорошие результаты в течение года, метод можно будет использовать для лечения депрессии.
Следующая тенденция, которая привлекла внимание инвесторов, — преобразование сигналов мозга в ту или иную деятельность. Например, браслет Цукерберга от CTRL-Labs . Он уже может считывать активность нейронов с мышц запястья. В дальнейшем чисто технически это позволит кнопкам клавиатуры работать быстрее.
А технология P300 — это сигнал, который срабатывает через 300 мс после того, как человек увидит знакомый предмет. Такой проект хорош для аэропортов, служб сдачи багажа. Суть описываемой технологии заключается в том, что специалист получает данные сети аэропорта на экран с достаточно высокой скоростью, 8-10 кадров/с. И когда его обученный или уже обученный мозг замечает что-то подозрительное, потенциал P300 срабатывает, и указанное изображение отправляется службе безопасности аэропорта.
ИЗРАИЛЬСКИЙ СТАРТАП БРОСАЕТ ПЕРЧАТКУ КОНКУРЕНТАМ
Применение нейротехнологий особенно широко применяется в сфере маркетинга и рекламы. Можно с уверенностью сказать, что многие фильмы подверглись нейромаркетинговым исследованиям. Например, с помощью трекеров отслеживают, на какую часть экрана субъект смотрит больше и дольше . На основании полученных данных принимаются решения о том, что оставить в фильме, а что убрать из него. Это показывает, на что люди не реагируют и что их раздражает.