Ինչու է աշխարհում ընդամենը 4 գույնի անձնագիր տրամադրվում
Աշխարհում ընդամենը 4 գույնի անձնագիր է տրամադրվում, և յուրաքանչյուր երկիր իր պատճառներն ունի կարևորագույն փաստաթղթի շապիկի գույներից մեկն ընտրելու համար:
Կարմիր
Այն ամենատարածված գույնն է: Կարմիր կամ բորդո անձնագիրը տրամադրվում է կոմունիստական անցյալ կամ ներկա ունեցող երկրներում, ինչպես օրինակ` Սլովենիայում, Չինաստանում, Սերբիայում, Ռուսաստանում, Լատվիայում, Ռումինիայում, Լեհաստանում, Վրաստանում։
ԵՄ անդամ երկրները, բացի Խորվաթիայից, մուգ կարմիր՝ «բորդո» շապիկով անձնագիր են օգտագործում:
Կապույտ
Հաջորդն է տարածվածության առումով: Այս գույնը խորհրդանշում է «նոր աշխարհը»: Կարիբյան 15 երկրում ևս կապույտ անձնագրեր են տրամադրվում: Հարավամերիկյան երկրներում անձնագրի այս գույնը խորհրդանշում է «Մերկոսուր» առևտրային միության հետ կապը: Առևտրային միության երկրներն են Բրազիլիան, Արգենտինան, Պարագվայը, ինչպես նաև Վենեսուելան, որտեղ, սակայն, անձնագրերը կարմիր են:
Կանաչ
Մահմեդական երկրների մեծամասնության անձնագրերը կանաչ են, ինչպես օրինակ` Մարոկկոյի, Սաուդյան Արաբիայի, Պակիստանի: Կանաչը համարվում է Մուհամեդ մարգարեի սիրելի գույնը: Կանաչի տարբեր երանգով անձնագրեր ունեն Աֆրիկյան երկրների մեծ մասի քաղաքացիները:
Սև
Սա ամենահազվադեպ գույնն է: Այս գույնի անձնագրեր ունեն մի շարք աֆրիկյան երկրների քաղաքացիներ` Բոցվանայի, Զամբիայի, Բուրունդիի, Գաբոնի, Անգոլայի, Չադի, Կոնգոյի, Մալավիի: Սև անձնագիր ունեն նաև նորզելանդացիները, քանի որ այն Նոր Զելանդիայի ազգային գույնն է:

Почему в мире выдают только 4-х цветные паспорта?
В мире выдаются только 4-х цветные паспорта, и у каждой страны свои причины выбора одного цвета для обложки самого важного документа
Красный
Это самый распространенный цвет. Красный или бордовый паспорт выдается в странах с коммунистическим прошлым или настоящим, таких как Словения, Китай, Сербия, Россия, Латвия, Румыния, Польша, Грузия.
Государства-члены ЕС, за исключением Хорватии, используют темно-красный паспорт с «бордовой» обложкой.
Синий
Он следующий по распространенности. Этот цвет символизирует «новый мир». 15 стран Карибского бассейна также выдают синие паспорта. В странах Южной Америки этот цвет паспорта символизирует связь с профсоюзом «МЕРКОСУР». Странами профсоюза являются Бразилия, Аргентина, Парагвай, а также Венесуэла, где, правда, паспорта красные.
Зеленый
Паспорта большинства мусульманских стран, таких как Марокко, Саудовская Аравия, Пакистан, зеленые. Зеленый цвет считается любимым цветом Пророка Мухаммеда. Граждане большинства африканских стран имеют паспорта разных оттенков зеленого цвета.
Черный
Это самый редкий цвет. Паспорта такого цвета имеют граждане ряда африканских стран: Ботсваны, Замбии, Бурунди, Габона, Анголы, Чада, Конго, Малави. У новозеландцев также черный паспорт, потому что это национальный цвет Новой Зеландии.