Արհեստական բանականությունն ինքնուրույն պիես է գրել
Արհեստական բանականությունն ինքնուրույն պիես է գրել: «Դա մի տեսակ ֆուտուրիստական «Փոքրիկ իշխան» է»,- բացատրում է դրամատուրգ Դեւիդ Կոշնյակը, որը ղեկավարել է սցենարի ստեղծման գործընթացը: Ինչպես ֆրանսիական դասական մանկական գրքում, 60 րոպեանոց բեմադրությունը պատմում է հերոսի (այս անգամ ռոբոտ) ճանապարհորդության մասին: Նա դուրս է գալիս աշխարհ, որպեսզի իմանա հասարակության, մարդկային հույզերի եւ նույնիսկ մահվան մասին: Պիեսը կոչվում է «ԱԲ՝ երբ ռոբոտը պիես է գրում»,- գրում է HighTech-ը:
Սցենարը ստեղծվել է GPT-2 արհեստական բանականության (ԱԲ) լայնորեն հասանելի համակարգի կողմից: Իլոն Մասկի OpenAI ընկերության ստեղծած այս «ռոբոտը» համակարգչային մոդել է, որը նախատեսված է տեքստեր գեներացնելու համար՝ ինտերնետում առկա տեղեկատվության հսկայական պահուստը զտելու ճանապարհով:
Մինչ այժմ այս տեխնոլոգիան օգտագործվել է ֆեյքային լուրեր, պատմություններ եւ բանաստեղծություններ գրելու համար: Ներկայացումը GPT-2-ի առաջին թատերական բեմադրությունն է, ասում հեղինակային խումբը:
Դա այսպես է գործում: Նախ մարդը հուշում՝ պիեսի համար թեմա է ներդնում ծրագրի մեջ: Պրահայի Կառլովի համալսարանի հետազոտողները սկսել են երկխոսություն երկու նախադասությամբ, որոնցում մեկ կամ երկու կերպարներ քննարկում են մարդու զգացմունքներն ու ապրումները: Ծրագիրն այնուհետեւ օգտագործում է ակնարկի տեղեկատվությունը եւ գեներացնում է լրացուցիչ տեքստի մինչեւ 1000 բառ:
Բացի այդ, գիտնականները երբեմն փոխել են տեքստը, օրինակ՝ փոխելով այն հատվածները, որոնցում ԱԲ-ն տողից տող փոխել է կերպարի սեռը, կամ կրկնել է տեքստային հուշումը այնքան ժամանակ, մինչ ծրագիրը չստեղծի ողջամիտ արձակ: Սակայն վերջնական սցենարի 90%-ը մնացել է անձեռնմխելի, եւ միայն 10%-ին է միջամտել մարդը:

Искусственный интеллект сам написал пьесу
Искусственный интеллект сам написал пьесу. «Это своего рода футуристический «Маленький принц»» — объясняет драматург Дэвид Кошняк, который руководил процессом создания сценария. Как и в классической французской детской книге, 60-минутная постановка повествует о путешествии персонажа (на этот раз робота). Он выходит в мир, чтобы узнать об обществе, человеческих эмоциях и даже смерти. Сама пьеса называется «ИИ: когда робот пишет пьесу.
Скрипт создан широко доступной системой искусственного интеллекта (ИИ) GPT-2. Этот «робот», созданный компанией OpenAI Илона Маска, представляет собой компьютерную модель, предназначенную для генерации текста путем фильтрации огромного хранилища информации, доступного в интернете.
До сих пор эта технология использовалась для написания фейковых новостей, рассказов и стихов. Спектакль — первая театральная постановка GPT-2, утверждает авторская группа.
Вот как это работает. Сначала человек вводит в программу подсказку, зацепку для начала пьесы. Исследователи из Карлова университета в Праге начали с двух предложений диалога, в которых один или два персонажа обсуждают человеческие чувства и переживания. Затем программа использует информацию подсказки и генерирует до 1 000 слов дополнительного текста.
Чтобы этого не произошло, команда не позволила GPT-2 сразу написать всю пьесу. Вместо этого исследователи разбили шоу на восемь сцен продолжительностью менее 5 минут каждая. Кроме того, ученые иногда меняли текст, например, изменяя отрывки, в которых ИИ менял пол персонажа от строки к строке, или повторяя исходную текстовую подсказку до тех пор, пока программа не выдаст разумную прозу. Однако 90% окончательного сценария осталось нетронутым, и лишь в 10% вмешивался человек.