Գիտնականները գործվածքից սմարթֆոնի համար արևային լիցքավորիչ են պատրաստել
Նոթինգհեմ Թրենտ համալսարանի ինժեներները ներկայացրել են տեքստիլներ, որոնք կարող են լիցքավորել սմարթֆոններն ու խելացի ժամացույցները: Հյուսվածքի փոքր կտորն արտադրում է մինչև 400 մՎտ էներգիա։ 1200 սիլիցիումային ֆոտոխցիկներ 5 x ​​1,5 մմ կարվել են 51 x 27 սմ չափերով գործվածքի մեջ: Այս տարրերը պաշտպանված են ջրից խեժով: Էլեկտրաէներգիան առաջանում է արևի լույսից։ Փորձարկումները ցույց են տվել, որ նյութը կարող է էլեկտրաէներգիա արտադրել 335,3-ից մինչև 394 մՎտ՝ կախված լուսավորության աստիճանից:
Զարգացումը չի տարբերվում սովորական գործվածքից: Այն կարելի է կնճռոտել, լվանալ այլ իրերով 40°C ջերմաստիճանում։ Մարդու մաշկի համար թունավորում կամ վնաս չկա:
Գիտնականները նշել են, որ նման գործվածքից պատրաստված հագուստը կունենա հատուկ պորտեր՝ սարքերը լիցքավորելու համար։ Պարզ խոսքերով, դուք միշտ կարող եք վերալիցքավորել ձեր սմարթֆոնը շապիկից, եթե ձեզ հետ մետաղալար եք վերցնում:

Ученые сделали солнечную зарядку для смартфона из ткани
Инженеры Ноттингемского Трентского университета представили ткань, которая может заряжать смартфоны и смарт-часы. Небольшой кусок ткани выдает мощность до 400 мВт 1200 кремниевых фотоэлементов 5 х 1,5 мм, вшитых в 51 х 27 см. в ткани с размерами. Эти элементы защищены от воды смолой. Электричество вырабатывается из солнечного света. Испытания показали, что материал может генерировать от 335,3 до 394 мВт электроэнергии в зависимости от уровня освещения.
Выработка ничем не отличается от обычной ткани. Его можно мять, стирать с другими вещами при температуре 40°С. Нет отравления или вреда для кожи человека.Ученые отметили, что одежда из такой ткани будет иметь специальные порты для зарядки устройств. Простыми словами, вы всегда сможете подзарядить