Չինաստանը ստեղծել է տիեզերական միջուկային ռեակտոր
Չինաստանը ստեղծել է տիեզերական միջուկային ռեակտոր, որը կարող է սնուցել 10 Միջազգային տիեզերակայան: Այս մասին հայտնում է SpaceNews-ը։
Ռեակտորը մշակվել է Չինաստանի Գիտությունների ակադեմիայի կողմից և կարող է արտադրել մեկ մեգավատ էլեկտրաէներգիա՝ տիեզերանավը սնուցելու և առաջ մղելու համար:
Չինաստանի գիտության և տեխնոլոգիաների նախարարությունը հավանություն է տվել այս նախագծին։
Միջուկային տրոհման համակարգերը ապահովում են էներգիայի և էլեկտրաէներգիայի բարձր մակարդակ ավտոմատացված առաքելությունների համար դեպի այլ մոլորակներ, որոնք շատ ցածր էներգիա են ստանում Արևից՝ անօգուտ դարձնելով արևային էներգիան:

Китай испытал космический ядерный реактор
В Китае успешно испытали ядерный реактор, предназначенный для выработки энергии и перемещения в космическом пространстве, сообщает Space News.
«Реактор был разработан Китайской академией наук и может генерировать один мегаватт электроэнергии для питания и движения космического корабля», - говорится в публикации.
Отмечается, что 25 августа проект прошел всестороннюю оценку эффективности со стороны Министерства науки и технологий Китая. Между тем сведения об установке, первоначально опубликованные в китайской прессе, впоследствии были удалены.