Գիտնականները կարծում են, որ լույսը կարող է վերածվել մատերիայի
Որքան էլ անհավանական է, որոշակի պայմաններում ֆոտոնը կարող է վերածվել մեկ այլ մասնիկի եւ հակամասնիկի, որը զանգված ունի։ Տեսաբան ֆիզիկոսները, ոգեշնչված այդ գաղափարից, ստուգել եւ պարզել են, որ գրավիտոնը՝ ձգողական ուժի հիպոթետիկ քվանտը, եւս կարող է վերածվել այլ մասնիկների, մասնավորապես՝ ֆոտոնների։
Երբեմն մասնիկները վերածվում են մեկը մյուսին տարբեր պրոցեսների միջոցով, բայց ֆոտոնը, էներգիայի քվանտը, դա չի անում, որովհետեւ զանգված չունի, ուստի տեսականորեն չի կարող վերածվել զանգված ունեցող մասնիկի։ Սակայն որոշակի հատուկ պայմաններում դա հնարավոր է դառնում. եթե բարձր էներգետիկ ֆոտոնը անցնում է ատոմի միջուկի մոտով, այդ էներգիան կարող է վերափոխել էլեկտրոն-պոզիտրոն զույգի, այսինքն՝ զանգված ունեցող երկու մասնիկի, մի պրոցեսում, որը հայտնի է որպես «Զույգերի ծնունդ»։ Այն նյութի հետ ֆոտոնների փոխգործակցության հիմնական եղանակն է։
Հենվելով այս տարօրինակ երեւույթի վրա՝ ֆիզիկոսները Մոնռեալի համալսարանի Մակգիլի համալսարանից եւ Կրակովի Յագելոնի համալսարանից, ենթադրել են, որ ձգողականությունը եւս կարող է վերափոխվել այլ մասնիկների։ Շատ ավելի ուժեղ գրավիտացիոն ալիքները վաղ Տիեզերքում հարաբերականության ընդհանուր տեսությունը նկարագրում է որպես տարածություն-ժամանակի ծռված դրսեւորում, որն իր հերթին ծնվում է նրա ներսում էներգիայի բաշխմամբ։ Բայց քվանտային ֆիզիկայի տեսանկյունից տարածություն-ժամանակի այդ տատանումները, այսինքն՝ գրավիտացիոն ալիքները, կարելի է մեկնաբանել որպես հիպոթետիկ տարրական մասնիկի տարածում, որը փոխանցում է գրավիտոն կոչվող գրավիտացիան։
Գրավիտոնները տեսականորեն իրենց պահում են ինչպես մյուս հիմնական մասնիկները, դրա համար պոտենցիալ առումով կարող են վերածվել մեկը մյուսին։ Հետազոտողների խումբը փորձել է ստուգել այս հիպոթեզը։ Նրանք կենտրոնացել են վաղ Տիեզերքի պայմանների վրա, այն ժամանակ, երբ գոյություն չուներ որեւէ կառուցվածք (ոչ աստղեր, ոչ գալակտիկաներ) եւ երբ ամբողջ մատերիան ու էներգիան խմբավորվել են միասին շատ խիտ ծավալով։ Այս հատուկ պայմաններում (ավելի քան 13 մլրդ տարի առաջ) գրավիտացիոն ալիքները պետք է կարեւոր դեր խաղային մեր Տիեզերքի էվոլյուցիայի գործում։ Գրավիտացիոն ալիքները, որոնք կանխատեսել է Էյնշտեյնը 1916թ. եւ առաջին անգամ հայտնաբերվել են 2015թ., սովորաբար շատ թույլ են։
Դրանք «կարող են ատոմը տեղափոխել տարածության մեջ՝ ավելի փոքր չափով, քան նրա սեփական միջուկի լայնությունն է»,- գրել է Live Science-ը։ Երկու սեւ անցքերի բախումը հանգեցնում է չնչին տեղափոխության՝ մոտ 10-18 մետր ինտերֆերոմետրիկ դետեկտորներում։ Ֆիզիկոսները հավաստիացնում են, որ վաղ Տիեզերքում այդ ալիքները կարող էին շատ ավելի հզոր լինել։ Այդ առաջնային գրավիտացիոն ալիքները պետք է ուժեղանային՝ առաջ բերելով մատերիայի տատանումներ իր ճանապարհին։ Այդ էֆեկտը կնպաստեր տարբեր տարրական մասնիկների փոխգործակցությանը եւ առաջին բաղադրիչների գոյացմանը, որոնց կհաջորդեին առաջին ատոմային միջուկները։ Բայց այդ ալիքները կարող էին նաեւ ազդեցություն գործել շրջապատի էլեկտրամագնիսական դաշտի վրա՝ այդ ճառագայթումը բարձրացնելով չափազանց բարձր էներգիայի աստիճանի, ընդհուպ մինչեւ ֆոտոնների ինքնաբուխ առաջացման։ Թիմը տեղեկացրել է, որ իրենց հաշվարկներով՝ իրենք իսկապես հայտնաբերել են ռեզոնանսի էֆեկտը, բայց վակուումում այն շատ թույլ է. ռեզոնանսն առաջանում է միայն երկրորդ ռեզոնանսային շերտում, ուստի շատ անարդյունավետ է։ Բացի այդ, գրավիտացիոն ալիքները երկարատեւ չեն։
Հակառակը, ռեզոնանսը կարող էր շատ ավելի ուժեղ լինել այն միջավայրում, որտեղ էլեկտրամագնիսական ալիքները շատ ավելի դանդաղ կշարժվեին։ Այլ խոսքով, եթե վաղ Տիեզերքը բավական շատ մատերիա ուներ եւ բավական խիտ էր, որպեսզի լույսի արագությունը փոքրանար, գրավիտացիոն ալիքները կարող էին պահպանվել բավական երկար՝ ավելի շատ ֆոտոններ գեներացնելու համար։ Ուստի, գրավիտացիան կարող էր ստեղծել լույս՝ էապես ազդելով մատերիայի ձեւավորման եւ Տիեզերքի էվոլյուցիայի վրա։

Ученые предполагают, что свет может превращаться в материю
Как это ни невероятно, но при определенных условиях фотон - безмассовая элементарная частица - может превращаться в другую частицу и ее античастицу, обладающую массой. Вдохновленные этим процессом, физики-теоретики проверили идею о том, что гравитон, гипотетический квант гравитационной силы, также может превращаться в другие частицы, в частности, в фотоны.
Стандартная модель физики частиц, которая описывает все субатомные частицы (элементарные и составные), помогает объяснить, как они взаимодействуют с материей - эти взаимодействия зависят от их природы и энергии. Иногда частицы превращаются друг в друга посредством различных процессов; но фотон, квант энергии, связанный с электромагнитными волнами, этого не делает, потому что он не имеет массы — и поэтому теоретически не может превратиться в частицу с массой. Однако при определенных особых условиях это становится возможным: если высокоэнергетический фотон проходит вблизи атомного ядра, его энергия может быть преобразована в электрон-позитронную пару - то есть две частицы с массой - в процессе, известном как «Рождение пар», который является основным способом взаимодействия фотонов с веществом.
Основываясь на этом странном явлении, физики из Университета Макгилла в Монреале и Ягеллонского университета в Кракове предположили, что гравитация также может преобразовываться в другие частицы. Гораздо более сильные гравитационные волны в ранней Вселенной Общая теория относительности описывает гравитацию как проявление искривления пространства-времени, которое, в свою очередь, порождается распределением энергии материи внутри него. Но с точки зрения квантовой физики, эти колебания пространства-времени, то есть гравитационные волны, можно интерпретировать как распространение гипотетической элементарной частицы, передающей гравитацию, называемой гравитоном, рассматриваемым как квант гравитационной силы.
В теории гравитоны ведут себя как любые другие фундаментальные частицы и поэтому потенциально способны превращаться в другие частицы. Группа исследователей решила проверить эту гипотезу, не используя «никаких физических явлений, кроме стандартной модели физики элементарных частиц и гравитации Эйнштейна», говорят они. Для этого они сосредоточились на условиях ранней Вселенной, в то время, когда не существовало никакой структуры (ни звезд, ни галактик) и когда вся материя и энергия были сгруппированы вместе в чрезвычайно плотный объем. В этих особых условиях, насчитывающих более 13 миллиардов лет, гравитационные волны должны были сыграть важную роль в эволюции нашей Вселенной. Гравитационные волны - предсказанные Эйнштейном в 1916 году и впервые обнаруженные в 2015 году - обычно очень слабые, с частотой от нескольких кГц до нескольких нГц.
Они «способны переместить атом на расстояние, меньшее, чем ширина его собственного ядра», - пишет Live Science. Такое космическое событие, как столкновение двух черных дыр, приводит к крошечному смещению, порядка 10-18 метров, в интерферометрических детекторах. Физики утверждают, что в ранней Вселенной эти волны могли быть гораздо мощнее. Эти первичные гравитационные волны, излучаемые во всех направлениях, должны были усиливаться, вовлекая в свои колебания всю материю на своем пути. Этот эффект резонанса способствовал бы взаимодействию между различными элементарными частицами и образованию первых составных частиц, за которыми последовали первые атомные ядра. Условия, способствующие большему резонансу. Но эти волны также могли оказать влияние на окружающее электромагнитное поле, подняв это излучение до чрезвычайно высоких энергий, вплоть до того, чтобы вызвать спонтанное появление фотонов. Команда сообщает, что, согласно их расчетам, они действительно обнаружили эффект резонанса, но в вакууме он очень слаб: резонанс возникает только во второй резонансной полосе и поэтому очень неэффективен. Кроме того, из-за расширения Вселенной гравитационные волны недолговечны.
Напротив, в среде, где электромагнитные волны двигались бы гораздо медленнее, резонанс мог бы быть гораздо сильнее, объясняют исследователи. Другими словами, если ранняя Вселенная содержала достаточно материи и была достаточно плотной, чтобы скорость света уменьшилась, гравитационные волны могли сохраняться достаточно долго, чтобы генерировать больше фотонов. Таким образом, гравитация могла создать свет, существенно повлияв на все формирование материи и эволюцию Вселенной.