Գիտնականները կարծում են, որ լույսը կարող է վերածվել մատերիայի
Որքան էլ անհավանական է, որոշակի պայմաններում ֆոտոնը կարող է վերածվել մեկ այլ մասնիկի եւ հակամասնիկի, որը զանգված ունի։ Տեսաբան ֆիզիկոսները, ոգեշնչված այդ գաղափարից, ստուգել եւ պարզել են, որ գրավիտոնը՝ ձգողական ուժի հիպոթետիկ քվանտը, եւս կարող է վերածվել այլ մասնիկների, մասնավորապես՝ ֆոտոնների։
Երբեմն մասնիկները վերածվում են մեկը մյուսին տարբեր պրոցեսների միջոցով, բայց ֆոտոնը, էներգիայի քվանտը, դա չի անում, որովհետեւ զանգված չունի, ուստի տեսականորեն չի կարող վերածվել զանգված ունեցող մասնիկի։ Սակայն որոշակի հատուկ պայմաններում դա հնարավոր է դառնում. եթե բարձր էներգետիկ ֆոտոնը անցնում է ատոմի միջուկի մոտով, այդ էներգիան կարող է վերափոխել էլեկտրոն-պոզիտրոն զույգի, այսինքն՝ զանգված ունեցող երկու մասնիկի, մի պրոցեսում, որը հայտնի է որպես «Զույգերի ծնունդ»։ Այն նյութի հետ ֆոտոնների փոխգործակցության հիմնական եղանակն է։
Հենվելով այս տարօրինակ երեւույթի վրա՝ ֆիզիկոսները Մոնռեալի համալսարանի Մակգիլի համալսարանից եւ Կրակովի Յագելոնի համալսարանից, ենթադրել են, որ ձգողականությունը եւս կարող է վերափոխվել այլ մասնիկների։ Շատ ավելի ուժեղ գրավիտացիոն ալիքները վաղ Տիեզերքում հարաբերականության ընդհանուր տեսությունը նկարագրում է որպես տարածություն-ժամանակի ծռված դրսեւորում, որն իր հերթին ծնվում է նրա ներսում էներգիայի բաշխմամբ։ Բայց քվանտային ֆիզիկայի տեսանկյունից տարածություն-ժամանակի այդ տատանումները, այսինքն՝ գրավիտացիոն ալիքները, կարելի է մեկնաբանել որպես հիպոթետիկ տարրական մասնիկի տարածում, որը փոխանցում է գրավիտոն կոչվող գրավիտացիան։
Գրավիտոնները տեսականորեն իրենց պահում են ինչպես մյուս հիմնական մասնիկները, դրա համար պոտենցիալ առումով կարող են վերածվել մեկը մյուսին։ Հետազոտողների խումբը փորձել է ստուգել այս հիպոթեզը։ Նրանք կենտրոնացել են վաղ Տիեզերքի պայմանների վրա, այն ժամանակ, երբ գոյություն չուներ որեւէ կառուցվածք (ոչ աստղեր, ոչ գալակտիկաներ) եւ երբ ամբողջ մատերիան ու էներգիան խմբավորվել են միասին շատ խիտ ծավալով։ Այս հատուկ պայմաններում (ավելի քան 13 մլրդ տարի առաջ) գրավիտացիոն ալիքները պետք է կարեւոր դեր խաղային մեր Տիեզերքի էվոլյուցիայի գործում։ Գրավիտացիոն ալիքները, որոնք կանխատեսել է Էյնշտեյնը 1916թ. եւ առաջին անգամ հայտնաբերվել են 2015թ., սովորաբար շատ թույլ են։
Դրանք «կարող են ատոմը տեղափոխել տարածության մեջ՝ ավելի փոքր չափով, քան նրա սեփական միջուկի լայնությունն է»,- գրել է Live Science-ը։ Երկու սեւ անցքերի բախումը հանգեցնում է չնչին տեղափոխության՝ մոտ 10-18 մետր ինտերֆերոմետրիկ դետեկտորներում։ Ֆիզիկոսները հավաստիացնում են, որ վաղ Տիեզերքում այդ ալիքները կարող էին շատ ավելի հզոր լինել։ Այդ առաջնային գրավիտացիոն ալիքները պետք է ուժեղանային՝ առաջ բերելով մատերիայի տատանումներ իր ճանապարհին։ Այդ էֆեկտը կնպաստեր տարբեր տարրական մասնիկների փոխգործակցությանը եւ առաջին բաղադրիչների գոյացմանը, որոնց կհաջորդեին առաջին ատոմային միջուկները։ Բայց այդ ալիքները կարող էին նաեւ ազդեցություն գործել շրջապատի էլեկտրամագնիսական դաշտի վրա՝ այդ ճառագայթումը բարձրացնելով չափազանց բարձր էներգիայի աստիճանի, ընդհուպ մինչեւ ֆոտոնների ինքնաբուխ առաջացման։ Թիմը տեղեկացրել է, որ իրենց հաշվարկներով՝ իրենք իսկապես հայտնաբերել են ռեզոնանսի էֆեկտը, բայց վակուումում այն շատ թույլ է. ռեզոնանսն առաջանում է միայն երկրորդ ռեզոնանսային շերտում, ուստի շատ անարդյունավետ է։ Բացի այդ, գրավիտացիոն ալիքները երկարատեւ չեն։
Հակառակը, ռեզոնանսը կարող էր շատ ավելի ուժեղ լինել այն միջավայրում, որտեղ էլեկտրամագնիսական ալիքները շատ ավելի դանդաղ կշարժվեին։ Այլ խոսքով, եթե վաղ Տիեզերքը բավական շատ մատերիա ուներ եւ բավական խիտ էր, որպեսզի լույսի արագությունը փոքրանար, գրավիտացիոն ալիքները կարող էին պահպանվել բավական երկար՝ ավելի շատ ֆոտոններ գեներացնելու համար։ Ուստի, գրավիտացիան կարող էր ստեղծել լույս՝ էապես ազդելով մատերիայի ձեւավորման եւ Տիեզերքի էվոլյուցիայի վրա։

Scientists believe that light can turn into matter
As unlikely as it is, under certain conditions, a photon can turn into another particle and antiparticle, which has mass. Theoretical physicists, inspired by that idea, checked and found out that the graviton, the hypothetical quantum of gravitational force, can also be transformed into other particles, namely photons.
Sometimes particles transform into one another through various processes, but a photon, a quantum of energy, does not do this because it has no mass, so it cannot theoretically transform into a particle with mass. However, it becomes possible under certain special conditions. if a high-energy photon passes near the nucleus of an atom, that energy can be converted into an electron-positron pair, that is, two particles with mass, in a process known as "pair creation". It is the main mode of interaction of photons with matter.
Based on this strange phenomenon, physicists from the University of Montreal's McGill University and the Jagiellonian University in Krakow have assumed that gravity can also be transformed into other particles. The much stronger gravitational waves in the early Universe are described by general relativity as a warped manifestation of space-time, which in turn is generated by the distribution of energy within it. But from the point of view of quantum physics, these space-time fluctuations, i.e. gravitational waves, can be interpreted as the propagation of a hypothetical elementary particle that transmits gravity called a graviton.
Gravitons theoretically behave like other fundamental particles, so they can potentially transform into one another. A group of researchers tried to test this hypothesis. They focused on the conditions of the early Universe, when there was no structure (no stars, no galaxies) and when all matter and energy were grouped together in a very dense volume. Under these special conditions (more than 13 billion years ago), gravitational waves should have played an important role in the evolution of our Universe. Gravitational waves predicted by Einstein in 1916. and were first discovered in 2015, they are usually very weak.
They "can move an atom through space smaller than the width of its own nucleus," Live Science wrote. The collision of two black holes results in a tiny displacement, about 10-18 meters in interferometric detectors. Physicists assure that these waves could have been much more powerful in the early Universe. Those primordial gravitational waves must have amplified, causing matter to oscillate along its path. That effect would contribute to the interaction of various elementary particles and the formation of the first components, which would be followed by the first atomic nuclei. But those waves could also have an effect on the surrounding electromagnetic field, raising that radiation to an extremely high energy level, up to the spontaneous generation of photons. The team informed that according to their calculations, they indeed discovered the resonance effect, but it is very weak in vacuum; resonance occurs only in the second resonance layer, so it is very inefficient. In addition, gravitational waves are not long-lasting.
Conversely, resonance could be much stronger in an environment where electromagnetic waves would move much more slowly. In other words, if the early Universe had enough matter and was dense enough to slow down the speed of light, gravitational waves could persist long enough to generate more photons. Therefore, gravity could create light, significantly affecting the formation of matter and the evolution of the Universe.