Չինաստանը ռոբոտներ է կիրատում աստղադիտակի տեխնիկական սպասարկման համար
Չինական ինտելեկտուալ ռոբոտատեխնիկական համակարգերը և սեփական արտադրության պլատֆորմներն անցել են 500 մետրանոց գնդաձև ռադիոաստղադիտակի (FAST) տեխնիկական սպասարկման փորձարկման թեստերը, որը նաև մեկ բացվածքով ամենամեծ անդրադարձիչ մակերես ունեցող աշխարհի ամենամեծ ռադիոաստղադիտակն է, տեղեկացնում է չինական մեդիագրուպը (CMG)։
Նախագիծը, որը ղեկավարում է Գույչժոուի ռադիոաստղագիտական աստղադիտարանը, իրականացվում է 10 բաժինների հետ համատեղ, որոնց թվում են Չինաստանի Գիտությունների ակադեմիայի ազգային աստղադիտարանները և Հարբինի տեխնոլոգիական ինստիտուտը:
Աստղադիտակը, որը ստացել է «Չինաստանի երկնային աչք» անվանումը, գտնվում է բնական խորը և կլոր կարստային իջվածքում՝ Գույչժոու նահանգի հարավ-արևմուտքում, իսկ նրա ընդունման մակերեսը հավասար է 30 ստանդարտ ֆուտբոլային դաշտի:
FAST-ի դիտորդական հնարավորությունների ապահովման առանցքային խնդիրը նրա հուսալի տեխնիկական սպասարկումն է: Ռոբոտները կարողանում են կատարել ռիսկային գործողություններ, որոնք մարդու ուժերից վեր են՝ հաղթահարելով կլիմայի ազդեցությունը, ինչը սահմանափակում է աստղագիտական գործողությունները։
Այսպիսով, դրանք կօգնեն ապահովել աստղադիտակի աշխատանքի անվտանգությունը, մեծացնել նրա դիտարկումների տևողությունն ու արդյունավետությունը՝ նպաստելով գիտական նոր արդյունքներ ստանալուն։
«Ակնկալվում է, որ խելացի ռոբոտները տարեկան մոտ 30 օրով կավելացնեն աստղադիտակի դիտումների տևողությունը», - ասում է FAST-ի գլխավոր ինժեներ Ցզյան Պենգը:

Китай ввел в эксплуатацию «умные» роботы для техобслуживания крупнейшего в мире радиотелескопа
Китайские интеллектуальные робототехнические системы и платформы собственной разработки прошли приемочные испытания для технического обслуживания пятисотметрового сферического радиотелескопа (FAST), являющегося также крупнейшим в мире радиотелескопом по площади отражателей с одной апертурой, сообщает Китайская медиагруппа (CMG).
Проект, возглавляемый Гуйчжоуской радиоастрономической обсерваторией, осуществляется совместно 10 подразделениями, включая Национальные астрономические обсерватории Китайской академии наук и Харбинский технологический институт.
Телескоп, получивший название «Небесный глаз Китая», расположен в естественной глубокой и круглой карстовой впадине на юго-западе провинции Гуйчжоу, а его приемная площадь равна 30 стандартным футбольным полям.
Ключевой задачей для обеспечения наблюдательных возможностей FAST является его надежное техническое обслуживание. Роботы способны выполнять рискованные операции, которые не под силу человеку, преодолевая влияние климата, ограничивающего астрономические операции.
Таким образом, они помогут обеспечить безопасность работы телескопа, увеличить продолжительность и эффективность его наблюдений, способствуя получению новых научных результатов.
«Ожидается, что «умные» роботы позволят увеличить продолжительность наблюдений телескопа примерно на 30 дней в год», - рассказал главный инженер FAST Цзян Пэн.