Չինաստանը ռոբոտներ է կիրատում աստղադիտակի տեխնիկական սպասարկման համար
Չինական ինտելեկտուալ ռոբոտատեխնիկական համակարգերը և սեփական արտադրության պլատֆորմներն անցել են 500 մետրանոց գնդաձև ռադիոաստղադիտակի (FAST) տեխնիկական սպասարկման փորձարկման թեստերը, որը նաև մեկ բացվածքով ամենամեծ անդրադարձիչ մակերես ունեցող աշխարհի ամենամեծ ռադիոաստղադիտակն է, տեղեկացնում է չինական մեդիագրուպը (CMG)։
Նախագիծը, որը ղեկավարում է Գույչժոուի ռադիոաստղագիտական աստղադիտարանը, իրականացվում է 10 բաժինների հետ համատեղ, որոնց թվում են Չինաստանի Գիտությունների ակադեմիայի ազգային աստղադիտարանները և Հարբինի տեխնոլոգիական ինստիտուտը:
Աստղադիտակը, որը ստացել է «Չինաստանի երկնային աչք» անվանումը, գտնվում է բնական խորը և կլոր կարստային իջվածքում՝ Գույչժոու նահանգի հարավ-արևմուտքում, իսկ նրա ընդունման մակերեսը հավասար է 30 ստանդարտ ֆուտբոլային դաշտի:
FAST-ի դիտորդական հնարավորությունների ապահովման առանցքային խնդիրը նրա հուսալի տեխնիկական սպասարկումն է: Ռոբոտները կարողանում են կատարել ռիսկային գործողություններ, որոնք մարդու ուժերից վեր են՝ հաղթահարելով կլիմայի ազդեցությունը, ինչը սահմանափակում է աստղագիտական գործողությունները։
Այսպիսով, դրանք կօգնեն ապահովել աստղադիտակի աշխատանքի անվտանգությունը, մեծացնել նրա դիտարկումների տևողությունն ու արդյունավետությունը՝ նպաստելով գիտական նոր արդյունքներ ստանալուն։
«Ակնկալվում է, որ խելացի ռոբոտները տարեկան մոտ 30 օրով կավելացնեն աստղադիտակի դիտումների տևողությունը», - ասում է FAST-ի գլխավոր ինժեներ Ցզյան Պենգը:

China deploys robots for telescope maintenance
China's intelligent robotic systems and self-made platforms have passed the maintenance test of the 500-meter Spherical Radio Telescope (FAST), which is also the world's largest radio telescope with the largest reflecting surface with a single aperture, China Media Group (CMG) reported.
The project, led by the Guizhou Radio Astronomy Observatory, is carried out in collaboration with 10 departments, including the National Observatories of the Chinese Academy of Sciences and the Harbin Institute of Technology.
Dubbed the "Heavenly Eye of China", the telescope is located in a naturally deep and round karst depression in the southwest of Guizhou Province, and its reception area is the size of 30 standard football fields.
A key issue in ensuring FAST's observing capabilities is its reliable maintenance. Robots are able to perform risky operations that are beyond human capabilities, overcoming the influence of climate, which limits astronomical operations.
Thus, they will help ensure the safety of the telescope's work, increase the duration and efficiency of its observations, contributing to obtaining new scientific results.
"Intelligent robots are expected to add about 30 days to the telescope's viewing time per year," said Jiang Peng, FAST's chief engineer.