Իտալիայում մոտ 8,4 միլիոն աշխատատեղ վտանգի տակ կհայտնվի ԱԻ-ի պատճառով
Իտալիայում մոտ 8,4 միլիոն աշխատատեղ վտանգի տակ կհայտնվի արհեստական ինտելեկտի օգտագործման մեծացման պատճառով:
«Զբաղվածների ընդհանուր թվի 36,2%-ը իր վրա կզգա խորը տեխնոլոգիական վերափոխումների և ավտոմատացման գործընթացների արդյունքները», - զգուշացնում են Իտալիայի աշխատաշուկայի վրա ԱԻ-ի ազդեցության մասին հոդվածի հեղինակները:
Փորձագետների կարծիքով՝ առավել վտանգված են այսպես կոչված «սպիտակ օձիքները», այսինքն՝ այն մասնագիտությունների ներկայացուցիչները, որոնք պահանջում են զարգացած ինտելեկտուալ և վարչական հմտություններ։ Խոսքը, մասնավորապես, ՏՏ ոլորտի մասնագետների, վարչական և կոմերցիոն մենեջերների, գիտնականների և ճարտարագետների, որակավորված պետական ծառայողների մասին է։ Եվ հակառակը, շատ ավելի քիչ վտանգ է սպառնում ձեռքի աշխատանքով զբաղվող մարդկանց՝ արհեստավորներին։ Տարածաշրջանային առումով, Ապենիններում արհեստական ինտելեկտի վտանգը ամենամեծն է արդյունաբերական Լոմբարդիայում և Լացիոյի մետրոպոլիտենում, որտեղ դրա ազդեցությունն իրենց վրա կզգան 2022 թվականին ընդունված աշխատողների համապատասխանաբար 35,2%-ը և 32%-ը:
Միաժամանակ զեկույցում վերլուծվել են նաև արհեստական ինտելեկտի կիրառման դրական կողմերը՝ կապված աշխատանքի օպտիմալացման և նոր տեխնոլոգիաների ներդրման հետ։ Այսպես, իտալական փոքր և միջին ձեռնարկությունների 6,9%-ն արդեն օգտագործում է ռոբոտներ, ինչը բարձր է եվրոպական միջինից՝ 4,6% և երկու անգամ ավելի, քան Գերմանիայում (3,5%)։ Բացի այդ, Իտալիայում նման ընկերությունների 5,3%-ն օգտագործում է արհեստական ինտելեկտի համակարգեր, իսկ 13%-ը նախատեսում է մոտ ապագայում ներդրումներ կատարել ԱԻ-ի կիրառման մեջ։
«Արհեստական ինտելեկտը միջոց է, ոչ թե նպատակ։ Պետք չէ վախենալ դրանից, այլ պետք է առաջնորդվել արհեստավոր բանականությամբ՝ այն գործիք դարձնելու համար, որը կարող է բարձրացնել մեր ձեռնարկատերերի ստեղծագործական պոտենցիալն ու նախանձելի հմտությունները: Չկա ռոբոտ կամ ալգորիթմ, որը կարող է կրկնօրինակել վարպետությունը և ընդօրինակել գեղեցիկ և լավ պատրաստված արտադրանքների և ծառայությունների «հոգին», որոնք Made in Italy ապրանքանիշը դարձնում են աշխարհում եզակի», - հայտարարել է Confartigianato-ի նախագահ Մարկո Գրանելլին:
Զեկույցի համաձայն՝ ԵՄ երկրների շարքում աշխատաշուկայի համար ԱԻ-ի ամենաբարձր վտանգը Լյուքսեմբուրգում է, որտեղ աշխատողների 59,4%-ը կարող է կորցնել աշխատանքը։ Այս ցուցանիշով Իտալիայից առաջ են նաև Գերմանիան (43%) և Ֆրանսիան (41,1%)։

An estimated 8.4 million jobs in Italy will be at risk due to AI
"36.2% of the total number of employees will feel the results of deep technological transformations and automation processes," warn the authors of the article on the impact of AI on the Italian labor market.
According to experts, the so-called "white collars" are most at risk, i.e. representatives of professions that require advanced intellectual and administrative skills. In particular, we are talking about IT specialists, administrative and commercial managers, scientists and engineers, qualified civil servants. On the contrary, there is much less danger to the people engaged in manual work, the artisans. Regionally, in the Apennines, the threat of AI is greatest in industrial Lombardy and metropolitan Lazio, where 35.2% and 32% of employed workers in 2022 will be affected, respectively.
At the same time, the report also analyzed the positive aspects of the use of artificial intelligence in connection with the optimization of work and the introduction of new technologies. Thus, 6.9% of Italian small and medium-sized enterprises already use robots, which is higher than the European average of 4.6% and twice as much as in Germany (3.5%). In addition, 5.3% of such companies in Italy use artificial intelligence systems, and 13% plan to invest in the use of AI in the near future.
"Artificial intelligence is a means, not an end. We should not be afraid of it, but should be guided by artisan intelligence to make it a tool that can enhance the creative potential and enviable skills of our entrepreneurs. There is no robot or algorithm that can duplicate the craftsmanship and imitate the "soul" of beautiful and well-made products and services that make the Made in Italy brand unique in the world," stated Marco Granelli, president of Confartigianato.
According to the report, among EU countries, the highest risk of AI for the labor market is in Luxembourg, where 59.4% of workers may lose their jobs. With this index, Germany (43%) and France (41.1%) are also ahead of Italy.