Գեներատիվ արհեստական ​​ինտելեկտը կփոխարինի գրասենյակային աշխատողներին
Գեներատիվ արհեստական ​​ինտելեկտը հիմնականում սպառնում է գրասենյակային աշխատանքի հետ կապված աշխատատեղերին. առաջադրանքների ավելի քան 25%-ը կարող է ամբողջությամբ փոխարինվել դրանով, իսկ ավելի քան 50%-ը կարող է մասնակի փոխարինվել: Այս մասին ասվում է Աշխատանքի միջազգային կազմակերպության (ԱՄԿ) կայքում հրապարակված զեկույցում։
«Գրասենյակային աշխատանքը, ըստ երևույթին, արհեստական ​​ինտելեկտի տեխնոլոգիաներից ամենաշատը տուժող կատեգորիան է՝ առաջադրանքների գրեթե մեկ քառորդը համարվում է բարձր ազդեցությամբ, և առաջադրանքների կեսից ավելին ունեն միջին ազդեցության մակարդակ: Մասնագիտական ​​այլ կատեգորիաներում, հատկապես մենեջերների, մասնագետների և տեխնիկական մասնագետների շրջանում, առաջադրանքների միայն մի փոքր մասն է համարվում բարձր ռիսկայնություն, մինչդեռ դրանց մոտ մեկ քառորդն ունի ազդեցության միջին մակարդակ»,- ասվում է փաստաթղթում։
Կազմակերպության հետազոտությունը նաև ցույց է տալիս, որ կանանց զբաղվածության մասնաբաժինը, որի վրա կարող է ազդել ավտոմատացումը, տղամարդկանցից ավելի քան երկու անգամ գերազանցում է գրասենյակային աշխատատեղերում կանանց «չափազանց ներկայացվածության» պատճառով, հատկապես բարձր և միջին եկամուտ ունեցող երկրներում:
Ըստ ԱՄԿ-ի, այս տեխնոլոգիայի ընդհանուր ազդեցությունը, ամենայն հավանականությամբ, կլինի ոչ թե աշխատատեղերի ոչնչացումը, այլ աշխատատեղերի որակի հնարավոր փոփոխությունները, ներառյալ աշխատուժի ինտենսիվությունը և ինքնավարությունը:
Ըստ թերթի, բարձր եկամուտ ունեցող երկրներում ընդհանուր զբաղվածության 5,5%-ի վրա պոտենցիալ ազդեցություն է ունենում տեխնոլոգիական ավտոմատացումը, մինչդեռ ցածր եկամուտ ունեցող երկրներում աշխատատեղերի մոտ 0,4%-ը վտանգված է ավտոմատացումից:

Генеративный искусственный интеллект заменит офисных работниц
Генеративный искусственный интеллект в первую очередь угрожает рабочим местам, связанным с офисной работой: более 25% задач могут быть полностью им заменены, а более 50% - частично заменены. Как сообщает РИА Новости, об этом, говорится в докладе, опубликованном на сайте Международной организации труда (МОТ).
«Офисная работа оказывается категорией, наиболее подверженной воздействию технологий искусственного интеллекта: почти четверть задач считаются высоко подверженными воздействию, а более половины задач имеют средний уровень воздействия. В других профессиональных категориях, особенно среди руководителей, профессионалов и технических специалистов, только небольшая часть задач считается подверженной высокому риску, в то время как около четверти из них имеют средний уровень подверженности», - говорится в документе.
Исследование организации также показывает, что доля женской занятости, на которую может повлиять автоматизация, более чем в два раза превышает долю занятости мужчин из-за «чрезмерной» представленности женщин на офисных должностях, особенно в странах с высоким и средним уровнем дохода.
По данным МОТ, наиболее значительным воздействием этой технологии в целом, вероятно, будет не уничтожение рабочих мест, а скорее потенциальные изменения в качестве рабочих мест, включая трудоемкость и автономию.
"Исследование показывает, что большинство рабочих мест и отраслей лишь частично подвержены автоматизации и с большей вероятностью будут дополнены, чем заменены новейшей волной генеративного ИИ, такой как chatGPT", - подчеркивается в докладе.
Согласно данным, содержащимся в документе, 5,5% от общей занятости в странах с высоким уровнем дохода потенциально подвержены воздействию автоматизации технологий, в то время как в странах с низким уровнем дохода риск автоматизации затрагивает около 0,4% рабочих мест.