Գիտնականները բացահայտել են կապը օքսիտոցինի մակարդակի եւ առատաձեռնության դրսեւորումների միջեւ տարեցների մոտ
Կլերմոնտի համալսարանի գիտնականները բացահայտել են կապը մեծ տարիքում առատաձեռնության չափազանց շատ դրսեւորումների եւ օքստոցին նեյրոհաղորդիչի միջեւ: Տարեց անձինք, որոնց մոտ բարձր է օքսիտոցինի մակարդակը, հակված են մասնակցելու բարեգործական միջոցառումներին եւ կյանքով ուրախանալուն:
Հետազոտությանը 18-99 տարեկան 100 մարդ է մասնակցել: Նրանց որոշակի գումար են վճարել մասնակցության համար եւ տեսանյութ են ցուցադրել, որտեղ հայրը պատմում է, թե ինչպես է իր երկամյա որդին մահանում քաղցկեղից. նման բովանդակությամբ նյութը խթանում է օքսիտոցինի արտադրությունը:
Գիտափորձի մասնակիցներին առաջարկել են գումարի մի մասը նվիրաբերել բարեգործական կազմակերպությանը, որը պայքարում է մանկական քաղցկեղի դեմ, ինչպես նաեւ հարցուփորձ են արել էմոցիոնալ վիճակի մասին: Տարեցների մոտ ավելի շատ օքսիտոցին էր արտադրվել տեսանյութը դիտելիս, քան երիտասարդների մոտ: Նրանք նաեւ ավելի հակված են եղել օգնել ուրիշներին:

Ученые обнаружили связь между уровнем окситоцина и щедростью в пожилом возрасте
Ученые Клермонтского университета выявили связь между повышенной щедростью в старости и нейромедиатором окситоцином. Пожилые люди с повышенным уровнем окситоцина более склонны участвовать в благотворительности и радоваться жизни. Для исследования пригласили 100 участников в возрасте от 18 до 99 лет. Испытуемым заплатили некоторую сумму за участие и показали ролик, где отец рассказывает о том, как его двухлетний сын умирает от рака - контент подобного рода активно стимулирует выброс окситоцина.
Испытуемым предложили пожертвовать часть денег в благотворительную организацию по борьбе с детским раком, чтобы измерить просоциальное поведение, а также расспросили об их эмоциональном состоянии. У пожилых людей выделялось больше окситоцина в ответ на ролик, чем у молодых. Они же сообщали о большем довольстве жизнью и в целом были более склонны к помощи другим.