Ադամանդի թերությունը գիտական անհավանական բացահայտման առիթ է դարձել
Անհավանական հայտնագործություն է արել Նևադայի համալսարանի ակնագործ Օլիվեր Շաուները: Մասնագետն ադամանդ է ստացել Բոտսվանայից: Քարն այնքան էլ որակով չի եղել, քանի որ առկա է եղել պղտորություն, ըստ ամենայնի ինչ-որ բան էր ներթափանցել ադամանդի մեջ դրա ձևավորման ժամանակ։
Թեև ադամանդի պղտորությունը նվազեցրել է քարի արժեքը ոսկերչական տեսանկյունից, սակայն գիտնականը վերցրել է սպեկտրոգրաֆը՝ որոշելու, թե ինչ է հայտնվել քարի ներսում և ինչպես է դա տեղի ունեցել: Ադամանդները ժամանակային պարկուճներ են, որոնք հնարավորություն են տալիս հասկանալու մեր մոլորակի հեռավոր անցյալը և տեսնել, թե ինչպես է ձևավորվել Երկիրը, ո՛ր քիմիական տարրերն ինչ հերթականությամբ են հայտնվել:
Ռենտգենյան ճառագայթի տակ ուսումնասիրելով ադամանդը՝ գիտնականը տեսել է մեկ այլ հանքանյութի փոքրիկ բյուրեղներ: Բայց ինչպե՞ս է քարը հայտնվել մեկ այլ քարի մեջ, և ի՞նչ հանքանյութ է դա: Այս հարցերին պատասխանելու համար Շաուները  փորձել է լազերի միջոցով դուրս հանել ներսում գտնվող հանքանյութը և ուղարկել այն հետազոտության՝ բաղադրությունը հասկանալու համար:
Պատկերացրեք նրա զարմանքը, երբ ապարատը ցույց է տվել, որ դա կալցիումի սիլիկատի ամենահազվագյուտ ձևն է։ Գիտնականները միայն ենթադրել են, որ այն գոյություն ունի Երկրի խորքում, բայց երբեք չեն հանդիպել մակերևույթին։
Գիտնականներն այս հանքանյութն անվանել են դեյվմաոիտ: Այն ձևավորվել է անհավատալի խորության վրա՝ Երկրի «աղիներում»,  որտեղ ճնշումը 200 հազար անգամ ավելի բարձր է, քան մակերևույթին։ Սովորաբար ադամանդները գոյանում են մինչև 250 կիլոմետր խորության վրա։ Այս մեկն առաջացել է շատ ավելի խորը՝ մինչև 600 կիլոմետր։
Այսպիսով, ադամանդի «թերությունը» դարձել է եզակի գիտական ​​հայտնագործության հիմք, որն ապացուցել է, որ մարդկությունը դեռ  հեռու է հասկանալուց այն ամենը, ինչ թաքնված է մեր մոլորակի խորքերում և, հավանաբար, դեռևս կան գիտությանն անհայտ քարեր՝ յուրահատուկ հատկություններով, որոնք կարող են մեր կյանքը փոխել։

Дефект алмаза привел к невероятным научным открытиям
Невероятное открытие сделал Оливер Шоунер, ювелир из Университета Н'Джада. Специалист получил бриллиант из Ботсваны. Камень был не хорошего качества, так как были помутнения, видимо что-то проникло в алмаз при его отливке.
Снижала ли непрозрачность бриллианта ценность камня с точки зрения ювелирных изделий, но ученый взял спектрограф, чтобы определить, что произошло внутри камня и как это произошло. Алмазы — это капсулы времени, позволяющие понять далекое прошлое нашей планеты, увидеть, как формировалась Земля, в каком порядке появлялись химические элементы.
Изучив алмаз с помощью рентгена, ученый увидел мелкие кристаллы другого минерала. Но как камень попал в другой камень, что это за минерал? Чтобы ответить на эти вопросы, Шоунер попытался использовать лазер, чтобы извлечь руду внутри и отправить ее на исследование, чтобы понять состав.
Каково же было его удивление, когда машина показала, что это редчайшее яйцо из силиката кальция! Ученые только предполагали, что он существует глубоко внутри Земли, но никогда не встречали его на поверхности.
Ученые назвали этот минерал даймавитом. Он образовался на невероятной глубине в «кишечниках» Земли, где давление в 200 тысяч раз выше, чем на поверхности. Алмазы обычно образуются на глубине до 250 километров. Этот оказался гораздо глубже, до 600 километров.
Таким образом, «недостаток» бриллианта стал основой для уникального научного открытия, доказавшего, что человечество еще далеко от понимания всего того, что таится в недрах нашей планеты, чтобы изменить наш у жизнь.